Znajdź nas na    

Amerykańska akredytacja dla kierunków medycznych

Polska Komisja Akredytacyjna otrzymała pozytywną ocenę amerykańskiego komitetu zajmującego się zagranicznymi szkołami medycznymi, dzięki czemu polskim uczelniom medycznym łatwiej będzie zachęcić studentów z USA do studiowania w Polsce.

National Commitee on Foreign Medical Education and Accreditation (NCFMEA), który przyznał pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej, uznał, że standardy i zasady stosowane przez Polską Komisję Akredytacyjną przy ocenie jednostek kształcących na kierunkach medycznych są porównywalne z tymi stosowanymi przez instytucje oceniające uczelnie medyczne w USA. 

Dzięki ocenie polskie ośrodki mogą stać się członkami 
amerykańskiego, rządowego programu pożyczkowego U.S. William D. Ford Federal Direct Loan, a studenci z USA mogą uzyskać pomoc w finansowaniu nauki w Polsce na takich samych zasadach jakby była to uczelnia amerykańska. Program Direct Loan jest jedynym 
programem kredytowym w USA dofinansowywanym przez rząd federalny.

- Pozytywna ocena amerykańskiej instytucji akredytacyjnej to bardzo dobra wiadomość, która tylko potwierdza, że uczelnie medyczne w Polsce kształcą na wysokim poziomie i mogą konkurować o studentów z najlepszymi uczelniami na świecie. Między innymi takie ułatwienia sprawią, że liczba zagranicznych studentów na polskich uczelniach w kolejnych latach powinna rosnąć. Co ważne, amerykańscy studenci przyjeżdżający do Polski będą mieli możliwość skorzystania z programu finansowania studiów przez rząd USA  – powiedziała prof. Barbara Kudrycka.  

– Amerykańska akredytacja to także docenienie działań Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która stoi na straży jakości kształcenia w Polsce – dodaje minister Kudrycka.

Otrzymanie akredytacji NCFMEA oznacza, że amerykańscy studenci, chcący kształcić się na kierunkach medycznych na którejkolwiek uczelni, bądź wydziale posiadającym akredytacje komisji, mogą starać się o dofinansowanie rządu USA.

Po zakończeniu studiów w Polsce studenci mogą przystąpić do państwowego egzaminu lekarskiego w USA na takich samych zasadach, jak osoby, które zdobyły tytuł naukowy na uczelni amerykańskiej. Po zdaniu egzaminu będą mogli rozpocząć praktykę lekarską.

Zazwyczaj akredytacje amerykańskiej komisji przyznawane są na trzy lata. Akredytacja dla Polskiej Komisji Akredytacyjnej została przyznana aż na sześć lat, od października 2011 roku do października 2017 roku. Akredytacja może zostać przedłużona po ponownej ocenie. 

opublikowano: 2012-07-09
Komentarze
Ostatnie:
19.04.2013 9:35
Dodał(a): ~Mona
A gdzie jest lista uczelni z Akredytacjami?
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności