Znajdź nas na

W roku akademickim 2016/2017 w 390 uczelniach kształciło się 1,35 mln studentów. Największe ośrodki akademickie zlokalizowane są w miastach o dużej liczbie mieszkańców. Najczęściej są to publiczne uniwersytety lub uczelnie techniczne, z wyjątkiem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Warszawa jest miastem, w którym kształci się największa liczba studentów.

Urszula Zuzanna Szewc – absolwentka studiów magisterskich na kierunku Pielęgniarstwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doktorantka w Zakładzie Pielęgniarstwa Nefrologicznego WNoZ WUM, zatrudniona w Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

„Financial Times” ogłosił 4 grudnia doroczny ranking najlepszych europejskich szkół biznesu w 2017 roku. Znalazły się w nim 92 wyższe uczelnie, w tym aż 26 francuskich i 22 brytyjskich. Polskę reprezentują, jak w poprzednich latach, dwie uczelnie: Akademia Leona Koźmińskiego (64. miejsce) i Szkoła Główna Handlowa (76. miejsce).

Rozpoczyna się rekrutacja do 14. edycji programu edukacyjnego Forum Odpowiedzialnego Biznesu - Liga Odpowiedzialnego Biznesu. Program kierowany jest do studentów, spośród których wyłaniani są Ambasadorzy i Ambasadorki CSR. Rekrutacja potrwa do 9 stycznia 2018 r.

Studenci i doktoranci Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mają możliwość wyjazdu zagranicznego na studia i praktyki w ramach Programu UE Erasmus+.

Głęboka reforma szkolnictwa wyższego stawiana za wzór przez Komisję Europejską, najlepsza ustawa deregulacyjna w obszarze podatkowym wg Pracodawców RP, zwiększenie komfortu kształcenia, dzięki nowemu algorytmowi finansowemu dla uczelni, powstanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a także podróżujący po całej Polsce Naukobus, poszerzająca się sieć uniwersytetów dziecięcych i uniwersytetów trzeciego wieku – oto najważniejsze dokonania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ciągu ostatnich dwóch lat.

429 posłów poparło drugą ustawę o innowacyjności – nikt nie głosował przeciw. Tym samym druga ustawa o innowacyjności została przyjęta przez Sejm. Celem projektu, który powstał w MNiSW we współpracy z resortem rozwoju i finansów, jest zwiększenie wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej.

Dr hab. Alicja Chruścińska, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej jako jedyna uczona z Polski znalazła się na prestiżowej liście wydawnictwa Elsevier Women in Physics 2017 - kobiet, których szczególne osiągnięcia z fizyki zmieniają świat.

Powołanie NAW-y, zawarcie umowy z Towarzystwem Maxa-Plancka, amerykańskie akredytacje dla polskich uczelni medycznych czy zawarcie umowy z rządem Chińskiej Republiki Ludowej o uznawaniu dyplomów – to tylko niektóre z działań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjętych w ciągu ostatnich dwóch lat na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki.

Zgodnie z najnowszym raportem „Studenci zagraniczni w Polsce 2017” Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, przedstawiającym aktualne trendy w zakresie umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie znalazł się na 1. miejscu w Polsce w kategorii „umiędzynarodowienie uniwersytetów”, osiągając tym samym najwyższy współczynnik umiędzynarodowienia – 6,72%.

13 uczelni zostało nagrodzonych sumą 95 mln złotych. Środki trafią do tych szkół wyższych, które poprawiły swój poziom naukowy i zdobyły wyższe kategorie naukowe.

Politechnika Warszawska uruchomiła pierwsze w Polsce studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością.

Dominika Robak: Pani Kasiu, ukończyła Pani studia na kierunku Ratownictwo Medyczne na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jak wspomina Pani studiowanie na WNoZ-ie?
Katarzyna Jesionowska: Studiowanie na kierunku Ratownictwo Medyczne było dla mnie niesamowitą przygodą! Poznałam wspaniałych ludzi, zdobyłam mnóstwo wiedzy niezbędnej do wykonywania mojej pracy na najwyższym poziomie.

Agata Lizak, studentka V roku prawa w WSPiA zajęła pierwsze miejsce w dwóch ogólnopolskich prestiżowych konkursach na esej prawniczy i glosę do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Pierwszy konkurs „Acta non Verba” dotyczył prawa zamówień publicznych. W drugim „Santander Art & Culture Law Review” studentka WSPiA musiała wykazać się znajomością ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych ocenił działalność naukową i badawczo-rozwojową jednostek naukowych. Wynika z niej m.in., że zwiększa się liczba uczelni wiodących lub bardzo dobrych. To pierwsza taka kompleksowa ocena od 2013 roku.

W Azji najszybciej rośnie popyt na studia MBA. W Europie liderem kształcenia menedżerów jest brytyjski Oxford, francuska ESCP i hiszpańska Iese. Akademia Leona Koźmińskiego, która samodzielnie reprezentuje Polskę wśród stu czołowych szkół biznesu plasuje się na 17. miejscu w Europie i 68. w świecie (4 miejsca wyżej niż przed rokiem). „Financial Times” opublikował doroczny globalny ranking studiów Executive MBA, w którym znalazło się sto najlepszych szkół biznesu na świecie. Jedną z nich, jest Akademia Leona Koźmińskiego.

Każdą złotówkę, jaką przedsiębiorca przeznaczy na badania i rozwój, będzie mógł sobie odliczyć. Zachęty finansowe to bardzo skuteczna metoda pobudzająca firmy do działalności innowacyjnej – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego po posiedzeniu Rady Ministrów, na której przyjęto drugą ustawę o innowacyjności. Pierwsza obowiązuje od końca 2016 roku.

47% dzisiejszych zawodów w niedalekiej przyszłości zastąpią roboty[1]. Wśród zawodów o najwyższym ryzyku automatyzacji (94%) znaleźli się księgowi i audytorzy. Czy to słuszne przewidywania? Czy dla finansistów nie ma miejsca w świecie przyszłości? Wręcz przeciwnie, błyskotliwa kariera w finansach i biznesie czeka tych, którzy już na etapie edukacji przygotują się na wyzwania związane z automatyzacją i technologizacją pracy. Jedną z najlepszych ścieżek jest tu profesjonalna certyfikacja CIMA, dostępna na czołowych Uczelniach Ekonomicznych w Polsce.

W roku akademickim 2017/2018 rozszerzony został zakres poręczenia Banku Gospodarstwa Krajowego osobom, dla których do tej pory konieczność przedstawienia poręczenia była istotną barierą w dostępie do kredytu. Studenci osiągający dochód na osobę w rodzinie do 1500 zł mogą ubiegać się o 100% poręczenie kredytu, zaś osoby z dochodami do 2.000 zł – o poręczenie kredytu w 90%.

Do końca października można składać dokumenty rekrutacyjne we wszystkich wydziałach Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. Decyzję o wydłużeniu naboru podjęły władze Uczelni po licznych prośbach kandydatów na studia.