Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie wprowadza do ofert studiów nowy kierunek - behawiorystyka zwierząt. To jak na razie jedyny taki kierunek w Polsce. Studenci będą uczyć się o biologicznych, dziedziczonych i nabytych mechanizmach zachowań zwierząt różnych gatunków.
Nabór na studia magisterskie (II stopnia) rozpocznie się w styczniu 2013 r.
Kierunek behawiorystyka zwierząt jest jak na razie jedynym kierunkiem w Polsce obejmującym tak szeroki zakres nauczania. Studenci oprócz etologii (dziedzina badań zachowań zwierząt - dziedziczonych i nabytych) będą uczyć się zasad właściwego hodowania i utrzymania zwierząt różnych gatunków, a także poznawać warunki ich użytkowania i obowiązujące w tym zakresie regulacje prawne.
„Mało jest ludzi dobrze przygotowanych do pracy ze zwierzętami, potrafiących odczytać ich potrzeby. Czy to w schroniskach, czy w gospodarstwach, czy nawet jeśli chodzi o zwierzęta domowe. Właśnie takich chcemy wykształcić” – powiedziała pomysłodawczyni nowych studiów prof. dr hab. Maria Tietze, z Katedry Etologii i Podstaw Technologii produkcji Zwierzęcej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
W programie studiów przewidziano zajęcia m.in. z neurofizjologii, genetyki ogólnej i behawioralnej, mikrobiologii, a także z terrarystyki, ornitologii czy biologii zwierząt użytkowych, gospodarskich, a nawet ptaków egzotycznych i ozdobnych. W programie znajdą się również praktyki w fermach hodowlanych, schroniskach dla zwierząt, rezerwatach czy ośrodkach szkolenia psów.
Absolwenci będą przygotowani do pracy m.in. w ogrodach zoologicznych, schroniskach, w służbach nadzorujących i kontrolujących podmioty utrzymujące zwierzęta. Będą mogli zostać doradcami w zakresie wyboru zwierząt towarzyszących czy prowadzenia terapii z udziałem zwierząt.
Studia stacjonarne II stopnia na kierunku behawiorystyka zwierząt ruszają od 11 marca 2013 r. Rekrutacja rozpoczyna się 10 stycznia. Studia trwają trzy semestry i kończą się nadaniem tytułu zawodowego magistra inżyniera.
Od kolejnego roku akademickiego będzie można rozpocząć studia I stopnia - inżynierskie.