Uczelnie walczą o najlepszych
Uczelnie z całego kraju prześcigają się w sposobach na zdobycie najlepszych maturzystów. Sposobami na skuszenie kandydatów do studiów na danej uczelni są nowo utworzone kierunki studiów i specjalności, nowoczesna infrastruktura czy atrakcyjne programy dla olimpijczyków i najlepszych studentów.
Najczęściej jednak uczelnie starają się zachęcić kandydatów do studiowania u siebie tworząc nowe kierunki studiów i specjalności.
Jeśli chodzi o nowe kierunki Uniwersytet Gdański otwiera ich aż osiem, m.in. bezpieczeństwo narodowe, etnofilologię kaszubską, kryminologię i zarządzanie instytucjami artystycznymi. Również Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotował osiem nowości, wśród których znajdują się m.in. dialog i doradztwo społeczne czy kierunek Polacy i Niemcy w Europie.
Na Uniwersytecie Warszawskim powstały kognitywistyka i bioetyka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu proponuje komparatystykę literacko-kulturową czy studia miejskie.
Oferta Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach poszerzyła się m.in. o zarządzanie międzykulturowe, turystykę historyczną, przedsiębiorczość czy kulturę mediów. UŚ proponuje również nowe specjalności m.in. socjologię organizacji i zarządzania oraz język angielski w przestrzeni wirtualnej oraz program VIP dla olimpijczyków.
Od najbliższego roku akademickiego na Uniwersytecie Łódzkim będzie można studiować analitykę społeczną oraz lingwistykę dla biznesu. Katolicki Uniwersytet Lubelski razem z kilkoma instytucjami kultury wprowadza kierunek teksty kultury i animacja sieci.
Uniwersytet Wrocławski wprowadza około 30 nowości wśród kierunków i specjalizacji, m.in. antropologię literatury, filmu i teatru czy publikowanie cyfrowe i sieciowe.
Politechnika Poznańska proponuje tzw. studia dualne, prowadzone we współpracy z dwoma firmami. Ich model ma pozwolić studentom na pogodzenie nauki i pracy. Z kolei Politechnika Warszawska wprowadza kierunek inżynieria pojazdów elektrycznych i hybrydowych.
Politechnika
Krakowska proponuje inżynierię wzornictwa przemysłowego (prowadzoną
wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie), chemię budowlaną oraz
informatykę stosowaną. Będzie można tu również studiować fizykę techniczną i informatykę w języku angielskim.
Na Politechnice Śląskiej w Gliwicach otwarte zostaną kierunki teleinformatyka oraz energetyka, Politechnika Łódzka natomiast planuje uruchomić inżynierię biomedyczną ze specjalnościami elektronika medyczna oraz tekstronika lub inżynierię biomateriałów.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie przygotował kierunki behawiorystyka zwierząt oraz zielarstwo i terapie roślinne, natomiast Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - kierunki projektowanie mebli, medycyna roślin oraz inżynieria i gospodarka wodna.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprasza na nowo powstałą bioinżynierię zwierząt oraz gastronomię i hotelarstwo.
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu proponuje kierunek prawno-ekonomiczny, ma w planach również uruchomienie nowych specjalności, m.in. design i komercjalizację produktu czy e-business. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie pragnie zainteresować kandydatów kierunkiem w języku angielskim specjalnie dla szkolenia product managerów oraz tzw. Akademiami Biznesowymi, podczas których spotykają się studenci, wykładowcy i potencjalni pracodawcy.
Uniwersytet Jagielloński nie tworzy nowych kierunków, stawia za to na podniesienie jakości nauczania i internacjonalizację studiów. Poza tym laureaci olimpiad, którzy zaraz po maturze rozpoczną studia na
UJ, mogą liczyć już na pierwszym roku studiów na stypendium (600 zł
miesięcznie dla laureatów olimpiad na szczeblu krajowym, a 1,2 tys. zł
miesięcznie - na szczeblu zagranicznym).
Uniwersytet Łódzki również stawia na Olimpijczyków - osoby, które bez procedury kwalifikacyjnej rozpoczną studia na uczelni
mogą liczyć od października do czerwca przyszłego roku na stypendium w
wysokości 1 tys. zł. miesięcznie. Politechnika Wrocławska proponuje program "Najlepszy z najlepszych", w ramach którego laureaci olimpiad naukowych oraz absolwenci z międzynarodową maturą będą
się mogli ubiegać o stypendium od pierwszego roku studiów. Zapewnione
będą mieli również miejsca w akademikach i zostaną objęci indywidualną
opieką pracownika naukowego.
Niektóre uczelnie udostępniają nowe budynki dla zajęć dydaktycznych. Są to nowe siedziby Wydziału Fizyki oraz z Centrum Nowych Technologii na Uniwersytecie Warszawskim. Politechnika Łódzka odda dwie duże inwestycje: "Fabrykę Inżynierów XXI wieku" oraz Centrum Technologii Informatycznych.
Również Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie może pochwalić się nową infrastrukturą. Od ubiegłego roku studenci mogą korzystać z Centrum Informatyki, Centrum Ceramiki, nowego budynku Wydziału
Energetyki i Paliw oraz Akademickiego Centrum Materiałów i
Nanotechnologii. Na uczelni powstało też nowoczesne boisko piłkarskie, a
boiska do koszykówki i siatkówki wyremontowano.
opublikowano: 2013-06-14