Znajdź nas na

Resort nauki rozważa zmiany w finansowaniu uczelni i w systemie awansów wśród pracowników akademickich - mówiła minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska podczas III Zlotu Absolwentów Programu TOP 500 Innovators.

Artyści i inżynierowie, prawnicy i przedsiębiorcy, specjaliści od multimediów, eksperci z Doliny Krzemowiej i z Norwegii – międzynarodowy zespół tworzy unikatowy program studiów magisterskich, powstających pod kierunkiem Instytutu Radioelektroniki PW. Wykłady, warsztaty i ćwiczenia będą prowadzone w języku angielskim i połączą technologię, sztukę i zarządzanie (w szczególności własnością intelektualną).

Umożliwienie uczelniom sprawniejszego uzyskiwania uprawnień do prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim - taką drobną zmianę wprowadził do Prawa o szkolnictwie wyższym Sejm.

Portugalczycy coraz chętniej decydują się na studiowanie w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat ich liczba na polskich uczelniach wzrosła aż dwunastokrotnie.

Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska ogłosiła że podpisała "bardzo ważny dla nas Program Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego". Zakłada on np. tworzenie atrakcyjnej dla cudzoziemców oferty uczelni, m.in. poprzez zdobywanie międzynarodowych akredytacji.

Zespół studentów Uniwersytetu Łódzkiego - jako jedyna drużyna z Polski - walczyć będzie o nagrodę w światowym finale konkursu Imagine Cup w Seattle. Wymyślona przez studentów gra Bandbarian pomaga dbać o kondycję fizyczną.

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej zyskała status uniwersytetu. Od 1 czerwca nosi nazwę Uniwersytet SWPS. „To pierwsza z 319 uczelni niepublicznych, która uzyskuje taki status” – powiedziała minister nauki Lena Kolarska-Bobińska.

Od 22 czerwca do 22 lipca br. uczelnie wyższe będą mogły ubiegać się o wsparcie UE na zakup systemów antyplagiatowych i wprowadzanie zajęć podnoszących kompetencje studentów. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przewidziało na ten cel 350 mln zł - poinformowało MIR.

Rozszerzony system POL-on, Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej i łatwiejsze finansowanie działań popularyzujących naukę, to kilka zmian, które weszły w życie dzięki wprowadzeniu noweli ustawy o zasadach finansowania nauki.

W Polsce jest za dużo uczelni w stosunku do liczby chętnych, która spada. Namawiamy, aby uczelnie tworzyły związki i łączyły się, bo to pomaga w zabieganiu o pieniądze UE – powiedziała minister nauki Lena Kolarska-Bobińska.

Chemia i toksykologia sądowa to nowe, trzyletnie. interdyscyplinarne studia stacjonarne pierwszego stopnia, realizowane wspólnie przez dwie wrocławskie uczelnie - Uniwersytet Wrocławski (UWr) i Uniwersytet Medyczny (UM).

Polska opracowała propozycje rozwiązań w wynagrodzeniach dla naukowców z unijnego programu Horyzont 2020. O propozycjach zmian minister nauki Lena Kolarska-Bobińska rozmawiała m.in. z czeskim ministrem szkolnictwa, młodzieży i sportu dr Marcelem Chládkiem.

Siedem polskich uczelni znalazło się w tegorocznej edycji rankingu QS World University Ranking dla kierunków studiów. Najlepiej polskie uczelnie wypadły w kategorii fizyka i astronomia, w której zaklasyfikowano aż pięć z nich.

53 proc. Polaków pracuje na stanowisku, które nie jest zgodne z ukończonym kierunkiem wykształcenia - wynika z badania Millward Brown. W dopasowaniu oferty edukacyjnej uczelni do potrzeb rynku pracy ma pomagać internetowa platforma SKAi. Dzięki niej uczniowie poznają trendy na rynku pracy i dowiedzą się, kogo szukają pracodawcy.

Diagnozę problemów trapiących polską naukę i propozycje ich rozwiązania zawiera „Pakt dla Nauki” – dokument przygotowany przez przedstawicieli środowiska naukowego. Swoje postulaty naukowcy chcą przedstawić m.in. minister nauki.

Polskie uczelnie mogą już testować nowe narzędzie do wyszukiwania plagiatów - Otwarty System Antyplagiatowy OSA. Twórcy systemu przekonują, że jest on szybszy, skuteczniejszy i bardziej dostępny dla ośrodków naukowych niż dotychczas stosowane narzędzia.

Studenci, którzy dostali się na najlepsze na świecie studia MBA, będą mogli ubiegać się o kredyt na ich sfinansowanie sięgający nawet 650 tys. zł. Z oferty przygotowanej przez Alior Bank i PZU mogą skorzystać Polacy, którzy ukończyli 21. rok życia.

Pięć studenckich zespołów z Białegostoku, Rzeszowa, Warszawy, Częstochowy i Wrocławia weźmie udział w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge w 2015 roku. Odbędą się one między 28 a 30 maja na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych.

Kobiety stanowią blisko 37 proc. studentów uczelni technicznych. Najwięcej dziewczyn - ponad 51 proc. ogólnej liczby studentów - uczy się na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. K. Pułaskiego w Radomiu - wynika z raportu „Kobiety na politechnikach 2015”.

Uniwersytety Jagielloński, Warszawski, Śląski, Rzeszowski, Medyczny w Lublinie czy Politechniki: Śląska i Częstochowska - to niektóre z uczelni, które ubiegają się o środki na tworzenie w szkołach wyższych żłobków i klubików w programie "Maluch na uczelnie" - wynika ze wstępnych informacji resortu nauki.