Znajdź nas na    

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiada zmiany na uczelniach

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za cele stawia sobie nowelizację praw o uczelniach i finansowaniu nauki. Miałoby to odzwierciedlenie w wyraźniejszym podziale uczelni na zawodowe i akademickie, a także ostrzeżeniach przed niepewnymi kierunkami studiów.

Zdaniem minister nauki Barbary Kudryckiej należy zapewnić jak najwyższą jakość kształcenia na polskich uczelniach oraz zapobiegać kształceniu niedostosowanemu do potrzeb rynku pracy. Jej zdaniem Polska Komisja Akredytacyjna coraz bardziej będzie się nastawiać na sprawdzenie realnych kompetencji zarówno studentów, jak i absolwentów, a mniej na kontrolę dokumentów i np. stanu liczebnego kadry.

Na listę ostrzeżeń mogą trafić te kierunki, wobec których ministerstwo lub Polska Komisja Akredytacyjna będą mieć zastrzeżenia, np. z powodu naruszania praw studentów czy nieodpowiedniej oferty. Ma to pomóc studentom, a zwłaszcza maturzystom w otrzymaniu rzetelnej informacji, na których kierunkach nie uzyskają odpowiedniej oferty dydaktycznej. Lista będzie aktualizowana co roku w maju.

Lista, zdaniem resortu, może mieć realny wpływ na losy uczelni, zwłaszcza niepublicznych. Studentów, z powodu niżu demograficznego, ubywa, więc od tego gdzie maturzyści zdecydują się kształcić (i płacić czesne) będzie zależało dalsze istnienie części szkół.

Ministerstwo chce także, aby uczelnie wyraźniej podzieliły się zadaniami i wyspecjalizowały się albo w praktycznej edukacji, przygotowującej ludzi do podjęcia określonej pracy, albo w kształceniu akademickim, umożliwiającym kontynuację kariery naukowej. Ma je do tego skłonić przepis, pozwalający na prowadzenie studiów o profilu ogólnoakademickim tylko na uczelniach, mających uprawnienia do nadawania w danej dyscyplinie stopnia doktora.

Kolejnym pomysłem jest możliwość kształcenia osób dorosłych (powyżej 25 roku życia). Takie osoby na początek mogłyby zaliczyć nie więcej niż połowę przedmiotów z programu studiów bez chodzenia na zajęcia, opierając się jedynie na swojej wiedzy lub umiejętnościach zdobytych poza uczelnią. Pozostałe przedmioty dojrzały student zaliczyłby w ramach indywidualnego toku studiów. Uzyskałby w ten sposób identyczny dyplom, jak przy normalnym trybie studiów. Studia takie miałyby być odpłatne, a prowadzić je mogłyby tylko niektóre uczelnie, które uzyskają odpowiednie uprawnienia.

Znowelizowana miałaby zostać również ustawa o zasadach finansowania nauki. Miałoby to  pomóc instytucjom naukowym w tworzeniu, utrzymaniu i wykorzystaniu infrastruktury badawczej. 

Zmianami miałyby być objęte niektóre konkursy na granty. Resort nauki pracuje również nad rozwiązaniem, które umożliwiałoby rektorom przyznanie nagród (dawniej stypendiów za wyniki w nauce) studentom pierwszego roku np. na podstawie wyników z matury. W tej chwili takie nagrody mogą otrzymywać studenci starszych lat za wyniki uzyskane w poprzednim roku. Potrzebne są jednak odpowiednie fundusze na wprowadzenie takich zmian. (PAP)

opublikowano: 2012-12-03
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności