Znajdź nas na    

Przekrój polskiego szkolnictwa wyższego na przestrzeni ostatnich lat

Polskie szkolnictwo wyższe
Polskie szkolnictwo wyższe na przestrzeni ostatnich sześciu lat

Prof. Barbara Kudrycka przez sześć lat była szefową Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Efektami jej polityki były m.in. granty dla młodych, prawa studentów, podwyżki dla naukowców i ogromne inwestycje. Teraz na stanowisku ministra zastąpi ją prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Polska nauka jest coraz bardziej konkurencyjna, udało się zbudować nowoczesny, europejski system nauki i szkolnictwa wyższego - tak podsumowała swoją pracę prof. Barbara Kudrycka. Była najdłużej urzędującym ministrem nauki po 1989 r.

Wśród najważniejszych osiągnięć można wskazać: bezpłatne egzaminy dla studentów, kierunki zamawiane, zniesienie centralnej listy kierunków studiów, granty dla młodych, zakaz nepotyzmu, podwyżki dla naukowców, Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące.

W czasie jej urzędowania przeprowadzona została reforma nauki, w ramach której zmieniono ustawy o zasadach finansowania nauki, o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), o Narodowym Centrum Nauki (NCN), o instytutach badawczych i o Polskiej Akademii Nauk.

Dzięki reformom pojawiły się stypendia i granty adresowane do młodych uczonych i utalentowanych studentów.

Prof. Kudrycka ogłosiła Kartę Praw Studenta, która gwarantuje m.in. bezpłatne egzaminy oraz zobowiązuje uczelnie do zawierania ze studentami umów cywilno-prawnych. Ustanowiła również Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, w ramach kórego przeznaczono ponad 280 mln zł na rozwój badań  naukowych i publikacje o kluczowym znaczeniu dla dziedzictwa i kultury narodowej.

Podczas kadencji minister Barbary Kudryckiej duży nacisk został położony na współpracę między instytucjami naukowymi a sektorem gospodarki. Nauka i szkolnictwo wyższe doczekały się największych w historii inwestycji z funduszy unijnych i budżetu państwa: na nowe laboratoria, sale wykładowe i centra badawcze przeznaczono blisko 27 mld zł.

Następczyni prof. Barbary Kudryckiej, prof. Lena Kolarska-Bobińska zapowiedziała, że chce efektywnie i skutecznie wydawać pieniądze na naukę - także te z budżetu unijnego.

Nowa minister zostanie zaprzysiężona 3 grudnia.

Źródło: MNiSW

opublikowano: 2013-11-21
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności