Program Erasmus dla Wszystkich ma się rozpocząć w 2014 r. Jego zadaniem ma być połączenie wszystkich dotychczasowych inicjatyw w zakresie kształcenia i szkolenia młodych osób, zastępując siedem istniejących programów jednym. Dzięki temu łatwiej będzie można ubiegać się o dofinansowanie, a studenci będą mieli większe możliwości na doskonalenie swoich umiejętności, a także zwiększą swoje szanse na rynku pracy.
Wzrost inwestycji w obszarze szkolnictwa wyższego, badań naukowych i działań badawczo-rozwojowych jest niezbędnym warunkiem, aby Europa wyszła z kryzysu gospodarczego, wpływającym również na dobrobyt w przyszłości. Wzrost inwestycji pozwoliłby skutecznie uaktywnić i w pełni wykorzystać potencjał oraz zdolności młodych ludzi.
Niedoinwestowanie natomiast rzutować będzie na przyszłość młodych osób: stworzone zostanie stracone pokolenie młodych, którzy niewiele będą znaczyć wśród światowych liderów, przez co będą przegrywać z konkurencją.
"Przyszłość Europy jako regionu dynamicznego i konkurencyjnego w skali globalnej zależeć będzie w znacznej mierze od możliwości stworzenia odpowiednich warunków dla innowacyjnych badań naukowych, by w istotny sposób podnieść liczbę wysoko wykwalifikowanych specjalistów w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz przyciągnąć ich spoza jej granic" – przekonują rektorzy.
Rektorzy zwrócili się również do Prezydenta RP, Premiera RP, europosłów oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o poparcie ich stanowiska. (PAP)