Humanistyka to nauka, w której centrum jest człowiek. Jego twórczy umysł zapewnia jej postęp. By ją uprawiać nie trzeba więc ani laboratoriów z potężnymi komputerami, ani skomplikowanej aparatury. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba w nią inwestować.
Zazwyczaj słyszy się o inwestowaniu w nauki ścisłe, techniczne czy medyczne. Jednak na każde prowadzone badania potrzeba funduszy. W Polsce realizowane są programy grantowe dedykowane specjalnie humanistom - w tej chwili humanistyka dofinansowywana jest o wiele większymi funduszami, niż miało to miejsce w przeszłości.
Dwa lata temu został ustanowiony Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, w ramach którego już ponad 110 mln zł zostało przyznanych humanistom na projekty badawcze, które mają być realizowane w ciągu najbliższych kilku lat. W tym roku przekazano już prawie 90 mln zł. Pieniądze te przeznaczone będą m.in. na badania naukowe, prace edytorskie oraz dokumentalne o fundamentalnym znaczeniu dla dziedzictwa i kultury narodowej.
Fundusze przeznaczane są również na stypendia doktorskie i post-doktorskie, realizowane w zagranicznych ośrodkach, co wzmacnia rolę polskiej humanistyki na świecie.
Narodowy Program Rozwoju Humanistyki nie jest jedyną możliwością finansowania nauk humanistycznych. Również Narodowe Centrum Nauki przeznacza środki na staże podoktorskie. Z każdym rokiem wzrastają kwoty na granty przyznawane m.in. historykom, filozofom, literaturoznawcom, językoznawcom, archeologom. Coraz większe kwoty przeznaczane są również na nauki społeczne - psychologię, pedagogikę, socjologię, prawo, demografię, ekonomię.
W dzisiejszych badaniach zacierają się granice między obszarami nauk, dlatego nauki humanistyczne i społeczne są tak samo ważne dla rozwoju cywilizacyjnego kraju, jak przyrodnicze czy techniczne. Rozwijając nowe technologie należy umiejętnie korzystać z wiedzy o kulturze i przeszłości, by nie zatracić najważniejszych wartości.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zachęca środowisko humanistów do korzystania z przeznaczonych dla nich grantów, zwłaszcza, że liczba wniosków złożonych w tym roku wyniosła nieco ponad pięćset na przeszło dziesięć tysięcy przedstawicieli nauk humanistycznych.
Źródło: MNiSW