Językiem chińskim posługuje się niemal 1/3 ludności świata. Dlatego też, obok języka angielskiego staje się on językiem międzynarodowej komunikacji, a filologia chińska z roku na rok przyciąga coraz więcej maturzystów.
Chińczycy doceniają, gdy ktoś próbuje coś powiedzieć w ich języku. To ułatwia interesy i pomaga zdobyć ich przychylność. Dlatego też, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku i oferuje Sinologię współczesną na kierunku Filologia angielska - lingwistyka stosowana. Studia te, oprócz waloru praktyczności, zapewniają intensywną naukę dwóch języków obcych oraz poznanie technik i stylów kaligrafii - chińskiej sztuki pisania.
Chińczycy w kontaktach kładą również nacisk na harmonię i bezwzględnie przestrzeganie etykiety. Warto znać jej zasady, gdyż często od tego zależy powodzenie rozmowy. Należy wiedzieć, że np. gdy rozmówca przytakuje to wcale nie oznacza, że się z nami zgadza, a jedynie, że słucha. Rozumienie naturalnych różnic kulturowych jest zatem kluczowe, dlatego też WSE w Krakowie zapewnia studentom specjalistyczne kursy z zakresu historii i kultury Chin. Dzięki nim studenci będą dobrze orientować się w sytuacji tego kraju i jego pozycji w gospodarce i kulturze świata, poznają niezbędne zasady prowadzenia rozmów i negocjacji z Chińczykami oraz zachowania obowiązujące podczas spotkań.
Ponadto, studenci Sinologii w WSE mają szansę wyjechać na półroczną wymianę do Hebei University, gdzie nie tylko mogą szlifować umiejętności językowe, ale także poznają kulturę Chin i jej przedstawicieli. Taki wyjazd jest nie tylko doskonałą okazją do wykorzystania umiejętności w praktyce, ale także do nawiązania cennych kontaktów z potencjalnymi kontrahentami z Państwa Środka. 9 maja br. w Wyższej Szkole Europejskiej gościła także delegacja chińska z Guangdong AIB Polytechnic College. Rozmowy dotyczyły możliwości podjęcia współpracy międzyuczelnianej, a zwłaszcza wymiany studenckiej.
Osoby zainteresowane biznesem mogą także kontynuować naukę w WSE na studiach II stopnia na specjalności Handel z Chinami. Po ukończeniu studiów osoby te mogą znaleźć pracę m.in. w firmach współpracujących z Chinami lub planujących podjąć taką współpracę, w firmach marketingowych, prawniczych i konsultingowych, obsługujących polskie przedsiębiorstwa wychodzące na chiński rynek lub w biurach podróży oferujących wycieczki do Chin lub zajmujących się organizacją przyjazdu Chińczyków do Polski.
Więcej informacji na www.wse.krakow.pl