Do 24 lutego można wysyłać zgłoszenia do programu Top 500 Innovators. W rekrutacji uczestniczyć mogą również osoby z tytułem magistra.
W ramach tegorocznej edycji programu zostanie wybranych kolejnych 120 uczestników projektu, którzy wyjadą na staże i szkolenia w trzech grupach po 40 osób. Do 2015 r. liczba uczestników programu ma wynieść 500 osób.
Kto może przystąpić do programu?
Najlepsi pracownicy naukowi lub badawczy polskich jednostek
naukowych, prowadzący badania w dziedzinie nauk: przyrodniczych,
inżynieryjnych, technicznych, rolniczych, medycznych, o zdrowiu oraz
pracownicy centrów transferu technologii, zajmujący się komercjalizacją
wyników badań i transferem technologii, mogą wziąć udział w
dwumiesięcznym programie stażowo-szkoleniowym na najlepszych w rankingu
szanghajskim uczelniach świata (Academic Ranking of World Universities),
np. Stanford University czy Massachusetts Institute of Technology.
Grupa beneficjentów programu została poszerzona o osoby z tytułem magistra.
Cele programu
Program ma na celu podniesienie kwalifikacji polskich kadr sfery B+R w zakresie współpracy z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacji ich wyników. Realizacja projektu powinna przyczynić się do jak najlepszego wykorzystania krajowych i europejskich środków przeznaczonych na badania, by zapewnić transfer wyników prac B+R do gospodarki. Uczestnik programu w ciągu miesiąca po powrocie do Polski sporządza założenia planu komercjalizacji badań lub założenia planu poprawy efektywności działań centrum transferu technologii z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności zdobytych podczas trwania programu.
Najważniejsze założenia programu
Pierwsza edycja programu
Pierwsza edycja programu, w której uczestniczyło 40 naukowców i pracowników centrów transferu technologii, odbyła się w Stanford University w USA w dn. 15.10 – 15.12.2011. Warsztaty, seminaria i wykłady, prowadzone przez praktyków z doświadczeniem w sektorach nauki i biznesu, poświęcone były m.in. myśleniu projektowemu, kulturze prototypowania, wprowadzaniu innowacji w organizacji, ewaluacji technologii, własności intelektualnej, pozyskiwaniu finansowania zewnętrznego i komercjalizacji wyników badań. Uczestnicy programu odbyli spotkania z przedstawicielami venture capital i inwestorami. W programie znalazły się wizyty studyjne w takich firmach jak Google, NASA, Cisco, Aruba Network i SLAC. Na zakończenie projektu uczestnicy prezentowali przygotowane przez siebie biznesplany przed zgromadzonymi przedstawicielami venture capital.
Zapraszamy do lektury bloga prowadzonego przez 4 uczestników programu, naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Jak zgłosić się do programu?
Źródło: nauka.gov.pl