637 500 to dużo? Zdecydowanie tak. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę, że jest to liczba młodych, bezrobotnych absolwentów w Polsce. Dlaczego system edukacji nie przystaje do realiów rynkowych? Dlaczego osoby z wyższym wykształceniem nie są w stanie znaleźć pracy w naszym kraju?
Polskie uczelnie skupiają się głównie na przekazywaniu wiedzy teoretycznej, która jest niewątpliwie bardzo ważna. Studentom brakuje jednak umiejętności czysto praktycznych, pozwalających sprawnie poruszać się i odnaleźć na coraz to bardziej wymagającym globalnym rynku pracy. Rzesze absolwentów frustrują się, że po latach nauki nie mają pracy, a studia utożsamiają często ze straconym czasem.
Jak powinna wyglądać nowoczesna edukacja?
Akademia Finansów i Biznesu Vistula od kilku lat wyznaje inne podejście do nauczania. Fundamentalna wartości uczelni to realna zmiana w edukacji. Uczelnia stworzyła liczne programy nauczania oparte na akademickich i biznesowych doświadczeniach wykładowców-praktyków. Zajęcia prowadzą nauczyciele o najwyższych kwalifikacjach naukowych
i zawodowych a kształcenie nakierunkowane jest przede wszystkim na realne potrzeby biznesu.
Żyjąc w globalnej wiosce, w której firmy działają na płaszczyźnie ponadnarodowej, język angielski jest niezbędny. Dlatego aż 6 kierunków prowadzonych jest wyłącznie w tym języku, wykorzystując innowacyjne metody nauczania obejmujące m.in. case studies, konwersatoria czy gry strategiczne. Studenci pochodzą z 37 krajów całego świata, tworząc międzynarodową atmosferę, co naturalnie wspomaga edukację językową i zrozumienie wielu kultur.
Uczelnia prowadzi innowacyjny program"Cooperative Education", który łączy świat biznesu z edukacją, zgodnie z wymogami nowoczesnej gospodarki. W ramach programu podjęto współpracę z ponad 40 największymi międzynarodowymi markami m.in. Microsoft, Saint-Gobain czy Home Broker, gdzie studenci odbywają praktyki oraz płatne staże.
Dzięki temu otrzymują oni solidną wiedzę teoretyczną popartą znakomitym przygotowaniem praktycznym, a najlepsi z nich mają szanse zatrudnienia. Studenci już na trzecim roku dostają angaże w największych międzynarodowych firmach, co również jest zasługą działającego na uczelni biura karier, które poza ofertami pracy daje możliwość konsultacji np. z psychologiem biznesu.
Połącznie kształcenia teoretycznego i praktycznego, wydaje się być drogą nie tylko do zdobycia pracy, ale do osiągniecia zawodowego sukcesu. Nowoczesny system nauczania powinien być bardzo dobrze dopasowany do realiów rynkowych i biznesowych. Tylko w ten sposób proces pogłębiania się bezrobocia wśród absolwentów szkół wyższych możemy skutecznie zatrzymać. Jednocześnie Polska ma ogromny potencjał zagraniczny, dlatego tak ważne naszym zdaniem jest budowanie międzynarodowego środowiska akademickiego, które w przyszłości pozwoli tym młodym ludziom działać globalnie.
Mehmet Orhun Eskici
Prezes Grupy Uczelni Vistula