Studia - artykuły

Znajdź nas na    
Politechnika Warszawska w drugiej edycji Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektyw zdobyła 10 razy pierwsze miejsce, 7 razy drugie i 4 razy trzecie. Żadna inna uczelnia nie może pochwalić się tak dobrymi wynikami.
16 kwietnia 2018 roku Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej stała się Akademią WSB. Zmiana nazwy wiąże się z uzyskaniem kolejnych uprawnień akademickich i rozszerzeniem oferty edukacyjnej.
Podczas III edycji Konkursu i Programu Akredytacji „Studia z przyszłością” wyróżniono aż pięć kierunków studiów oraz specjalności prowadzonych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
„Lotnictwo” oraz „Zarządzanie przedsiębiorstwem z branży zbrojeniowej” to dwa kierunki realizowane przez Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej, które zostały docenione w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacji Kierunków Studiów „Studia z Przyszłością”.
Każdy z nas na pewno słyszał o wielkich problemach i kryzysie od lat dotykającym polski system opieki zdrowotnej (służbę zdrowia). Serwisy informacyjne i pierwsze strony gazet pełne są niepokojących doniesień. Marne to pocieszenie, że także w innych krajach Europy sytuacja jest podobna. My wiemy, że z wielu powodów problemów będzie przybywać także w przyszłości.
Nowe ścieżki kariery akademickiej, utworzenie szkół doktorskich, a także likwidacja wymogu habilitacji – m.in. takie rozwiązania wprowadzane w Konstytucji dla Nauki doceniły polskie organizacje pozarządowe. Reformę Jarosława Gowina poparły Młodzi dla Polski, Stowarzyszenie Koliber, Fundacja dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej.
W marcu na Politechnice Warszawskiej ogłoszono Raport "Kobiety na politechnikach 2018" Fundacji Perspektywy. Odnotowano w nim największy w historii przyrost liczby studentek kierunków informatycznych na polskich uczelniach. Liczba dziewczyn rośnie w tym obszarze dwukrotnie szybciej niż liczba studentów płci męskiej. Czy zaczyna się właśnie rewolucja informatyczek?
Dzień otwarty dla dziewczyn odbędzie się 19 kwietnia w największych uczelniach technicznych w Polsce.
Atrakcyjne wynagrodzenie (nawet do 350 tys. zł przez cztery lata) i możliwość stworzenia własnej grupy projektowej – tym do powrotu do kraju chce skusić polskich naukowców pracujących zagranicą Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA). Podległa Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego instytucja ogłosiła właśnie swój pierwszy program – Polskie Powroty.
3 marca 2018 roku Medyczne Centrum Kształcenia Studia Podyplomowego UJ wraz z Wydziałem Lekarskim UJ CM zainaugurowały dwusemestralne studia podyplomowe "Koloproktologia praktyczna" kierowane przez prof. Piotra Richtera oraz dr. Andrzeja Gryglewskiego. To jedyne uniwersyteckie studia podyplomowe na rynku europejskim uwzględniające problematykę koloproktologii w teorii i praktyce.
Myślisz o studiowaniu położnictwa? Przeczytaj wywiad z Małgorzatą Stefaniak, absolwentką Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
50 procent spośród ubiegłorocznych absolwentów „prawa” w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej, którzy zdecydowali się przystąpić do egzaminu na wybraną aplikację, zdała test z wynikiem pozytywnym. Jest to najlepszy wynik wśród wszystkich polskich uczelni niepublicznych kształcących przyszłych prawników. Analizę wyników egzaminów wstępnych na aplikacje przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Kategorią A, oznaczającą przynależność do najlepszych ośrodków badawczych w Polsce, wyróżniono Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie oraz wszystkie wydziały zamiejscowe: w Sopocie, Katowicach, Poznaniu. Nasz uniwersytet znalazł się w ścisłej elicie polskiej nauki, do której zalicza się zaledwie 5 proc. jednostek w kraju wyróżnionych kategorią A+. W grupie nauk humanistyczno-społecznych o profilu społecznym tylko 3 jednostki otrzymały najwyższą ocenę, w tym II Wydział Psychologii we Wrocławiu i warszawski Wydział Psychologii.
Reforma szkolnictwa wyższego i nauki, wypracowana przez ostatnie dwa lata przez resort Jarosława Gowina, z każdym tygodniem pozyskuje kolejne głosy poparcia środowiska akademickiego. Jeszcze w styczniu reformę poparł Parlament Studentów RP, dziś swoje poparcie oficjalnie wyrażają kolejni reprezentanci studentów – Niezależne Zrzeszenie Studentów, organizacja z 37-letnią historią, której w działaniu przyświecają wartości patriotyczne. Wprowadzane zmiany zapewniają autonomię uczelni i samorządności wspólnoty akademickiej, o które zawsze zabiegał NZS.
Kierunek Biostatystyka na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku to unikatowy kierunek studiów licencjackich w Polsce. Adresowany jest do uczniów lubiących nauki przyrodnicze i ścisłe i myślących o wykonywaniu zawodów związanych z medycyną. Jest alternatywą z jednej strony dla kierunków ścisłych mających charakter czysto teoretyczny, takich jak matematyka czy informatyka, z drugiej strony dla kierunków praktycznych związanych z naukami medycznymi, farmaceutycznymi czy naukami o zdrowiu.
International Security and Development (ISAD) is an international MA programme of studies addressed to students from all over the world who are interested in security and development issues.
Studia w Instytucie Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jak zabezpieczyć się przed smogiem? Czy zażywamy za dużo leków? Czy dieta bez glutenu jest dla każdego? Jak zarządzać szpitalem lub przychodnią? Czy szczepić dzieci? Na te pytania odpowiada nauka, określana mianem zdrowia publicznego. Łączy ona w sobie wiedzę z zakresu wielu dyscyplin, służąc zapobieganiu chorobom, przedłużaniu życia i promowaniu zdrowia społeczeństwa. Medycyna skupia się przede wszystkim na zdrowiu i chorobie pacjenta, zaś zdrowie publiczne ukierunkowane jest na badanie tych zjawisk oraz działanie w skali populacyjnej, ponadjednostkowej.
13 grudnia wystartował nabór w ramach rekrutacji międzysemestralnej w Uniwersytecie SWPS. Do wyboru jest ponad 150 miejsc na kierunki studiów prowadzone przez uczelnię w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach.
– Szczególną ogniwem łączności nauki z biznesem są wyższe szkoły zawodowe. To one doskonale znają potrzeby lokalnych rynków, potrafią współpracować z przemysłem dla rozwoju innowacji. Ten model szkolnictwa był jednak przez lata traktowany po macoszemu i zaniedbywany. My chcemy to zmienić – powiedział minister nauki Jarosław Gowin.
W ostatnich latach obserwuje się coraz większy udział studentów kształcących się w uczelniach publicznych, w których dominującą formą kształcenia były studiach stacjonarne – 78,7% (78,0% w 2015/2016 r.). Odwrotna sytuacja występuje w niepublicznych szkołach wyższych, w których dominują studia niestacjonarne. Z tej formy kształcenia korzystało 73,9% studentów tych uczelni (75,7% w 2015/2016 r.).
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności