Studia - artykuły

Znajdź nas na    
System szerokiego wsparcia dla uczelni regionalnych, pakiet na rozwój polskich czasopism, niewydłużanie studiów niestacjonarnych, czy urlopy rodzicielskie dla doktorantów – to jedne z kluczowych efektów czteromiesięcznych prac nad Konstytucją dla Nauki, które były kolejnym etapem prac legislacyjnych. Wicepremier Jarosław Gowin przedstawił efekt konsultacji społecznych reformy szkolnictwa wyższego w Polsce. Konsultowaną ustawę prezentował podczas Narodowego Kongresu Nauki we wrześniu minionego roku. Blisko dwa lata ścisłej współpracy ze środowiskiem akademickim zajęło wypracowanie projektu, którym niebawem zajmie się Rada Ministrów.
Z danych opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w ostatnich kilkunastu latach lawinowo rósł popyt na studia doktoranckie, także pedagogiczne. Sprzyjają temu m.in. zapowiadane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany w systemie awansów nauczycielskich. Tytuł doktora już wkrótce da pedagogom możliwość uzyskania wyższego stopnia zawodowego.
Zostań ekspertem od projektowania stron www i aplikacji! Zapisz się na studia w Collegium Civitas. Tylko teraz rabat 600 PLN!
W Collegium Civitas trwa rekrutacja na studia User Experience Design, dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Studenci pod okiem ekspertów zdobywają praktyczne umiejętności budowania globalnych strategii produktowych cross-media; projektowania aplikacji mobilnych oraz stron internetowych; wykorzystania mediów społecznościowych; a także zastosowania metod badawczych – ilościowych i jakościowych w projektowaniu.
Największą grupę stanowili studenci uniwersytetów – 403,7 tys. (spadek o 4,4% w stosunku do roku akademickiego 2015/2016) oraz wyższych szkół technicznych – 285,2 tys. (spadek o 5,4% w stosunku do roku poprzedniego). Nadal dużą popularnością cieszyły się wyższe szkoły ekonomiczne, chociaż liczba kształcących się w nich studentów systematycznie maleje. Na uniwersytetach medycznych kształciło się 62,3 tys. studentów (wzrost o 2,8% w stosunku do roku poprzedniego).
Nie przegap okazji! W Collegium Civitas trwa rekrutacja na studia Central and Eastern European Studies (International Relations). Tylko do końca stycznia 2018 roku – specjalny rabat – 600 zł! Studia dofinansowane z EFS.
Jeżeli marzysz o karierze w świecie eleganckich restauracji lub hoteli, o zostaniu światowej klasy profesjonalnym szefem kuchni, to może jedno z najbardziej znanych miast na świecie - Kuala Lumpur w Malezji jest miejscem, którego szukasz.
Powstaje coraz więcej miejsc, gdzie możesz studiować sztukę kulinarną, ale dlaczego nie studiować w kraju, który słynie ze swojej bogatej i egzotycznej kuchni - Malezji! To właśnie tutaj, od wielu wieków spotykały się kuchnia indyjska, chińska i japońska. Do malezyjskich portów przybijali handlarze z różnych krajów i regionów, przywożąc unikalne składniki i przepisy.
W roku akademickim 2016/2017 w 390 uczelniach kształciło się 1,35 mln studentów. Największe ośrodki akademickie zlokalizowane są w miastach o dużej liczbie mieszkańców. Najczęściej są to publiczne uniwersytety lub uczelnie techniczne, z wyjątkiem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Warszawa jest miastem, w którym kształci się największa liczba studentów.
Urszula Zuzanna Szewc – absolwentka studiów magisterskich na kierunku Pielęgniarstwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doktorantka w Zakładzie Pielęgniarstwa Nefrologicznego WNoZ WUM, zatrudniona w Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.
„Financial Times” ogłosił 4 grudnia doroczny ranking najlepszych europejskich szkół biznesu w 2017 roku. Znalazły się w nim 92 wyższe uczelnie, w tym aż 26 francuskich i 22 brytyjskich. Polskę reprezentują, jak w poprzednich latach, dwie uczelnie: Akademia Leona Koźmińskiego (64. miejsce) i Szkoła Główna Handlowa (76. miejsce).
Rozpoczyna się rekrutacja do 14. edycji programu edukacyjnego Forum Odpowiedzialnego Biznesu - Liga Odpowiedzialnego Biznesu. Program kierowany jest do studentów, spośród których wyłaniani są Ambasadorzy i Ambasadorki CSR. Rekrutacja potrwa do 9 stycznia 2018 r.
Studenci i doktoranci Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mają możliwość wyjazdu zagranicznego na studia i praktyki w ramach Programu UE Erasmus+.
Głęboka reforma szkolnictwa wyższego stawiana za wzór przez Komisję Europejską, najlepsza ustawa deregulacyjna w obszarze podatkowym wg Pracodawców RP, zwiększenie komfortu kształcenia, dzięki nowemu algorytmowi finansowemu dla uczelni, powstanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a także podróżujący po całej Polsce Naukobus, poszerzająca się sieć uniwersytetów dziecięcych i uniwersytetów trzeciego wieku – oto najważniejsze dokonania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ciągu ostatnich dwóch lat.
429 posłów poparło drugą ustawę o innowacyjności – nikt nie głosował przeciw. Tym samym druga ustawa o innowacyjności została przyjęta przez Sejm. Celem projektu, który powstał w MNiSW we współpracy z resortem rozwoju i finansów, jest zwiększenie wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej.
Dr hab. Alicja Chruścińska, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej jako jedyna uczona z Polski znalazła się na prestiżowej liście wydawnictwa Elsevier Women in Physics 2017 - kobiet, których szczególne osiągnięcia z fizyki zmieniają świat.
Powołanie NAW-y, zawarcie umowy z Towarzystwem Maxa-Plancka, amerykańskie akredytacje dla polskich uczelni medycznych czy zawarcie umowy z rządem Chińskiej Republiki Ludowej o uznawaniu dyplomów – to tylko niektóre z działań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjętych w ciągu ostatnich dwóch lat na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki.
Zgodnie z najnowszym raportem „Studenci zagraniczni w Polsce 2017” Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, przedstawiającym aktualne trendy w zakresie umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie znalazł się na 1. miejscu w Polsce w kategorii „umiędzynarodowienie uniwersytetów”, osiągając tym samym najwyższy współczynnik umiędzynarodowienia – 6,72%.
13 uczelni zostało nagrodzonych sumą 95 mln złotych. Środki trafią do tych szkół wyższych, które poprawiły swój poziom naukowy i zdobyły wyższe kategorie naukowe.
Politechnika Warszawska uruchomiła pierwsze w Polsce studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością.
Dominika Robak: Pani Kasiu, ukończyła Pani studia na kierunku Ratownictwo Medyczne na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jak wspomina Pani studiowanie na WNoZ-ie?

Katarzyna Jesionowska: Studiowanie na kierunku Ratownictwo Medyczne było dla mnie niesamowitą przygodą! Poznałam wspaniałych ludzi, zdobyłam mnóstwo wiedzy niezbędnej do wykonywania mojej pracy na najwyższym poziomie.
Agata Lizak, studentka V roku prawa w WSPiA zajęła pierwsze miejsce w dwóch ogólnopolskich prestiżowych konkursach na esej prawniczy i glosę do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Pierwszy konkurs „Acta non Verba” dotyczył prawa zamówień publicznych. W drugim „Santander Art & Culture Law Review” studentka WSPiA musiała wykazać się znajomością ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności