Znajdź nas na

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych ocenił działalność naukową i badawczo-rozwojową jednostek naukowych. Wynika z niej m.in., że zwiększa się liczba uczelni wiodących lub bardzo dobrych. To pierwsza taka kompleksowa ocena od 2013 roku.

W Azji najszybciej rośnie popyt na studia MBA. W Europie liderem kształcenia menedżerów jest brytyjski Oxford, francuska ESCP i hiszpańska Iese. Akademia Leona Koźmińskiego, która samodzielnie reprezentuje Polskę wśród stu czołowych szkół biznesu plasuje się na 17. miejscu w Europie i 68. w świecie (4 miejsca wyżej niż przed rokiem). „Financial Times” opublikował doroczny globalny ranking studiów Executive MBA, w którym znalazło się sto najlepszych szkół biznesu na świecie. Jedną z nich, jest Akademia Leona Koźmińskiego.

Każdą złotówkę, jaką przedsiębiorca przeznaczy na badania i rozwój, będzie mógł sobie odliczyć. Zachęty finansowe to bardzo skuteczna metoda pobudzająca firmy do działalności innowacyjnej – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego po posiedzeniu Rady Ministrów, na której przyjęto drugą ustawę o innowacyjności. Pierwsza obowiązuje od końca 2016 roku.

47% dzisiejszych zawodów w niedalekiej przyszłości zastąpią roboty[1]. Wśród zawodów o najwyższym ryzyku automatyzacji (94%) znaleźli się księgowi i audytorzy. Czy to słuszne przewidywania? Czy dla finansistów nie ma miejsca w świecie przyszłości? Wręcz przeciwnie, błyskotliwa kariera w finansach i biznesie czeka tych, którzy już na etapie edukacji przygotują się na wyzwania związane z automatyzacją i technologizacją pracy. Jedną z najlepszych ścieżek jest tu profesjonalna certyfikacja CIMA, dostępna na czołowych Uczelniach Ekonomicznych w Polsce.

W roku akademickim 2017/2018 rozszerzony został zakres poręczenia Banku Gospodarstwa Krajowego osobom, dla których do tej pory konieczność przedstawienia poręczenia była istotną barierą w dostępie do kredytu. Studenci osiągający dochód na osobę w rodzinie do 1500 zł mogą ubiegać się o 100% poręczenie kredytu, zaś osoby z dochodami do 2.000 zł – o poręczenie kredytu w 90%.

Do końca października można składać dokumenty rekrutacyjne we wszystkich wydziałach Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. Decyzję o wydłużeniu naboru podjęły władze Uczelni po licznych prośbach kandydatów na studia.

W przyszłorocznym budżecie znajdzie się dodatkowy miliard złotych na naukę i szkolnictwo wyższe. To wypełnienie obietnicy, że za głęboką systemową reformą, jaką jest Konstytucja dla Nauki, pójdą dodatkowe środki finansowe.

Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Świeciu zaprasza na jedyne w Polsce studia podyplomowe dla liderów "Akademia Liderów Przyszłości".

Minister Jarosław Gowin zaprezentował Konstytucję dla Nauki, czyli projekt reformy systemu szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce, który powstał z inicjatywy oraz we współpracy ze środowiskiem akademickim. Jest to reforma inna niż wszystkie, ponieważ prace nad projektem trwały ponad rok, a wypracowana propozycja jest wciąż otwarta na uwagi zainteresowanych.

Drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej właśnie zakończyła występ w międzynarodowych zawodach robotów ratunkowych ERL Emergency Robots. Łódzcy studenci kolejny raz nie zawiedli, zdobywając: 2. miejsce w kategorii robotów lądowych i wodnych, 2. miejsce w kategorii robotów lądowych i latających, 3. miejsce w Grand Challenge wymagającym współpracy wszystkich rodzajów robotów lądowych, latających i wodnych. Otrzymali także specjalne wyróżnienie dla najlepszych pilotów bezzałogowych pojazdów latających UAV.

Wydarzenia z 22 września 1980 roku pokazały światu, że o wolną od komunizmu Polskę walczą nie tylko robotnicy. To właśnie w ten dzień oficjalnie powołano do życia pierwszą w bloku komunistycznym niezależną od władz organizację studencką. Powstanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów było studencką odpowiedzią na panujący od sierpnia 1980 „karnawał Solidarności”.

Studia podyplomowe Marketing sportów ekstremalnych adresowane są do miłośników sportów oraz ekspertów z zakresu marketingu, którzy chcieliby poszerzyć swoje umiejętności, doświadczenie i wiedzę o segment zjawisk ekstremalnych. Partnerem strategicznym studiów podyplomowych Marketing sportów ekstremalnych jest Runmageddon.

Nowa ustawa zachowa wszystkie prawa studentów, jakie do tej pory nabyli i zapewni stabilność oraz pewność procesu studiowania a także możliwość korzystania z szeregu prostudenckich rozwiązań.

W Collegium Civitas trwa rekrutacja na studia dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Z Aleksandrem Zarzeką, prawnikiem, absolwentem zdrowia publicznego na Wydziale Nauki o Zdrowiu WUM, doktorantem w Zakładzie Dydaktyki i Efektów Kształcenia rozmawia Dominika Robak. Aleksander Zarzeka jest jednym z najlepiej ocenianych wykładowców w ankiecie studenckiej. Naukowo zajmuje się prawem medycznym, w szczególności prawem zawodów medycznych; zawodowo bliżej mu do prawa farmaceutycznego i prawa umów.

Gorąca jesień szykuje się w środowisku akademickim. Dobiegają końca konsultacje nad zmieniającą polskie szkolnictwo wyższe Ustawą 2.0. O miejsce dla swoich propozycji walczy m.in. Niezależne Zrzeszenie Studentów. Czasu pozostało niewiele, ponieważ prezentacja ustawy odbędzie się w drugiej połowie września podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie.

1 października 2017 roku rozpocznie swoją działalność nowa instytucja, która ściągnie nad Wisłę najlepszych naukowców – tych zagranicznych, i tych polskich, którzy robią karierę poza granicami kraju. Podpis pod ustawą o powołaniu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej złożył prezydent Andrzej Duda.

Na uczelniach wyższych w całym kraju trwa właśnie gorący okres związany z obroną prac dyplomowych. Jak co roku wśród przyszłych absolwentów pojawia się pytanie o termin ważności posiadanych legitymacji studenckich. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z błędu, jaki popełniają, oddając posiadany dokument wraz ze złożeniem pracy dyplomowej.

Bezpieczeństwo zdrowotne – kierunek z przyszłością i perspektywami. Od kilku lat w ofercie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. Teraz będzie można go studiować nie tylko w siedzibie głównej w Poznaniu i jednym z jej mazurskich wydziałów (Giżycko), ale również na Pomorzu i na Śląsku.

Studenci z Politechniki Łódzkiej wygrali międzynarodowy konkurs turbin wiatrowych w Holandii. Zawody International Small Wind Turbine Contest 2017organizowane przez NHL University of Technology w Leeuwarden gromadzą drużyny z wiodących europejskich ośrodków badawczych.