Znajdź nas na

Darmowe internetowe kursy online (tzw. MOOC), prowadzone niekiedy przez wybitnych dydaktyków, stają się wyzwaniem zwłaszcza dla edukacji podyplomowej. Warto, by wykładowcy na uczelniach stawali się przewodnikami studentów po ogólnodostępnych zasobach - mówi etyk biznesu prof. Bolesław Rok.

Krótszy czas ubiegania się o kredyt studencki, szybsza wypłata kredytu, możliwość składania wniosków przez kandydatów na studia - to zmiany w udzielaniu kredytów studenckich, które wprowadza rozporządzenie ministra nauki. Zmiany wejdą w życie 15 sierpnia.

Polski Uniwersytet Wirtualny jako pierwszy w Polsce uruchamia studia on-line na kierunku Turystyka i rekreacja. Kształcenie będzie odbywać się w ramach dwóch arcyciekawych i poszukiwanych na rynku specjalności: Marketing w branży HORECA (Hotel, Restauracja, Catering) oraz Marketing i organizacja usług turystycznych.

Bez większych nakładów finansowych na naukę i szkolnictwo nie ma szans na rozwój Polski, nie powieść może się też plan Morawieckiego - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji prof. Wiesław Banyś. Komisja zaapelowała do premier o zwiększenie tych nakładów.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest 2. uniwersytetem w Polsce w najnowszym rankingu Google Scholar Citations. Zestawienie opracowało Cybermetrics Lab, twórca Webometrics Ranking of World Universities.

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki będzie działał w zmienionej formule. Pojawi się nowy moduł Fundamenty, który będzie w gestii ministra nauki. Na ten moduł resort nauki przeznaczy dodatkowe 7 mln zł - ogłoszono na konferencji w Warszawie.

Szkoły zawodowe, technika i studia wyższe powinny się kończyć nabyciem uprawnień do wykonywania zawodu – uważają przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Swoją propozycję przedstawiają w memorandum do resortów: nauki, rozwoju i edukacji.

Zespół z Polski zajął pierwsze miejsce w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu biznesowego dla studentów – Brandstorm, organizowanego przez L’Oréal. Koncept studentek Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie okazał się najlepszy spośród zespołów z ponad 300. uczelni z całego świata.

Wybierasz się na studia, myślisz o wyborze uczelni, miasta, regionu, kraju, gdzie warto spędzić najbliższe lata życia? Co robisz? Oczywiście krążysz po internecie. Odwiedzasz strony uczelni – jedne lepsze, inne gorsze, ale nie ma takiej strony, na której od razu znalazłbyś odpowiedzi na wszystkie nurtujące cię pytania. A tu niespodzianka: możesz od razu zadać pytanie i porozmawiać z kimś kompetentnym. I nie jest to żaden automat, bot czy awatar, ale żywy człowiek. Tak działa LiveChat.

Uniwersytet Jagielloński to najwyżej notowana polska uczelnia w światowym rankingu CWUR - The Center for World University Rankings. Wśród 1000 notowanych w nim szkół wyższych sklasyfikowano 9 polskich uniwersytetów i politechnik . Na czele, niezmiennie od lat, amerykański Uniwersytet Harvarda, najbogatsza uczelnia świata.

Studia podyplomowe pozwalają podnieść swoje kompetencje, awansować i zarabiać więcej. Według danych GUS na taki krok zdecydowało się w zeszłym roku akademickim ponad 150 tys. ludzi. Ponad 1/3 wybrała uczelnie warszawskie.

Studenci Politechniki Łódzkiej z zespołu GUST pierwsi na największym międzynarodowym konkursie turbin wiatrowych w Europie. Small Wind Turbine Contest organizowany jest cyklicznie przez NHL University of Technology w Leeuwarden (Holandia).

Senat przyjął nowelę ustawy o szkolnictwie wyższym, która ma ograniczać biurokrację na uczelniach. Wprowadza ona m.in. rzadsze oceny okresowe nauczycieli akademickich i przyspiesza proces przyznawania kredytów studenckich.

Środki na naukę i uczelnie to nie koszty, a inwestycja. Konieczna jest długofalowa polityka dotycząca zwiększania krajowych środków na naukę - mówili przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich na posiedzeniu sejmowej podkomisji.

MBA jest ostatnio bardzo krytykowane i postrzegane jako program, który nie zapewni pracodawcom wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Niektórzy uważają, że program nauczania MBA powinien się zmienić, aby sprostać dynamicznemu środowisku biznesowemu.

Polscy studenci, którzy już uczą się w Wielkiej Brytanii - nawet jeśli opuści ona Unię Europejską - będą mogli dokończyć studia na dotychczasowych zasadach. Nie wiadomo jednak, czy opłaty za studia i system studenckich pożyczek nie ulegną zmianie w kolejnych latach.

Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego okazał się bezkonkurencyjny w obszarze jakości kadry dydaktycznej. Doceniono, że naukowcy z najwyższymi stopniami naukowymi bezpośrednio angażują się w prace studentów i poświęcają im dużo uwagi i czasu.

30 czerwca „Rzeczpospolita” opublikowała pierwszą edycję nowego rankingu uczelni i wydziałów ekonomicznych. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie zajęła I miejsce w kategorii uczelni (96,4) – przed Akademią Leona Koźmińskiego (68,0) i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu (48,8). Twórcy porównania podkreślają jakość i dostępność kadry dydaktycznej, powodzenie absolwentów na rynku pracy oraz liczbę wyjazdów zagranicznych naszych studentów. W kategorii wydziałów w rankingu zwyciężył Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie wychodząc naprzeciw potrzebom światowych rynków zdecydowała się na uruchomienie studiów inżynierskich na kierunku chemia kosmetyczna. Jak się okazuje nowego, ale bardzo istotnego kierunku dla naszej gospodarki, w której to przemysł kosmetyczny jest wart miliony, a branża kosmetyczna jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki.

Zmiany dot. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także reformy instytutów badawczych - to niektóre działania, które mają pomóc we współpracy nauki i przemysłu. Mówił o nich wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.