Znajdź nas na    

Studia Polskie w Cambridge uzależnione od żelaznego kapitału

Od dwóch lat na brytyjskim Uniwersytecie Cambridge prowadzone są Studia Polskie - cieszące się już sporą popularnością. Aby program mógł być kontynuowany, potrzebne jest jednak zebranie żelaznego kapitału.

Studia Polskie prowadzone są od 2014 r na Wydziale Języków Nowożytnych i Średniowiecznych Uniwersytetu Cambridge. Utworzono je dzięki zaangażowaniu m.in. Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Ten roczny kurs (dotąd brało w nim udział łącznie 70 osób) wprowadza studentów Cambridge w najważniejsze aspekty polskiej historii i kultury. Związany jest też z intensywnym kursem języka polskiego. Oprócz kursów w ramach Studiów Polskich prowadzone są także badania naukowe na temat Polski, a także organizowane są wydarzenia - konferencje czy spotkania dotyczące Polski dla szerszej publiczności.

Bezpieczeństwo finansowe studiów jest jednak zagwarantowane tylko do 2018 r. Aby poszerzyć formułę studiów i zapewnić stabilność finansową ośrodka, potrzebne jest utworzenie kapitału żelaznego w wysokości 3 milionów funtów, z którego finansowana będzie jego dalsza działalność. Dlatego Fundacja na rzecz Nauki Polskiej postanowiła zainicjować proces zbierania funduszy i zachęcać sponsorów z Polski i Wielkiej Brytanii do wsparcia tej inicjatywy.

Obecny na konferencji FNP minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zaznaczył, że Studia Polskie na Uniwersytecie Cambridge są szansą, by polskie doświadczenie historyczne, nasza kultura, nauka i współczesność były lepiej znane w Europie. "Powstanie studiów polskich na Cambridge to szansa także dla nas Polaków, byśmy lepiej sami siebie rozumieli". Wyjaśnił, że jeśli wracać będą do nas nasze doświadczenia, przefiltrowane przez umysły najlepszych uczonych z całego świata, pozwoli nam to lepiej rozumieć sens polskości.

Jak minister zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami, nie ma możliwości - ani po stronie polskiego rządu ani po stronie Uniwersytetu Cambridge - aby pieniądze na polskie studia pochodziły z polskiego budżetu. Wyraził jednak nadzieję, że w program zainwestują polskie firmy.

Rektor (ang. vice-chancellor) Uniwersytetu Cambridge prof. Leszek Borysiewicz (Walijczyk polskiego pochodzenia), powiedział na konferencji FNP: "Można powiedzieć, że program polskich studiów odniósł wielki sukces". Wyjaśnił, że w drugim roku istnienia studia te stały się najbardziej popularnym kursem tego rodzaju na wydziale Języków Nowożytnych i Średniowiecznych Cambridge.

Z kolei kierownik polskich studiów na Cambridge dr Stanley Bill zaznaczył, że wśród studentów, którzy biorą udział w obecnym dotyczącym Polski kursie na Cambridge, tylko jedna osoba ma polskie korzenie. "To są przede wszystkim Brytyjczycy, którzy interesują się Polską" - powiedział i dodał, że w Wielkiej Brytanii jest około 800 tys. Polaków i stanowią oni istotną część tkanki kulturowej tego kraju. "Dla moich studentów to dość naturalna decyzja, że chcą uczyć się języka polskiego" - dodał dr Bill.

Prof. Borysiewicz z kolei zaznaczył, że "nie zajmować się językiem polskim dzisiaj, to odciąć się od najważniejszych i dynamicznych języków na całym świecie". Dodał też, że - jego zdaniem - nie można zrozumieć historii Europy, jeśli nie zrozumie się historii kraju, który leży - całkiem dosłownie - w jej sercu.

"Kierowanie Uniwersytetem Cambridge jest dla mnie źródłem ogromnej dumy. Ale pozostawienie permanentnego, w pełni finansowanego programu studiów polskich w Cambridge będzie moim największym osiągnięciem" - zaznaczył z nadzieją Borysiewicz.

Studia Polskie zostały uruchomione w 2014 r. dzięki czterem sponsorom: Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Grabowskiego, Uniwersytetowi Cambridge i Fundacji Zdanowicza. Instytucje te przekazały kwotę 340 tys. funtów, która zapewnia funkcjonowanie ośrodka do 2018 r.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ma już doświadczenia w podobnych działaniach. To m.in. dzięki jej zaangażowaniu w 2014 r. uruchomiono Katedrę Polską na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Ustanowienie katedry było możliwe dzięki zebraniu w USA i w Polsce kapitału żelaznego, który wynosi dzisiaj 6 mln dol. Na podobny sukces Fundacja liczy także w przypadku Studiów Polskich w Cambridge.


opublikowano: 2016-02-23
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności