Już w tegorocznym konkursie na kierunki zamawiane dominowała informatyka. "Zanotowała jeden z najwyższych skoków popularności. W zeszłym roku wybrało ją 27 625 kandydatów, w tym już 30 639" - podaje MNiSW.
Drugim kierunkiem pod względem popularności okazało się zarządzanie - kierunek wybrało ponad 27 tys. kandydatów. Trzecie miejsce zajęło prawo (prawie 25 tys. kandydatów). Na czwartym miejscu znalazło się budownictwo.
Rosnącą popularnością cieszą się takie kierunki, jak: automatyka i robotyka, energetyka, biotechnologia czy zarządzanie i inżynieria produkcji. Umacnia się zatem trend wzrostu popularności kierunków ścisłych i technicznych.
"Młodzi ludzie przy wyborze studiów coraz elastyczniej reagują na rosnące wymagania pracodawców – podkreśla minister nauki. - Szukają rzetelnej wiedzy i umiejętności, które pozwolą im na satysfakcjonujący rozwój zawodowy. Są też coraz bardziej świadomi globalnych tendencji, które wpłyną na kształt gospodarki w przyszłych latach. To bardzo pozytywna zmiana, na którą pracowaliśmy od dobrych kilku lat".
Najbardziej obleganą uczelnią już po raz piąty została Politechnika Warszawska - na każde wolne miejsce przypadło tu prawie 9 kandydatów, co daje liczbę 57 tys. kandydatów.
W pierwszej piątce najczęściej wybieranych uczelni znalazły się cztery politechniki: Warszawska, Gdańska, Poznańska i Łódzka. Jak się okazało, uczelnie techniczne były najchętniej wybieranym przez kandydatów typem uczelni, tuż za nimi znalazły się uczelnie rolnicze, które wyprzedziły w rankingu popularności uniwersytety i uczelnie wychowania fizycznego
Jeśli chodzi o uczelnie niepubliczne, najczęściej wybieraną przez kandydatów uczelnią okazała się być Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie (2061 osób, wybierających studia stacjonarne). Najwięcej kandydatów (3946 osób) na studia w niestacjonarne miała w tym roku Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, która awansowała z zeszłorocznego trzeciego miejsca. (PAP)