Ocena uniwersytetów będzie następować w pięciu różnych obszarach. Będą to: renoma w zakresie badań naukowych, jakość nauczania i uczenia się, kontakty międzynarodowe, sukcesy na polu transferu wiedzy (np. partnerstwa z przedsiębiorstwami i przedsiębiorstwami rozpoczynającymi działalność) oraz zaangażowanie na szczeblu regionalnym.
„Celem rankingu, przygotowywanego z inicjatywy Komisji Europejskiej, jest przedstawienie bardziej realistycznej i przyjaznej użytkownikom oferty akademickiej” – informuje Marta Angrocka-Krawczyk z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Ranking będzie pomocny zwłaszcza dla młodych osób, które stoją przed wyborem kierunku studiów. Będzie również motywował instytucje do poprawy swoich wyników pod wieloma względami. „Będzie to nowoczesny, wysokiej klasy ranking, odzwierciedlający pełną różnorodność instytucji szkolnictwa wyższego. W istniejących międzynarodowych rankingach nadal przywiązuje się zbyt dużą wagę do renomy uniwersytetów w zakresie badań naukowych. Nasz wielowymiarowy ranking dostarczy dokładniejszych i bardziej porównywalnych informacji dotyczących jakości uniwersytetów” – powiedziała komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Andrulla Vasiliu.
Ranking prowadzony będzie przez niezależne konsorcjum, w skład którego wejdą: Centrum Szkolnictwa Wyższego (Centre for Higher Education, CHE) w Niemczech oraz Ośrodek Badań Polityki w Zakresie Szkolnictwa Wyższego (Center for Higher Education Policy Studies, CHEPS) w Holandii.
Uniwersytety będzie można zgłaszać do nowego rankingu w pierwszej połowie 2013 r. Pierwsze wyniki zostaną ogłoszone na początku 2014 r.
Ranking będzie dofinansowany przez Unię Europejską, która wyłoży na ten cel 2 mln euro z programu „Uczenie się przez całe życie”, z możliwością dalszego finansowania na kolejne dwa lata (2015–2016). Docelowo ranking prowadzony byłby przez niezależną organizację.