Studia - artykuły

Źródło
Znajdź nas na    
Absolwenci kierunków filologia polska i matematyka mogą odbyć roczne przygotowanie do zawodu nauczyciela w innowacyjnej formie - na bezpłatnych studiach podyplomowych Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego.
Uczelnie zyskają 4 lata - do końca czerwca 2020 roku - by dostosować swoje nazwy do przepisowych wymogów - zakłada nowela, którą w czwartek bez poprawek przyjął Senat. Chodzi o możliwość stosowania w nazwach np. słów "uniwersytet" czy "akademia".
Rewizja ustroju uczelni, uelastycznienie ich struktury czy przegląd kadr to niektóre pomysły rozważane przez zespoły badawcze, które rozpoczynają prace nad założeniami nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Pomysły są, teraz trzeba je zweryfikować - mówią liderzy trzech zespołów.
Słowackie "habilitacje" nie będą automatycznie uznawane na polskich uczelniach. Wchodzi w życie umowa zmieniająca zasady wzajemnego uznawania wykształcenia pomiędzy Polską a Słowacją.
Studenci Uniwersytetu Warszawskiego wywalczyli srebrny medal Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, plasując się w sumie na piątym miejscu. Brązowy medal zdobyli studenci Uniwersytetu Wrocławskiego. Wygrał zespół z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego.
Łatwiejszy dostęp do międzynarodowych programów studiów, rozwój oferty edukacyjnej w językach obcych czy sprowadzenie do Polski cenionych, zagranicznych wykładowców – to cele nowego konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Wśród licznych barier, które mogą uniemożliwiać komercjalizację, czyli wdrażanie w Polsce prac badawczo-rozwojowych (B+R) tą najistotniejszą jest brak wykwalifikowanych fachowców – uważa wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.
11 uczelni otrzymało certyfikaty "Uberrima fide" za zapewnianie najwyższych standardów w zakresie przeciwdziałania zjawisku plagiatowania. Gali towarzyszyła dyskusja na temat przyszłości systemów antyplagiatowych w Polsce.
Utworzenie Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, który wykorzystywać będą uczelnie do sprawdzania prac dyplomowych - zakłada poselski projekt noweli dot. uczelni, którym zajęła się sejmowa komisja. Komisja zarekomenduje drobne poprawki do projektu.
Rada Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki rozpoczęła prace nad nowym modułem NPRH - Dziedzictwo narodowe. Przewodniczący Rady prof. Włodzimierz Bolecki w liście do władz uczelni i środowisk humanistycznych zwrócił się o zgłaszanie priorytetowych obszarów tematycznych nowego modułu. Propozycje można nadsyłać do 20 maja.
Nową przewodniczącą EURODOC (The European Council of Doctoral Candidates and Junior Researchers) jest Ewelina Pabjańczyk-Wlazło, doktorantka z Politechniki Łódzkiej - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na swojej stronie internetowej.
Resort nauki chce, by od 2017 r. obowiązywały nowe przepisy dot. finansowania szkolnictwa wyższego i nauki. Zasady przyznawania uczelniom środków mają być prostsze, a jakość i umiędzynarodowienie - bardziej doceniane - powiedziała wiceminister nauki Teresa Czerwińska.
Utworzenie nowej europejskiej chmury dla otwartej nauki planuje Komisja Europejska - zapowiedziano we wtorkowym komunikacie KE. Dzięki temu systemowi możliwy będzie m.in. dostęp badaczy z UE do danych uzyskanych w eksperymentach naukowych oraz powtórne wykorzystanie zebranych wyników - np. przez inne zespoły.
Otwieranie dostępu do publikacji naukowych oraz danych badawczych jest ważne, więc warto się zastanowić, jak to zjawisko właściwie wspierać - zwracają uwagę w liście otwartym instytucje zrzeszające akademików - głównie z Europy. Wśród sygnatariuszy listu jest też Akademia Młodych Uczonych PAN.
Rzadsze oceny okresowe pracowników i ograniczenia liczby niepotrzebnych konkursów - to niektóre pomysły na deregulację pracy uczelni, o których powiedziała wiceminister nauki Teresa Czerwińska. Resort chce, by nowe przepisy obowiązywały od jesieni br.
Studentki i absolwentki, które chcą skorzystać z pomocy mentorek z dziedziny nowych technologii czy nauk ścisłych, mogą zgłosić się do udziału w programie "Lean in STEM". Czekają w nim 22 mentorki - kobiety o wyjątkowych dokonaniach, które chcą dzielić się swoimi doświadczeniami. Udział w programie jest bezpłatny, a zgłoszenia można przesyłać do 22 kwietnia.
W Polsce w listopadzie ub. r. studiowało 1 mln 405 tys. osób. To o 64 tys. mniej niż rok wcześniej - wynika z opublikowanych w środę wstępnych danych GUS. Rośnie natomiast liczba studiujących w kraju cudzoziemców. Teraz to 57 tys. osób - o 11 tys. więcej niż rok temu.
Już 13 polskich instytucji może się pochwalić logo „HR Excellence in Research”. To znak nadawany przez Komisję Europejską instytucjom, które są wzorem, jeśli chodzi m.in. o procedury rekrutacji. W ostatnim czasie logo trafiło do INTiBS PAN oraz IRWiR PAN, a także IUNG i ITE.
Resort nauki poinformował w piątek, że rezygnuje z przeprowadzenia programu „Studia dla wybitnych” w dotychczasowej formule. Ten program, przyjęty przez rząd Ewy Kopacz, miał zapewniać wybitnym studentom finansowanie studiów na najlepszych uczelniach świata.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju planuje przeznaczyć 250 milionów złotych na projekty wspierające rozwój u studentów umiejętności potrzebnych gospodarce. W kwietniu ruszy druga edycja konkursu „Program Rozwoju Kompetencji”. Celem programu jest umożliwienie studentom uczenia się od praktyków - powiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności