Studia - artykuły

Znajdź nas na    
Uniwersytet Jagielloński to najwyżej notowana polska uczelnia w światowym rankingu CWUR - The Center for World University Rankings. Wśród 1000 notowanych w nim szkół wyższych sklasyfikowano 9 polskich uniwersytetów i politechnik . Na czele, niezmiennie od lat, amerykański Uniwersytet Harvarda, najbogatsza uczelnia świata.
Studia podyplomowe pozwalają podnieść swoje kompetencje, awansować i zarabiać więcej. Według danych GUS na taki krok zdecydowało się w zeszłym roku akademickim ponad 150 tys. ludzi. Ponad 1/3 wybrała uczelnie warszawskie.

Studenci Politechniki Łódzkiej z zespołu GUST pierwsi na największym międzynarodowym konkursie turbin wiatrowych w Europie. Small Wind Turbine Contest organizowany jest cyklicznie przez NHL University of Technology w Leeuwarden (Holandia).
Senat przyjął nowelę ustawy o szkolnictwie wyższym, która ma ograniczać biurokrację na uczelniach. Wprowadza ona m.in. rzadsze oceny okresowe nauczycieli akademickich i przyspiesza proces przyznawania kredytów studenckich.
Środki na naukę i uczelnie to nie koszty, a inwestycja. Konieczna jest długofalowa polityka dotycząca zwiększania krajowych środków na naukę - mówili przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich na posiedzeniu sejmowej podkomisji.
MBA jest ostatnio bardzo krytykowane i postrzegane jako program, który nie zapewni pracodawcom wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Niektórzy uważają, że program nauczania MBA powinien się zmienić, aby sprostać dynamicznemu środowisku biznesowemu.
Polscy studenci, którzy już uczą się w Wielkiej Brytanii - nawet jeśli opuści ona Unię Europejską - będą mogli dokończyć studia na dotychczasowych zasadach. Nie wiadomo jednak, czy opłaty za studia i system studenckich pożyczek nie ulegną zmianie w kolejnych latach.
Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego okazał się bezkonkurencyjny w obszarze jakości kadry dydaktycznej. Doceniono, że naukowcy z najwyższymi stopniami naukowymi bezpośrednio angażują się w prace studentów i poświęcają im dużo uwagi i czasu.
30 czerwca „Rzeczpospolita” opublikowała pierwszą edycję nowego rankingu uczelni i wydziałów ekonomicznych. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie zajęła I miejsce w kategorii uczelni (96,4) – przed Akademią Leona Koźmińskiego (68,0) i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu (48,8). Twórcy porównania podkreślają jakość i dostępność kadry dydaktycznej, powodzenie absolwentów na rynku pracy oraz liczbę wyjazdów zagranicznych naszych studentów. W kategorii wydziałów w rankingu zwyciężył Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie wychodząc naprzeciw potrzebom światowych rynków zdecydowała się na uruchomienie studiów inżynierskich na kierunku chemia kosmetyczna. Jak się okazuje nowego, ale bardzo istotnego kierunku dla naszej gospodarki, w której to przemysł kosmetyczny jest wart miliony, a branża kosmetyczna jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki.
Zmiany dot. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także reformy instytutów badawczych - to niektóre działania, które mają pomóc we współpracy nauki i przemysłu. Mówił o nich wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
„Dziennik Gazeta Prawna” opublikował najnowszy Ranking Wydziałów Prawa. Zwycięzcą, który wyraźnie zdystansował rywali wśród uczelni niepublicznych, jest Wydział Prawa Uczelni Łazarskiego. Zajęcie pierwszego miejsca na podium zawdzięcza głównie wysokiej ocenie uzyskanej w kategorii kadra oraz wymogi i jakość absolwentów. Wydział Prawa otrzymał specjalne wyróżnienie za bezkonkurencyjność i pozycję lidera, którą zajmuje już od ośmiu lat.
W rekrutacji na nowy rok akademicki Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ oferuje nowy, unikatowy w skali kraju kierunek Włókiennictwo i Przemysł Mody. Na kandydatów czeka 60 miejsc.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nowy konkurs realizowany w ramach Działania 3.4 „Zarządzanie w instytucjach szkolnictwa wyższego” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Na „Podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej” na polskich uczelniach NCBR planuje przeznaczyć 132 mln zł. Nabór wniosków ruszy już w sierpniu.
Wymiana kadry akademickiej i współpraca uniwersytetów w ramach programu Horyzont 2020 to zagadnienia, które omawiali ministrowie nauki z Polski i Ukrainy. Zapowiedzieli podpisanie nowej umowy między ministerstwami i wspólną pracę nad jej treścią.
Od roku akademickiego 2018/2019 uczelnie będą używały Jednolitego Systemu Antyplagiatowego do sprawdzania prac dyplomowych - nowelizację ustawy z tym związanej podpisał prezydent.
Jesteśmy przychylni pomysłowi zniesienia habilitacji, ale taki krok oznaczałby kompleksowe zmiany w szkolnictwie - mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji wiceminister nauki Piotr Dardziński. Rezygnacja z habilitacji oznaczałaby np. wprowadzenie nowej siatki płac na uczelniach.
Przedstawiciele dziewięciu największych organizacji studenckich podpisali Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Studenckich - poinformował rzecznik Niezależnego Zrzeszenia Studentów Tomasz Leś.
„Chcesz mieć gwarancję dobrej pracy i przyzwoicie zarabiać przez całe życie – zacznij studiować finanse i rachunkowość” – tak tegorocznym maturzystom radzą starsi koledzy na forach internetowych. Inni dodają: „wybierz dobrą uczelnię, zrób certyfikat ACCA, naucz się angielskiego”. Wszystkie te oczekiwania spełniają studia prowadzone w Akademii Leona Koźmińskiego, które brytyjski dziennik „Financial Times” już po raz kolejny umieścił na wysokim 18. miejscu w rankingu najlepszych uczelni na świecie, prowadzących studia magisterskie z finansów.
Piętnaście uczelni - w roku akademickim 2016/2017 - będzie mogło posługiwać się certyfikatem "Dobra Uczelnia - Dobra Praca", przyznawanym przez Akademickie Centrum Informacyjne. Otrzymują je uczelnie wyróżniające się kreatywnymi działaniami na rzecz tworzenia perspektyw zawodowych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności