Znajdź nas na    

TRZY KIERUNKI NA MILION!

Trzy kierunki prowadzone na UMK zwyciężyły w konkursie na najlepsze programy studiów ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Każdy z nich dostanie milion złotych na doskonalenie oferty dydaktycznej.

W konkursie oceniane były jednostki, które opracowały najlepsze programy studiów oraz wdrażają najbardziej zaawansowane programy poprawy jakości kształcenia. Liczyła się m.in. innowacyjność programów, metody kształcenia i weryfikacji jego efektów, możliwości rozwoju umiejętności praktycznych, w tym jakość praktyk zawodowych, współpraca uczelni z przyszłymi pracodawcami. Komisja konkursowa zwracała także uwagę na to, czy uczelnie monitorują losy absolwentów i jak wykorzystują pozyskaną wiedzę do poprawy jakości kształcenia, pod uwagę brano również system oceniania nauczycieli akademickich.

Wśród najlepszych kierunków znalazły się trzy prowadzone przez UMK:
studia II stopnia na fizyce technicznej, studia II stopnia na filologii polskiej oraz studia I stopnia na chemii.

Zwycięskie wydziały będą mogły przeznaczyć 1 mln zł na doskonalenie oferty dydaktycznej, np. sfinansowanie nowoczesnych technik i narzędzi stosowanych podczas wykładów i ćwiczeń, pokrycie kosztów praktyk zawodowych dla studentów czy lepsze przygotowanie wykładowców akademickich.

- Konkurs pokazał, że nasze uczelnie potrafią uczyć nowocześnie i reagują
na wyzwania, jakie stawia przed nimi rozwijająca się wiedza oraz rynki pracy
. Przybywa uczelni, które budują dobre relacje z przedsiębiorcami i firm, które znajdują w uczelniach wartościowych partnerów – mówiła prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, podczas ogłaszania wyników konkursu.

* * * 

Fizyka techniczna: Na studiach drugiego stopnia prowadzona jest specjalność cyfrowe systemy automatyki o profilu sprzętowym. Ich absolwenci otrzymują wiedzę i nabywają umiejętności przydatne w projektowaniu i eksploatacji cyfrowych systemów kontrolno-monitorujących, w tym sterowanych i nadzorowanych komputerowo systemów automatyki przemysłowej. Specjalność fizyka medyczna daje m.in. gruntowną znajomość zjawisk fizycznych wykorzystywanych w diagnostyce medycznej. Z kolei specjalność optoelektronika i mikroelektronika - przygotowanie w zakresie zaawansowanej diagnostyki materiałów.

Filologia polska: Znacząca część przedmiotów prowadzona jest w formie warsztatów, laboratoriów czy ćwiczeń materiałowych. Podczas zajęć silny nacisk położony jest na rozwijanie komunikacyjnych umiejętności studentów, nie tylko słowem pisanym i mówionym, ale także w tzw. mowie ciała. Studenci mogą rozwijać umiejętności biorąc udział w praktykach organizowanych we współpracujących z uczelnią agencjach reklamowych, wydawnictwach czy mediach.

Chemia: Program studiów przewiduje obowiązkowe praktyki zawodowe i zakłada uruchomienie dziewięciu specjalności do wyboru. Daje studentom możliwość samodzielnego wyboru przedmiotów oraz rozwoju indywidualnych zainteresowań. Wraz ze Stowarzyszaniem Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem) wydział organizuje także konkurs na najlepszą pracę dyplomową.

Szczegółowe informacje o konkursie



opublikowano: 2012-11-21
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności