Znajdź nas na

Gap Year, niezwykle popularny w zachodnich krajach, jest coraz chętniej praktykowany przez polskich studentów. W 2016 roku na taki wyjazd zdecydowało się ponad 40% więcej młodych Polaków niż w roku 2015. Najczęściej wyjeżdżają osoby w wieku 19-26 lat. Kilkumiesięczna przerwa od codziennych zajęć to, poza oryginalnym sposobem na zwiedzanie kolejnych krajów, cenne doświadczenie na rynku pracy i wzbogacenie CV. Jakie jeszcze korzyści daje Gap Year?

Psychologia to stosunkowo młoda dziedzina nauki, która w ciągu ostatnich 60 lat zaczęła rozwijać się bardzo szybko i intensywnie. Dzięki temu stała się szeroką, ciekawą i ekscytującą dyscypliną, a nowe możliwości i ścieżki rozwoju jakie zaczęła oferować wpłynęły na jej rosnącą popularność. Dziś psychologia wykorzystywana jest w wielu dziedzinach i obejmuje obszary, które łączą w sobie już nie tylko biologię, medycynę, czy matematykę, w jej rozwoju decydujące znaczenie zaczęła mieć także nowoczesna technologia.

Ponad 180 tys. młodych Polaków uczestniczyło w wymianie międzynarodowej w ramach programów Erasmus i Erasmus+. 11 stycznia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się inauguracja obchodów 30-lecia programu z udziałem wiceministra nauki Piotra Dardzińskiego.

Wyższa Międzynarodowa Szkoła Biznesu w Warszawie uruchamia nowy program studiów biznesowych, który został przygotowany w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie przedsiębiorstw na pracowników dysponujących praktycznymi umiejętnościami o charakterze interdyscyplinarnym. Oferowane studia są prowadzone w języku polskim lub angielskim i są kierowane do kandydatów z kraju i zagranicy.

Prof. dr hab. Marek Ogiela z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej otrzymał prestiżowe wyróżnienie Fellow Member w amerykańskim towarzystwie SPIE (International Society for Optical Engineering). Wśród 71 laureatów, którzy w tym roku otrzymali tą zaszczytną godność, prof. Marek Ogiela jest jedynym naukowcem z Polski.

19 grudnia 2016 r. Decyzją Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Wydział Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu.

Od 29 grudnia 2016 roku studenci i akademicy, którzy wyjechali na stypendium w ramach Erasmus+, nie będą musieli płacić podatku dochodowego. Minister finansów podpisał właśnie rozporządzenie w tej sprawie.

Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej zamyka rok 2016 jeszcze jednym sukcesem. Reprezentanci Koła zakwalifikowali się do finałów jednego z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów robotów mobilnych - Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge. Koło SKaNeR jest jedynym reprezentantem Polski i jedynym samodzielnie występującym reprezentantem naszej części Europy. Finał zawodów odbędzie się w marcu 2017 roku w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy oceniła programy MBA prowadzone na polskich uczelniach. Studia prowadzone w Szkole Biznesu na Politechnice Warszawskiej uplasowały się na trzecim miejscu. Najlepiej w tym zakresie kształcą w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkurs na „Międzynarodowe Programy Kształcenia” w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój. Uczelnie dostaną w sumie ponad 88 mln zł na rozwój oferty edukacyjnej w językach obcych, sprowadzenie do Polski zagranicznych wykładowców oraz ułatwienie dostępu do międzynarodowych programów studiów.

Program Executive MBA prowadzony w Akademii Leona Koźmińskiego zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim Rankingu MBA Perspektywy 2016 w kategorii Studenci. W ogólnym zestawieniu uplasował się na 3 miejscu

Wybitni polscy naukowcy są gwarantem budowy prawdziwie innowacyjnej gospodarki – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego podczas uroczystości wręczania Nagród Ministra za 2016 rok.

Studenci z Koła Naukowego Robotyków, działającego na Politechnice Warszawskiej zajęli czołowe miejsca na międzynarodowych zawodach robotów Robotic Arena we Wrocławiu.

Sześć polskich uczelni, których publikacje miały w ostatnich trzech latach największy wpływ na postrzegalność (visibility) polskiej nauki na świecie, zostało uhonorowanych nagrodami ELSEVIER Research Impact Leaders Awards 2016. Nagrody wręczył Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego podczas Gali konferencji Polskie uczelnie w światowej perspektywie. Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą, która odbyła się 1 grudnia w Warszawie.

Eagle One zdobył RPA, Eagle Two szykuje się na zwycięstwo w Australii! Studenci Politechniki Łódzkiej po raz kolejny chcą udowodnić, że nie znają słowa „niemożliwe”, budując drugi w swojej historii pojazd napędzany energią słoneczną.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Centrum Analiz Niezależnego Zrzeszenie Studentów prawie połowa studentów nie jest zadowolona ze stanu administracji cyfrowej na uczelniach. - To co wydarzyło się na wielu polskich uczelniach to informatyzacja, nie cyfryzacja. Za przeniesieniem do internetu pewnych działań nie poszło uproszczenie życia studentów. Wyniki naszych badań pokazują, jak wiele uczelnie mają do zrobienia - mówi Michał Moskal, przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Zarządzanie prowadzone na Wydziale Zamiejscowym w Londynie Społecznej Akademii Nauk w Łodzi na poziomie studiów pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim otrzymało pozytywną ocenę PKA.

Wśród najlepszych uczelni ekonomicznych w Europie są dwie polskie: Akademia Leona Koźmińskiego (45. miejsce w rankingu) i Szkoła Główna Handlowa (83. miejsce). Ranking publikowany co roku przez „Financial Times” jest uznawany za ważny wskaźnik pozycji naukowej uczelni, pokazuje bowiem tylko 90 najlepszych wyższych szkół biznesu, a więc mniej niż 1 proc. z ponad 10 tys. działających. Zwycięzcą tego zestawienia jest London Business School.

Z zestawienia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowującego rekrutację na rok akademicki 2016/2017 wynika, że Politechnika Warszawska była najczęściej wybieraną uczelnią przez kandydatów na studia. O jedno miejsce na Uczelni starało się najwięcej osób (7,1).

Mateusz Rynkiewicz tegoroczny absolwent mechaniki i budowy maszyn na WNT wygrał ogólnopolski konkurs projektowy SOLIDWORKS „Projektanci do wozu”.