Znajdź nas na    

Top 500 Innovators - przedłużenie terminu składania aplikacji

Do 24 lutego można wysyłać zgłoszenia do programu Top 500 Innovators. W rekrutacji uczestniczyć mogą również osoby z tytułem magistra.

W ramach tegorocznej edycji programu zostanie wybranych kolejnych 120 uczestników projektu, którzy wyjadą na staże i szkolenia w trzech grupach po 40 osób. Do 2015 r. liczba uczestników programu ma wynieść 500 osób.

Kto może przystąpić do programu?

Najlepsi pracownicy naukowi lub badawczy polskich jednostek naukowych, prowadzący badania w dziedzinie nauk: przyrodniczych, inżynieryjnych, technicznych, rolniczych, medycznych, o zdrowiu oraz pracownicy centrów transferu technologii, zajmujący się komercjalizacją wyników badań i transferem technologii, mogą wziąć udział w dwumiesięcznym programie stażowo-szkoleniowym na najlepszych w rankingu szanghajskim uczelniach świata (Academic Ranking of World Universities), np. Stanford University czy Massachusetts Institute of Technology.
Grupa beneficjentów programu została poszerzona o osoby z tytułem magistra.

Cele programu

Program ma na celu podniesienie kwalifikacji polskich kadr sfery B+R w zakresie współpracy z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacji ich wyników. Realizacja projektu powinna przyczynić się do jak najlepszego wykorzystania krajowych i europejskich środków przeznaczonych na badania, by zapewnić transfer wyników prac B+R do gospodarki. Uczestnik programu w ciągu miesiąca po powrocie do Polski sporządza założenia planu komercjalizacji badań lub założenia planu poprawy efektywności działań centrum transferu technologii z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności zdobytych podczas trwania programu.

Najważniejsze założenia programu

  • Program jest w całości finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
  • W rekrutacji w roku 2012 zostanie wybranych 120 uczestników projektu
  • Do 2015 r. na staże i szkolenia zagraniczne wyjedzie łącznie 500 osób
  • Szkolenia trwają 2 miesiące i w roku 2012 planowane są w terminach: kwiecień – czerwiec 2012 i październik – grudzień 2012
  • Tematyka szkoleń:
    - współpraca nauki z gospodarką
    - zarządzanie badaniami naukowymi
    - komercjalizacja wyników badań
  • Ministerstwo finansuje koszty szkoleń, przelotu, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczeń i wiz oraz przyznaje uczestnikom zryczałtowane diety wyjazdowe na dodatkowe koszty utrzymania podczas wyjazdu
  • Uczestnicy programu będą mogli przyjrzeć się działaniu zagranicznych firm, w których istotną rolę odgrywa komercjalizacja wyników badań, spotkać się z przedsiębiorcami i przedstawicielami venture capital oraz zweryfikować i wzbogacić swoje pomysły na przedmiot i sposób prowadzenia badań naukowych
  • Ministerstwo zorganizuje dla uczestników programu w latach 2012-2015 działania wspierające ich aktywność w zakresie innowacji, transferu technologii i komercjalizacji wyników badań oraz będzie wspierać inicjatywy uczestników w tych obszarach.

Pierwsza edycja programu

Pierwsza edycja programu, w której uczestniczyło 40 naukowców i pracowników centrów transferu technologii, odbyła się w Stanford University w USA w dn. 15.10 – 15.12.2011. Warsztaty, seminaria i wykłady, prowadzone przez praktyków z doświadczeniem w sektorach nauki i biznesu, poświęcone były m.in. myśleniu projektowemu, kulturze prototypowania, wprowadzaniu innowacji w organizacji, ewaluacji technologii, własności intelektualnej, pozyskiwaniu finansowania zewnętrznego i komercjalizacji wyników badań. Uczestnicy programu odbyli spotkania z przedstawicielami venture capital i inwestorami.  W programie znalazły się wizyty studyjne w takich firmach jak Google, NASA, Cisco, Aruba Network i SLAC. Na zakończenie projektu uczestnicy prezentowali przygotowane przez siebie biznesplany przed zgromadzonymi przedstawicielami venture capital.

Zapraszamy do lektury bloga prowadzonego przez 4 uczestników programu, naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

Jak zgłosić się do programu?

  • Przyjmowanie zgłoszeń do programu jest prowadzone wyłącznie drogą elektroniczną i trwa od 16 stycznia do 24 lutego 2012 r.
  • Aby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić formularz aplikacyjny
  • Informacje dotyczące rekrutacji znajdują się w regulaminie rekrutacji.

Źródło: nauka.gov.pl


ostatnia zmiana: 2012-02-14
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności