Jeszcze pół roku temu w pierwszej 500 było siedem polskich uczelni.
W najnowszym zestawieniu najwyżej z polskich uczelni uplasował się Uniwersytet Warszawski, zajmując 271. miejsce. W poprzednim rankingu był 37 miejsc wyżej.
Następnie wśród 500 uczelni na 311. miejscu znalazł się Uniwersytet Jagielloński, utrzymując tym samym swoją pozycję. Trzecią i ostatnią polską uczelnią, która została sklasyfikowana jest Politechnika Warszawska, która zajęła 320. pozycję, a więc awansowała aż o 115 miejsc.
Ranking WebometricsW tym półroczu w pierwszej pięćsetce nie zmieściły się Politechnika
Wrocławska (513. pozycja), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (526.
miejsce), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (544. miejsce)
oraz Uniwersytet Wrocławski (545. miejsce).
W rankingu brane były pod uwagę uczelnie z całego świata, w tym 440 z Polski. Pierwsze miejsca należały do uczelni amerykańskich: najlepszy to Uniwersytet Harvarda, drugie miejsce zajął Massachusetts Institute of Technology, natomiast na trzecim znalazł się Uniwersytet Stanforda.
W samej Unii Europejskiej pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Oksfordzki
(18. miejsce na świecie), natomiast drugie - Uniwersytet Cambridge (20.
miejsce na świecie).
Kryteria rankingu to m.in. wpływ uczelni (impact), czyli to, jak chętnie inne strony przekierowują do treści na stronie uczelni, obecność (presence), czyli liczba podstron w domenie przynależnej danej uczelni, otwartość (openness), czyli liczba udostępnianych na stronie dokumentów np. doc, pdf. Ostatnim kryterium była doskonałość (excellence), a więc np. udział uczelni w najczęściej cytowanych publikacjach naukowych. Twórcy rankingu zastrzegają, że w różnych edycjach sposób oceniania uczelni może się zmieniać.
Światowy Ranking Uczelni Webometrics przygotowywany jest dwa razy w roku przez CSIC (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas) - Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. Największy nacisk kładziony jest na komunikację uczelni za pośrednictwem internetu.
Źródło:
http://www.naukawpolsce.pap.pl/