Znajdź nas na

Międzynarodowa Rada Zarządu The Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) zarekomendowała pozytywnie przedłużenie akredytacji dla Akademii Leona Koźmińskiego. Notuje to uczelnię wśród najlepszych szkół biznesowych na świecie.

Wydział Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych otrzymał od Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie sztuk plastycznych. PJATK jest pierwszą uczelnią niepubliczną posiadającą takie prawo.

Po raz trzeci wyłoniono Uczelnie Wysokiej Reputacji Premium Brand 2017. W rankingu generalnym placówek publicznych niezmiennie prym wiedzie Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Wśród niepublicznych uczelni magisterskich ponownie na czołowej pozycji ex aequo znalazły się Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie oraz Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie.

Od 2017 roku Oddział Zdrowia Publicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM, jako jedyny oferujący kształcenie na kierunku Zdrowie Publiczne w Warszawie, jest członkiem ASPHER – The Association of Schools of Public Health in the European Region. Od nowego roku akademickiego 2017/2018 na studiach I i II stopnia realizowany będzie autorski program studiów, dostosowany do standardów europejskich.

Finanse i rachunkowość w Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) to jeden z najlepszych tego typu kierunków na świecie. W opublikowanym 19 czerwca br. globalnym rankingu „Financial Times” polska uczelnia uzyskała 15. miejsce, po awansie o 3 miejsca w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2017 przypadło ex aequo Uniwersytetowi Jagiellońskiemu oraz Uniwersytetowi Warszawskiemu.

8 czerwca 1968 roku rozporządzeniem Rady Ministrów został utworzony Uniwersytet Śląski w Katowicach. Powstał z połączenia filii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach jako dziewiąty uniwersytet w Polsce.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wesprze finansowo AGH - dla Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (WIEiT) zostanie zbudowany nowy czterokondygnacyjny budynek, w których będą m.in.: Laboratorium Internetu Rzeczy, pracownia cyberbezpieczeństwa i nowoczesne pomieszczenia dydaktyczne. Gmach ma być oddany do użytku 1 września 2019 roku.

2 czerwca 2017 r. w czasie posiedzenia kolegium rektorskiego w Collegium Novum UJ, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak przyjął symboliczną statuetkę z okazji znalezienia się przez Uniwersytet, jako jedyna uczelnia w Polsce, na liście 100 najbardziej innowacyjnych uczelni w Europie w rankingu agencji Thomson Reuters.

Interesujecie się zdrowym odżywianiem? Chcielibyście planować racjonalne żywienie oraz oceniać stan odżywienia pacjentów? Wybierzcie kierunek Dietetyka (I st. stacjonarne, II st. stacjonarne i niestacjonarne), prowadzony w naszym Wydziale! Przykładowe przedmioty realizowane w ramach kształcenia to: Edukacja żywieniowa, Żywienie człowieka, Profilaktyka i leczenie chorób dietozależnych. Po tym kierunku nabędziecie kompetencje do prowadzenia edukacji żywieniowej oraz będziecie mogli zarządzać placówkami prowadzącymi poradnictwo dietetyczne!

Zespół HomU z Politechniki Łódzkiej zaprojektował innowacyjne narzędzie dla architektów i designerów wnętrz, które zwyciężyło w finale konkursu ABB IT Challenge. Pomysł studentów polega na wykorzystaniu technologii mieszanej rzeczywistości rozszerzonej do projektowania wnętrz, w którym na bieżąco można modyfikować koncepcje oraz np. obserwować interakcje mebli w komponowanej przestrzeni. Drużyna w składzie Krzysztof Fudała, Jakub Forysiak i Piotr Krawiranda pokonała studentów z innych polskich uczelni i otrzymała w nagrodę 25 tys. zł.

Od października 2017 r. uczelnia otwiera nowe Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie w zakresie Psychologii i Socjologii na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych APS. Są to 4-letnie bezpłatne studia stacjonarne, z wyjątkową ofertą skierowaną równocześnie do psychologów i socjologów.

System Safe Net (SNet) poprawiający bezpieczeństwo korzystania z internetu opracowany przez zespół studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego zajął III miejsce w międzynarodowym konkursie ‘Bright ICT Innovation Contest’. Rywalizacja informatyczna organizowana była w ramach programu ‘Association for Information Systems Student Chapters 2017’.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawił pomysł szkół doktorskich. Resort nauki w nowo przygotowywanym projekcie Ustawy 2.0. proponuje szkoły doktorskie z powszechnym systemem stypendialnym, prestiżowy doktorancki grant od NCN oraz likwidację niestacjonarnych studiów doktoranckich.

Najlepsze studia w Polsce dające tytuł inżyniera oraz magistra inżyniera wskazał pierwszy Ranking Studiów Inżynierskich Perspektywy 2017. Oceniono 21 najpopularniejszych dyscyplin studiów technicznych. Ranking prezentuje 311 najlepszych programów studiów, które są prowadzone na 288 wydziałach w 26 polskich uczelniach akademickich.

Pod hasłem „Jesteś gotowy na spotkanie z Mistrzem?” trwa kampania promująca studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej główną ideą jest pokazanie, że studia na UJ to szansa na podniesienie swoich umiejętności na poziom mistrzowski i budowanie kompetencji ułatwiających start zawodowy, a także okazja do poznania mentorów, inspirujących do dalszego rozwoju i odkrywania nowych pasji.

Uniwersytet Jagielloński awansował w rankingu Europe's Most Innovative Universities 2017 i pozostaje jedyną uczelnią z Polski oraz z Europy Środkowo-Wschodniej, która została zaliczona do tego prestiżowego grona. Listę 100 najbardziej innowacyjnych europejskich szkół wyższych, na podstawie analizy publikacji naukowych i danych patentowych z lat 2010- 2015, po raz drugi opracowała agencja Thomson Reuters.

Po raz kolejny Politechnika Łódzka prowadzić będzie nabór na studia I stopnia na kierunku Inżynieria kosmiczna. To jedna z unikatowych propozycji na edukacyjnej mapie Polski. Może wydawać się, że jest to kierunek dający absolwentom ograniczone możliwości zatrudnienia, bowiem kosmos brzmi dla wielu dość abstrakcyjnie. Organizatorzy kształcenia przekonują jednak, że jest inaczej.

Przypominamy, że od 1 października tego roku studia na kierunku fizjoterapia będą możliwe tylko jako studia magisterskie jednolite. Jednak na niektórych uczelniach będzie możliwe rozpoczęcie tego kierunku po raz ostatni na studiach I stopnia licencjackich (jeśli będą kandydaci). Wówczas rok akademicki rozpocznie się we wrześniu. Należy jednak zwrócić uwagę, że studia II stopnia na kierunku fizjoterapia ostatecznie znikną w 2022 roku, więc najpóźniej można je rozpocząć w 2020 roku.

– Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym powinna zacząć obowiązywać od 1 października 2018 roku. Poszczególne rozwiązania będą wchodziły stopniowo. Uczelnie będą miały czas dostosować się do nowych regulacji – powiedział podczas spotkania z rektorami uczelni pomorskich wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.