Badanie przeprowadzone prze Szkołę Główną Handlową, Amerykańską Izbę Handlową i Ernst & Young wykazało, że absolwentom brakuje umiejętności określania priorytetów, rozumienia własnych mocnych stron i ograniczeń, a także organizacji pracy - czyli tzw. umiejętności "miękkich".
Ankieta miała pomóc w odpowiedzi na pytanie: jakie z punktu widzenia pracodawców są kwalifikacje idealnego absolwenta uczelni wyższej. Wynik był następujący - pracodawców interesują bardziej kompetencje "miękkie", niż tzw. wiedza "twarda" zawodowa. Bardzo istotnymi są jeszcze znajomość języków obcych oraz narzędzi informatycznych.
Ankieta pozwoliła na stworzenie listy 33 kompetencji i kwalifikacji ocenianych jako najbardziej pożądane. Wśród nich wyodrębniono 10 najważniejszych z punktu widzenia pracodawców - informuje rzecznik SGH Marcin Poznań.
Wśród nich są: efektywna komunikacja; języki obce; otwartość na uczenie się i stały rozwój; zaangażowanie; praca w zespole; umiejętność określania i uzasadniania priorytetów; etyczne postępowanie jako podstawa w działaniu; odpowiedzialność; umiejętność organizacji pracy i efektywnego zarządzania czasem; elastyczność i zdolność do adaptacji.
Ważna jest również otwartość na uczenie się, umiejętność współpracy z ludźmi z różnych krajów, przedstawicielami innych kultur i religii, a także logiczne myślenie. Pracodawcom zależy też na tym, aby absolwenci kończąc uczelnię byli wyposażeni w kompetencje i nie musieli uczyć się ich w pracy "od zera".
Braki wśród zatrudnianych absolwentów to najczęściej: umiejętność określania i uzasadniania priorytetów, organizacja pracy i zarządzanie czasem. Zwracano też uwagę na pewną niesamodzielność absolwentów jako nowych pracowników, a z drugiej strony podkreślano potrzebę nauki pracy zespołowej.
„Dla władz uczelni wyższych badanie niesie ważne przesłanie o konieczności wprowadzeniu metod kształcenia stawiających nacisk na wiedzę praktyczną, biznesową, ale także o konieczności uświadamiania studentom oczekiwań pracodawców zwłaszcza pod kątem kompetencji i umiejętności miękkich” – wyjaśnia rzecznik SGH.
Konieczne jest więc zdobywanie wiedzy interdyscyplinarnej, nabywanie podczas studiów wszechstronnego doświadczenia poprzez praktyki i staże, dbanie o znajomość języków obcych oraz narzędzi pracy, np. zaawansowana znajomość Excela.
Wyniki ankiet wskazują, że 84 proc. pracodawców ocenia przygotowanie absolwentów szkół wyższych do pracy na poziomie „raczej pozytywnym”. Ocenę "zdecydowanie pozytywną" wystawiło 13 proc., natomiast 3 proc. badanych ocenia przygotowanie absolwentów „raczej negatywnie”.
Badanie zostało zrealizowane z inicjatywy Rady Konsultacyjnej Partnerów Korporacyjnych działającej przy SGH.
Raport z badań dostępny na stronie: