Znajdź nas na    

25-lecie Programu Erasmus

Program Erasmus obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Do tej pory z programu skorzystało blisko 3 mln. młodych Europejczyków, z czego 108 tys. stanowili Polacy.

Erasmus jest programem Unii Europejskiej. Został uruchomiony w 1987 r. Jego zadaniem jest wspieranie mobilności studentów i pracowników uczelni oraz innych form międzynarodowej współpracy szkół wyższych. Patronuje mu holenderski filozof, teolog i humanista Erazm z Rotterdamu, bo jak wielu ludzi renesansu, kształcił się w wielu uczelniach w różnych krajach Europy.

W tej chwili w programie uczestniczą 33 państwa: 27 krajów członkowskich UE, dwa kraje kandydujące: Chorwacja i Turcja, a także Islandia, Norwegia, Lichtenstein i Szwajcaria. Polska przystąpiła do programu w roku akademickim 1998/1999. 

W ramach programu studenci wyjeżdżają najczęściej na jeden semestr nauki, który zostaje im zaliczony do toku studiów, dzięki zharmonizowanemu systemowi punktów. W 2007 r. rozszerzono ofertę programu o staże studenckie w przedsiębiorstwach lub innych organizacjach.

W listopadzie 2011 r. Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie jedengo programu "Erasmus dla wszystkich", który ma zastąpić siedem różnych programów edukacyjnych, jak Erasmus Mundus czy program Leonardo da Vinci.

Programem wciąż zainteresowanych jest wiele osób - w roku akademickim 2010/2011 zanotowano 8,5 proc. wzrost w wymianie studentów. Niedawno pojawiły się jednak informacje, że przyszłość programu Erasmus stoi pod znakiem zapytania. Liczba miejsc oraz kwota stypendiów mają ulec ograniczeniu z powodu sporów wokół budżetu UE na 2013 r. 

Choć dyrektor zarządzającego w Polsce Erasmusem programu "Uczenie się przez całe życie" Anna Atłas zapewniała, że póki co program ma się dobrze, to zaznaczyła, że ciężko jest przewidzieć sytuację budżetową UE w perspektywie finansowej 2014-2020.

23 listopada odbędzie się jubileuszowa gala Erasmusa. Będzie miała miejsce w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Wykład inauguracyjny wygłosi reżyser Krzysztof Zanussi; nagrody w konkursie zorganizowanym z okazji 25-lecia Erasmusa odbiorą uczelnie z całego kraju.

Jubileuszowe obchody zakończy debata „Miliony odmienionych - 25 lat wpływu Erasmusa na Europę”, która odbędzie się 27 listopada w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Studenci z całej Polski wymienią się opiniami na temat programu. Wnioski z debaty zostaną przekazane w formie rekomendacji Komisji Europejskiej. (PAP)

opublikowano: 2012-11-23
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności