Znajdź nas na

Wg wiki prawo medyczne to zespół norm prawnych z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego, karnego oraz procedur regulujących prawa i obowiązki pacjenta, lekarza (w tym też lekarza dentysty), pielęgniarki, diagnosty laboratoryjnego i innych pracowników ochrony zdrowia. Prawo opisuje też sposób funkcjonowania zakładów opieki zdrowotnej i innych podmiotów świadczących usługi medyczne.

Papierowy informator Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie nabrał życia. WSIiZ jako pierwsza uczelnia w Polsce wykorzystała rzeczywistość rozszerzoną, by w ciekawy sposób zapoznać kandydatów ze swoją ofertą.

„Męczy mnie pytanie, czy jest jakiś zawód po socjologii? Oczywiście, że jest zawód, i to całkiem spory”. Takie żartobliwe memy, możemy znaleźć w sieci, jak w lesie grzyby po deszczu. Czy słusznie? Co sprawia, że obraz tej silnie ugruntowanej nauki poza jej kręgami często bywa przedstawiany z przymrużeniem oka?

Rozwój badań z medycyny i technologii stosowanych w medycynie, badanie technologii w zakresie zdrowego trybu życia i ich wdrażanie to niektóre z celów nowego klastra „Technologia w medycynie”, założonego przez Uniwersytet Rzeszowski (UR) i Politechnikę Rzeszowską (PRz).

Studia na kierunku Media Kreatywne w Dolnośląskiej Szkole Wyższej to unikalny w skali kraju, zbudowany od podstaw i całościowy kierunek studiów dedykowany branży gier, animacji i cyfrowej postprodukcji (nie jest to specjalność, jak na innych uczelniach, która może obejmować tylko niewielką liczbę godzin). W programie studiów znalazły się wszystkie najpotrzebniejsze zajęcia teoretyczne i warsztaty praktyczne związane zarówno z przygotowaniem technologicznym i informatycznym, jak również z zakresu designu i przemysłów kreatywnych.

Uczelnia Łazarskiego jako jedna z dwóch uczelni niepublicznych w Polsce otrzymała uprawnienia habilitacyjne. Decyzją Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów na Wydziale Prawa i Administracji można zdobyć stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w dyscyplinie prawo.

Darmowe internetowe kursy online (tzw. MOOC), prowadzone niekiedy przez wybitnych dydaktyków, stają się wyzwaniem zwłaszcza dla edukacji podyplomowej. Warto, by wykładowcy na uczelniach stawali się przewodnikami studentów po ogólnodostępnych zasobach - mówi etyk biznesu prof. Bolesław Rok.

Krótszy czas ubiegania się o kredyt studencki, szybsza wypłata kredytu, możliwość składania wniosków przez kandydatów na studia - to zmiany w udzielaniu kredytów studenckich, które wprowadza rozporządzenie ministra nauki. Zmiany wejdą w życie 15 sierpnia.

Polski Uniwersytet Wirtualny jako pierwszy w Polsce uruchamia studia on-line na kierunku Turystyka i rekreacja. Kształcenie będzie odbywać się w ramach dwóch arcyciekawych i poszukiwanych na rynku specjalności: Marketing w branży HORECA (Hotel, Restauracja, Catering) oraz Marketing i organizacja usług turystycznych.

Bez większych nakładów finansowych na naukę i szkolnictwo nie ma szans na rozwój Polski, nie powieść może się też plan Morawieckiego - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji prof. Wiesław Banyś. Komisja zaapelowała do premier o zwiększenie tych nakładów.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest 2. uniwersytetem w Polsce w najnowszym rankingu Google Scholar Citations. Zestawienie opracowało Cybermetrics Lab, twórca Webometrics Ranking of World Universities.

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki będzie działał w zmienionej formule. Pojawi się nowy moduł Fundamenty, który będzie w gestii ministra nauki. Na ten moduł resort nauki przeznaczy dodatkowe 7 mln zł - ogłoszono na konferencji w Warszawie.

Szkoły zawodowe, technika i studia wyższe powinny się kończyć nabyciem uprawnień do wykonywania zawodu – uważają przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Swoją propozycję przedstawiają w memorandum do resortów: nauki, rozwoju i edukacji.

Zespół z Polski zajął pierwsze miejsce w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu biznesowego dla studentów – Brandstorm, organizowanego przez L’Oréal. Koncept studentek Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie okazał się najlepszy spośród zespołów z ponad 300. uczelni z całego świata.

Wybierasz się na studia, myślisz o wyborze uczelni, miasta, regionu, kraju, gdzie warto spędzić najbliższe lata życia? Co robisz? Oczywiście krążysz po internecie. Odwiedzasz strony uczelni – jedne lepsze, inne gorsze, ale nie ma takiej strony, na której od razu znalazłbyś odpowiedzi na wszystkie nurtujące cię pytania. A tu niespodzianka: możesz od razu zadać pytanie i porozmawiać z kimś kompetentnym. I nie jest to żaden automat, bot czy awatar, ale żywy człowiek. Tak działa LiveChat.

Uniwersytet Jagielloński to najwyżej notowana polska uczelnia w światowym rankingu CWUR - The Center for World University Rankings. Wśród 1000 notowanych w nim szkół wyższych sklasyfikowano 9 polskich uniwersytetów i politechnik . Na czele, niezmiennie od lat, amerykański Uniwersytet Harvarda, najbogatsza uczelnia świata.

Studia podyplomowe pozwalają podnieść swoje kompetencje, awansować i zarabiać więcej. Według danych GUS na taki krok zdecydowało się w zeszłym roku akademickim ponad 150 tys. ludzi. Ponad 1/3 wybrała uczelnie warszawskie.

Studenci Politechniki Łódzkiej z zespołu GUST pierwsi na największym międzynarodowym konkursie turbin wiatrowych w Europie. Small Wind Turbine Contest organizowany jest cyklicznie przez NHL University of Technology w Leeuwarden (Holandia).

Senat przyjął nowelę ustawy o szkolnictwie wyższym, która ma ograniczać biurokrację na uczelniach. Wprowadza ona m.in. rzadsze oceny okresowe nauczycieli akademickich i przyspiesza proces przyznawania kredytów studenckich.

Środki na naukę i uczelnie to nie koszty, a inwestycja. Konieczna jest długofalowa polityka dotycząca zwiększania krajowych środków na naukę - mówili przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich na posiedzeniu sejmowej podkomisji.