Mistrzowie nagrodzeni
Najlepsi nauczyciele akademiccy i kilkoro najwybitniejszych polskich uczonych zostało uhonorowanych nagrodami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagrody te otrzymali bezpośrednio z rąk Barbary Kudryckiej.
Nagrody, które otrzymali wyróżnieni przyznawane są tylko w trzech kategoriach: badań podstawowych, badań na rzecz rozwoju społeczeństwa i badań na rzecz rozwoju gospodarki. Grono 15 dotychczasowych laureatów powiększyło się o trzech kolejnych wybitnych uczonych.
Barbara Kudrycka wyróżniła między innymi prof. Arkadiusza Wójasa, Instytutu Fizyki Politechniki Wrocławskiej, specjalistę w dziedzinie fizyki materii skondensowanej. Jego badania mogą mieć duże znaczenie dla stworzenia w przyszłości komputera kwantowego.
Druga nagroda powędrowała do rąk prof. Andrzeja Kowalczyka, z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
specjalisty z zakresu optyki stosowanej. We współpracy z polską firmą Optopol skonstruował pierwszy na świecie tomograf pozwalający uzyskac przekroj siatkówki oka stukrotnie szybciej niż wszelkie istniejące wcześniej na rynku urządzenia, jego sprzedaż do placówek okulistycznych na całym świecie osiągnęła wartość 70 mln zł. Dziś urządzenie jest produkowane i sygnowane przez firmę Canon.
Trzecie, ostatnie wyróżnienie przypadło prof. Andrzejowi Kadłuczce, z Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej - wybitnemu znawca architektury, twórcy unikalnego w skali międzynarodowej Podziemnego Muzeum Rynku Głównego w Krakowie.
- Chcemy żeby polscy naukowcy grali w lidze mistrzów. Dzisiejsza uroczystość dowodzi, że mamy nie tylko aspiracje, ale i potencjał do uczestniczenia w tej lidze - podkreślała minister Kudrycka, wręczając nagrody wyróżnionym naukowcom.
O nagrody ministra nauki i szkolnictwa wyższego walczyło 61 naukowców z całej Polski. Dziedziną najliczniej reprezentowaną przez kandydatów była fizyka - 11 zgłoszeń dotyczyło właśnie tego obszaru. W liczbie złożonych wniosków przodowały z kolei warszawskie jednostki naukowe, przedstawiając aż 21 kandydatur. Kolejny na liście znalazł się Kraków z 7 zgłoszeniami, tuż za nim Wrocław z 5 wnioskami.
Będące ukoronowaniem dorobku naukowego statuetki i nagrody finansowe trafiają do najwybitniejszych w swoich dyscyplinach badaczy, odkrywców nowych technologii, autorów teorii i dzieł naukowych wpisanych do światowego kanonu. Nagrody przyznawane są od 2006 r.
Nauczyciele akademiccy - laureaci Nagród Ministra za całokształt dorobku:
- Prof. dr hab. Andrzej Antoszewski (Uniwersytet Wrocławski), nauki społeczne;
- Prof. dr hab. inż. Stanisław Białousz (Politechnika Warszawska), nauki techniczne;
- Prof. dr hab. Maria Dzielska (Uniwersytet Jagielloński), nauki humanistyczne;
- Prof. dr hab. Kazimierz Goebel (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), nauki matematyczne;
- Prof. dr hab. inż. Andrzej Jakubowski (Politechnika Warszawska), nauki techniczne;
- Prof. dr hab. Andrzej Korzeniowski (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), nauki ekonomiczne;
- Prof. dr hab. Jan Łoboda (Uniwersytet Wrocławski), nauki o Ziemi;
- Prof. dr hab. inż. Rudolf Michałek (Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie), nauki rolnicze;
- Prof. dr hab. n. med. Andrzej Skręt (Uniwersytet Rzeszowski), nauki medyczne;
- Prof. dr hab. Aniela Styś (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), nauki ekonomiczne.
MNiSW
ostatnia zmiana: 2011-12-19