Znajdź nas na    

Wyższa jakość, efektywne finansowanie, więcej innowacji

Podczas czwartkowego posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka przedstawiła priorytety działań resortu w 2012 roku oraz w bieżącej kadencji.

Dalszy stopniowy wzrost finansowania nauki i szkolnictwa wyższego, poprawa jakości polskiej nauki i wzmocnienie jej międzynarodowej pozycji, wspieranie transferu efektów badań do gospodarki czyli przyspieszenie drogi od pomysłu do przemysłu, zmiana struktury kształcenia, umiędzynarodowienie uczelni oraz odbudowa prestiżu i jakości kształcenia zawodowego – to sześć przedstawionych przez minister Barbarę Kudrycką priorytetów, wokół których skupiać się będą działania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w bieżącej kadencji.

- Skumulowany wzrost nakładów na naukę w latach 2007-2012 wyniósł nominalnie 69,69 proc. Polska nauka dysponuje środkami, jakich dotąd w historii nie mieliśmy – podkreślała podczas spotkania z posłami minister. Znaczący wzrost jest zauważalny w finansowaniu nauki i badań w trybie konkursowym: w 2007 r. rząd przeznaczał na ten cel około 900 mln zł, w roku 2012 pula ta znacząco przekroczy 5 miliardów zł. – Efektywne wydatkowanie tych środków jest możliwe dzięki sprawnej pracy naukowych agencji: Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz utworzonego rok temu Narodowego Centrum Nauki – wyjaśniła prof. Kudrycka.

Jak wyjaśniła, polscy naukowcy w najbliższych latach odczują też wzrost finansowania badań naukowych w Unii Europejskiej. Budżet Europejskiej rady ds. badań (ERC) wzrasta o około 80 proc., z kolei w nowym programie finansowania badań Horyzont 2020 na lata 2014-20 przewidziano rekordowy budżet aż 80 miliardów euro.

Jak poinformowała minister Barbara Kudrycka, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje też szereg działań, które sprzyjać będą innowacjom, lepszej współpracy uczelni i instytutów badawczych z gospodarką, a także wzmacnianiu szans absolwentów na rynku pracy. Jedną z ważniejszych inicjatyw jest program Top 500 Innovators, w ramach którego 500 naukowców i pracowników centrów transferu technologii trafi na dwumiesięczne staże dla menedżerów innowacji do najlepszych ośrodków naukowych na świecie (z pierwszej piętnastki tzw. Listy Szanghajskiej). Tylko w tym roku ze szkoleń skorzysta aż 120 osób.

Poprawie szans absolwentów studiów na rynkach pracy sprzyjać będzie m.in. wspierana przez MNiSW zmiana struktury wykształcenia i rosnąca liczba osób kształcących się na kierunkach technicznych i ścisłych, a także monitoring zawodowych losów absolwentów, do którego zobowiązała uczelnie znowelizowana ustawa o szkolnictwie wyższym. – W Krajowych Ramach Kwalifikacji, które stanowią dla uczelni ramy do tworzenia autorskich programów i kierunków studiów, wprowadziliśmy też zobowiązanie, by każdy student w trakcie nauki mógł zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości. Ten zapis pozwoli na wyposażenie młodych Polaków w nowe, niezwykle ważne w dzisiejszych czasach kompetencje  – dodała minister.

Źródło: nauka.gov.pl

ostatnia zmiana: 2012-01-27
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności