Studia - artykuły

Źródło
Znajdź nas na    
Studenci, którzy dostaną się na studia na najlepszych zagranicznych uczelniach, będą mogli skorzystać z finansowej pomocy państwa – przewiduje rządowy projekt, nad którym pracował Sejm. Rząd zakłada, że z pomocy w ciągu 10 lat skorzysta ok. 700 studentów.
Przedstawiciele trzynastu polskich uczelni biorą udział w rozpoczętych w środę w Lizbonie największych w Portugalii targach edukacyjnych "Futuralia". Głównym celem ich wizyty jest przyciągnięcie na studia do Polski młodzieży z Portugalii oraz Brazylii.
Dlaczego ludzie bywają źli? Czy dźwięk potrafi ugasić płomienie? Czy środowisko zatruwa nasz mózg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy spotkań zorganizowanych przez polskie instytucje naukowe z okazji Światowego Tygodnia Mózgu. Odbędzie się on między 16 a 22 marca.
Sześć uczelni zwyciężyło w czwartej edycji konkursu Genius Universitatis 2015 na najlepsze, kreatywne kampanie rekrutacyjne szkół wyższych w roku akademickim 2014/2015. Nagrodzono m.in. jabłko z logo uczelni przyrodniczej i kampanię prasową opartą na autorytecie znanych wykładowców.
Polska jest w ogonie Unii Europejskiej, jeśli chodzi o umiędzynarodowienie polskich uczelni. Sytuację ma poprawić dotyczący tego zagadnienia program resortu nauki.
Jedenaście studenckich drużyn z sześciu uczelni z całego kraju będzie reprezentowało Polskę w zawodach Shell Eco-marathon Europe 2015. Energooszczędne pojazdy skonstruowane przez uczestników zmierzą się na torze w Rotterdamie 21-24 maja.
Otwarte repozytoria, cyfrowe biblioteki, bezpłatne czasopisma naukowe - naukowcy mają sporo możliwości, by za darmo legalnie korzystać w sieci z najnowszych publikacji naukowych. Badaczom i wydawnictwom, które chcą otworzyć dostęp do swoich treści pomaga Platforma Otwartej Nauki działająca w ICM UW.
W 2017 r. zacznie obowiązywać nowy system oceny jednostek naukowych - zapowiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego. Profesor zaapelowała do naukowców o udział w dyskusji nad proponowanymi zmianami.
Polscy studenci i doktoranci wszystkich dyscyplin mogą już ubiegać się o stypendia we Francji w ramach programu rządu francuskiego na przyszły rok akademicki. Termin składania dokumentów mija 6 marca br.
134 polskich naukowców ze stypendiami na pobyt w szwajcarskich instytucjach naukowych, 31 realizowanych polsko-szwajcarskich projektów badawczych - to niektóre efekty Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, który potrwa do połowy 2017 roku. Na jego realizację przeznaczono blisko pół miliona franków szwajcarskich.
Rzetelnie prowadzona opieka promotorska jest kluczem do zapobiegania plagiatom prac dyplomowych; niektóre uczelnie same wprowadziły limity liczby studentów, będących pod opieką jednego promotora - podkreślano podczas środowego posiedzenia sejmowych podkomisji.
Powołanie Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej i rozszerzenie systemu POL-on informacjami o nauce - to niektóre zapisy nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki, którą w środę podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
Polscy studenci Uniwersytetu w Cambridge rozpoczynają projekt "NEXT STEP: Poland", w ramach którego zachęcają studentów z innych najlepszych brytyjskich uczelni do powrotów do Polski. Spotkanie inaugurujące projekt odbyło się 31 stycznia w Cambridge.
W 2015 roku na realizację unijnego programu Erasmus+ Polska będzie miała do dyspozycji około 100 mln euro. Z tego 40 mln euro będzie mogła przeznaczyć na działania związane ze szkolnictwem wyższym, głównie na wyjazdy zagraniczne studentów.
Określenie reguł ubiegania się o europejską legitymację zawodową, czyli elektroniczny certyfikat kwalifikacji, który ułatwi proces uznawania kwalifikacji zawodowych w UE - przewiduje projekt ustawy przygotowany przez resort nauki i szkolnictwa.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności