Studia - artykuły

Znajdź nas na    
Na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie już w październiku 2016 roku ruszają nowe studia podyplomowe „Marketing miejsc i kreowanie marek lokalnych”. To jedyna tak skonstruowana propozycja dydaktyczna w kraju. Rekrutacja rozpoczyna się w czerwcu.
Rewizja ustroju uczelni, uelastycznienie ich struktury czy przegląd kadr to niektóre pomysły rozważane przez zespoły badawcze, które rozpoczynają prace nad założeniami nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Pomysły są, teraz trzeba je zweryfikować - mówią liderzy trzech zespołów.
Słowackie "habilitacje" nie będą automatycznie uznawane na polskich uczelniach. Wchodzi w życie umowa zmieniająca zasady wzajemnego uznawania wykształcenia pomiędzy Polską a Słowacją.
Ochrona prawna dzieł naukowych, kwestie współautorstwa, ochrona wyników badań, możliwości korzystania z materiałów internetowych – o te i wiele innych zagadnień możecie zapytać dr Krzysztofa Felchnera z Katedry Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Podstawą w nauce są źródła. Można uczyć się z podręczników, notatek, wykładów, jak i pozyskując wiedzę z serwisów edukacyjnych, programów popularno-naukowych itp. Nie chcąc chybić, uczyć się należy ze sprawdzonych i polecanych przez nauczycieli źródeł, to czy będą one drukowane, w wersji audio, online nie powinno mieć znaczenia. Mimo wszystko forma materiału ma znaczenie dla danego ucznia i jego komfortu przyswajania. Czasem wersja wideo jest bardziej pomocna niżeli tylko wykład audio lub suchy tekst zaczerpnięty z kompendium wiedzy z fizyki.
Zespół Iron Warriors z Politechniki Łódzkiej oraz ich ekologiczny pojazd wrócili z Francji z międzynarodowych zawodów,w których odnieśli sukces stając na podium. Zajęli I miejsce w Challenge EducEco w Valenciennes oraz II miejsce w Shell Eco-marathon w Le Mans w kategorii prototypów napędzanych silnikiem spalinowym.
Studenci Uniwersytetu Warszawskiego wywalczyli srebrny medal Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, plasując się w sumie na piątym miejscu. Brązowy medal zdobyli studenci Uniwersytetu Wrocławskiego. Wygrał zespół z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego.
Łatwiejszy dostęp do międzynarodowych programów studiów, rozwój oferty edukacyjnej w językach obcych czy sprowadzenie do Polski cenionych, zagranicznych wykładowców – to cele nowego konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Po niedawnej zgodzie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie kierunku Prawo, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu otrzymała również uprawnienia do realizowania studiów na kierunku Mikrobiznes. To unikalny w skali kraju kierunek kształcenia, stworzony w partnerstwie i przy wsparciu merytorycznym Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.
Wśród licznych barier, które mogą uniemożliwiać komercjalizację, czyli wdrażanie w Polsce prac badawczo-rozwojowych (B+R) tą najistotniejszą jest brak wykwalifikowanych fachowców – uważa wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika po raz kolejny znalazł się w prestiżowym międzynarodowym zestawieniu CWTS Leiden Ranking, który bada naukową siłę uczelni w oparciu o publikacje naukowe oraz ich wpływ na rozwój badań na świecie.
Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie jako jedyna uczelnia niepubliczna w Warszawie oraz trzecia w kolejności uczelnia niepubliczna [wg ranking projektów] w Polsce wygrała konkurs organizowany przez Ministerstwo Zdrowia na kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych w obszarach związanych z potrzebami epiedemiologiczno – demograficznymi.
11 uczelni otrzymało certyfikaty "Uberrima fide" za zapewnianie najwyższych standardów w zakresie przeciwdziałania zjawisku plagiatowania. Gali towarzyszyła dyskusja na temat przyszłości systemów antyplagiatowych w Polsce.
Utworzenie Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, który wykorzystywać będą uczelnie do sprawdzania prac dyplomowych - zakłada poselski projekt noweli dot. uczelni, którym zajęła się sejmowa komisja. Komisja zarekomenduje drobne poprawki do projektu.
W roku akademickim 2016/17 Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie zaprasza na studia magisterskie na kierunku Europeistyka, specjalność wiedza o Holokauście i totalitaryzmach. Studia te, realizowane wspólnie z Instytutem Europeistyki (IE) to pierwsze tego typu studia w Polsce.
Drony, inteligentne ciągniki, poradnictwo żywieniowe i konsultacje dietetyczne, pokazy psów rasowych, pokaz sokolniczy, kury ozdobne, owady, ryby, gady, pajęczaki, gabinet porad weterynaryjnych, porady dietetyków, konkursy i zabawy dla dzieci, gry komputerowe, pokazy i zawody sportowe oraz występy zespołów artystycznych to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na jubileuszowe Dni SGGW. W tym roku odbędą się one od 19 do 21 maja. Natomiast w niedzielę 22 maja uczelnia zaprezentuje się mieszkańcom Warszawy i turystom w Łazienkach Królewskich.
Projekt o nazwie Cyberwatch opracowany przez zespół studentów Uniwersytetu Gdańskiego w składzie: Kamil Wojewski, Damian Kisielewski, Maciej Kwapiński, Szymon Nagórski oraz Hubert Kisielewski zajął III miejsce w międzynarodowym konkursie informatycznym „Association for Information Systems Student Chapter 2016”, w kategorii „IBM Bright ICT Bluemix Competition”. Finał konkursu obył się w dniach od 1 do 3 kwietnia 2016 r. na Indiana University w Stanach Zjednoczonych.
Wysoki poziom obronionych doktoratów oraz bardzo dobra ocena badań naukowych miały decydujący wpływ na decyzję Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, która przyznała Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) uprawnienie do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk prawnych. ALK jest pierwszą polską uczelnią niepubliczną, która uzyskała takie uprawnienie.

Od nowego roku akademickiego Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania stwarza możliwość potwierdzenia efektów uczenia się i krótsze studia dla osób z doświadczeniem zawodowym. To odpowiedź uczelni na nowelizację prawa o szkolnictwie wyższym, które daje możliwość ubiegania się o zaliczenie niektórych przedmiotów po wykazaniu, że posiada się już wymaganą wiedzę i umiejętności.
25 kwietnia 2016 r. decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów przyznano Wydziałowi Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Jest to najnowsze uprawnienie na uczelni, które pozwoliło na uzyskanie statusu uniwersytetu technicznego przez Politechnikę Rzeszowską.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności