W 36 Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych studiuje obecnie ponad 78 tys. studentów, z czego 56 tys. na studiach stacjonarnych. Studenci tych szkół stanowią prawie 5 proc. wszystkich studentów w Polsce - takie dane przedstawiono w raporcie z okazji 15-lecia istnienia tego typu szkół.
Do tej pory PWSZ ukończyło ponad 200 tys. osób. Zaczęto je tworzyć na mocy ustawy o wyższych szkołach zawodowych z 1997 roku. Miały dawać szansę młodym osobom na zdobycie wyższego wykształcenia i pracy, dzięki praktycznym profilom kształcenia.
W tej chwili większość PWSZ znajduje się w miastach, które przed zmianą podziału terytorialnego w 1999 r. były siedzibami województw i liczyły ponad 50 tys. mieszkańców. Mają one duże znaczenie dla młodych osób z terenów wiejskich oraz tych w trudnej sytuacji finansowej.
Połowa kierunków, które oferują Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe to studia humanistyczne, 42 proc. to studia techniczne, natomiast pozostałe 8 proc. stanowią studia medyczne. Oprócz tego, w dziewięciu PWSZ-ach studenci po studiach pierwszego stopnia mogą
kontynuować naukę na studiach magisterskich - obecnie na studiach
magisterskich studiuje 2,4 tys. osób - w tym 1,4 tys. w trybie
stacjonarnym.
Raport na temat Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych dostępny jest
pod linkiem.