Znajdź nas na    

Rekordowa liczba studentów informatyki. Czy wykształcenie zagwarantuje im pracę?

Czy studia informatyczne to gwarancja pracy?
Czy studia informatyczne to gwarancja pracy?

44 tysiące młodych ludzi rozpoczęło studiowanie informatyki na studiach I stopnia i jednolitych w roku akademickim 2022/2023. To rekord i jednocześnie najpopularniejszy kierunek studiów w tym roku. Słysząc o luce talentów na technologicznym rynku pracy czy zarobkach w tej branży – trudno się dziwić. Czy dyplom zagwarantuje obecnym studentom pracę z zawodzie?

W ostatnich kilku latach IT przyciąga masę nowych pracowników – studentów, absolwentów i osoby przebranżawiające się.

- To efekt ponadprzeciętnych zarobków, 4-krotnie wyższych niż średnia krajowa. Po polskich specjalistów IT sięgają firmy z kraju i zagranicy. Luka talentów jest ogromna, w Polsce samych tylko programistów brakuje ok. 250-300 tys. Tempo rozwoju technologicznego na świecie wskazuje, że ten trend się utrzyma – mówi Anna Szczepowska, CEO Awareson, agencji rekrutującej specjalistów IT i SAP. – Ponad 40 tys. nowych studentów, przy założeniu, że ok. 30% z nich ukończy studia, to wciąż kropla w morzu potrzeb tego rynku pracy – dodaje.

O ile doświadczeni specjaliści przebierają w ofertach, to o pierwszą pracę jest coraz trudniej. Ogłoszenia kierowane do juniorów stanowią tylko ok. 7% wszystkich ofert pracy, a wymagania są wyższe niż kilka lat temu. Średnio na jedno ogłoszenia juniorskie aplikuje kilkadziesiąt osób, ale są i takie gdzie o rolę walczy kilkaset osób (np. z obszaru UX/UI). Przy takiej konkurencji kandydatów o pracę dyplom uczelni technicznej, szczególnie na kierunku informatycznym będzie zdecydowaną przewagą.

Pracodawcy, także zagraniczni, wysoko oceniają poziom studiów technicznych w Polsce, szczególnie na uczelniach publicznych. Wychodzą z założenia, że studia są solidną podstawą, uczą znajdowania rozwiązań, myślenia, analizowania, ułatwiają dostosowanie się do danych okoliczności. Sam fakt ukończenia studiów to także dowód determinacji. W IT liczą się przede wszystkim umiejętności i nie dyskredytuję licznych bootcampów, ale to studia dają kandydatowi większą szansę na pierwszą pracę w IT– argumentuje Dorota Andrzejewska, szefowa rekrutacji w Awareson.

Coraz częściej wśród wykładowców informatyki są praktycy, a projekty naukowe nawiązują do biznesu. Studia nie dają komercyjnego doświadczenia projektowego, ale zdecydowanie ułatwiają późniejszą realizację zadań. Ponadto wiele programów stażowych jest kierowanych właśnie do studentów i absolwentów.


opublikowano: 2022-11-03
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności