Jak wynika z danych Pracuj.pl, 80% studentów odbywa praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo. Studia to obecnie czas, który warto wykorzystać nie tylko do zdobycia wiedzy, ale też cennego doświadczenia i kwalifikacji, które ułatwią start na rynku pracy.
Średnio co piąty Polak może pochwalić się wyższym wykształceniem. Według danych Eurostatu nasz kraj znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej z najszybszym wzrostem liczby osób z dyplomem uczelni wyższej. Same studia przestały, więc wystarczać do zdobycia pracy. Potwierdza to Kinga Kwiatkowska z Biura Karier PWSZ w Skierniewicach: - Studenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że konkurencja jest ogromna. Dlatego też o swoją karierę zawodową muszą dbać już na studiach. Wybierają więc kierunki o praktycznym profilu, działają w kołach naukowych i odbywają dodatkowe praktyki i staże, by zdobywać pożądane przez pracodawców kompetencje - tłumaczy.
Uczelnie coraz częściej umożliwiają łączenie nauki z pracą, jednak to nie jedyny sposób, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Wyróżniliśmy pięć kroków, które warto podjąć jeszcze w trakcie studiów.
5 sposobów na najlepsze wykorzystanie czasu na studiach
1. Monitoruj rynek pracy - obserwacja aktualnych ofert pomaga w rozpoznaniu wymagań pracodawców i możliwości jakie oferuje interesująca Cię branża. Kiedy wiemy jakich kompetencji twardych i miękkich wymaga rynek pracy, możemy postarać się o ich zdobycie jeszcze w trakcie studiów.
2. Wykorzystaj aktywności studenckie do zdobycia doświadczenia - działalność w kołach naukowych i organizacjach studenckich, angażowanie się w działalność Uczelni pozwala na zdobycie cennych doświadczeń i umiejętności. Dodatkowe osiągnięcia i aktywność mogą być także autem podczas rekrutacji, jeśli umiejętnie pokreślimy je w CV.
3. Zrób sobie Gap Year - wyjazd w trakcie studiów np. do pracy, czy na uczelnię za granicą, to szansa na szlifowanie znajomości języka obcego, poznanie nowych kultur i zwyczajów, co bardzo cenią pracodawcy. Warto pamiętać, by taki wyjazd potraktować jako szansę na rozwój i wykorzystać zdobyte doświadczenia podczas ubiegania się o pracę.
4. Zdobywaj pierwsze praktyki zawodowe - przedsiębiorcy oferują coraz więcej staży dla studentów. W pierwszym kwartale 2016 r. liczba takich ofert wzrosła o 26 proc[1]. Warto próbować swoich sił podczas rekrutacji, bo wiele praktyk kończy się zatrudnieniem. Nawet krótkie doświadczenie zawodowe rozwija kompetencje miękkie, pomaga w zdobyciu merytorycznej wiedzy i buduje pewność siebie.
5. Zadbaj o profesjonalne CV - chcesz zdobyć pierwszą pracę, ale brakuje Ci doświadczenia? Podkreśl swoją aktywność w kołach naukowych, wypisz posiadane kompetencje i dopasuj dokument do wymagań oferty. Każda działalność np. w samorządzie studenckim, klubie sportowym, czy organizacji pozarządowej jest atutem. Jeśli pracowałeś w miejscu niezwiązanym z przyszłym zawodem, postaraj się przedstawić to doświadczenie pod kątem kompetencji potrzebnych w upragnionej pracy. Warto również skonsultować swoje CV ze specjalistą, który zwróci uwagę na istotne detale, co sprawi, że Twoje CV wyróżni się na tle dokumentów innych kandydatów.
Aby w pełni wykorzystać czas studiów należy działać wielotorowo - Studenci nie powinni bać się bezpośredniej konfrontacji z pracodawcą np. podczas targów pracy. Dobrym pomysłem jest też spotkanie się z doradcą zawodowym lub coachem kariery, który pomoże w ukierunkowaniu kariery zrozumieniu i zdefiniowaniu celów zawodowych. Jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o rozwój potrzebnych kwalifikacji, możemy znacznie zwiększyć szanse na zdobycie zatrudnienia w zawodzie. Wielu studentom udaje się to już w trakcie nauki - podsumowuje Kinga Kwiatkowska, PWSZ w Skierniewicach.