Studia - artykuły

Znajdź nas na    
Rada Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki rozpoczęła prace nad nowym modułem NPRH - Dziedzictwo narodowe. Przewodniczący Rady prof. Włodzimierz Bolecki w liście do władz uczelni i środowisk humanistycznych zwrócił się o zgłaszanie priorytetowych obszarów tematycznych nowego modułu. Propozycje można nadsyłać do 20 maja.
Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego prowadzone są europejskie studia leksykograficzne (European Master in Lexicography, EMLex), które realizuje wspólnie osiem placówek naukowych z Europy i Afryki.
Studia w Akademii są unikalne w swoim modelu kształcenia, wykorzystywanych metodach i treściach. Dlatego uczelnia swoją ofertę kieruje do ludzi twórczych, innowacyjnych i otwartych. Właśnie oni i tylko oni, wstępując w mury Akademii Humanistyczo-Ekonomicznej, wybierają TECHNOLOGIĘ KREATYWNOŚCI jako model nauki, rozwoju i wreszcie… życia.
Zespół SAE Aero Design Politechniki Warszawskiej zdobył aż 9 z 13 nagród podczas zawodów lotniczych, które odbyły się w dniach 22-24 kwietnia w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych.
Nową przewodniczącą EURODOC (The European Council of Doctoral Candidates and Junior Researchers) jest Ewelina Pabjańczyk-Wlazło, doktorantka z Politechniki Łódzkiej - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na swojej stronie internetowej.
W ofercie dydaktycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na rok 2016/2017 pojawi się nowy kierunek studiów opracowany przez Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii Wydziału Nauk Historycznych - architektura informacji. To kierunek na studiach I stopnia o profilu ogólnoakademickim, jeden z pierwszych tego typu w Polsce. Przygotowany został z myślą o kandydatach, którzy mają zainteresowania humanistyczne, a swoją przyszłość zawodową chcą związać z cyberprzestrzenią. 26 kwietnia zatwierdził go Senat UMK.
W zakończonych SAE Aero Design West – najbardziej prestiżowych zawodach dla przyszłych inżynierów branży lotniczej, zespół Aero Team ILK AGH zdobył aż trzy medale – wszystkie w najtrudniejszej kategorii Advanced.
Resort nauki chce, by od 2017 r. obowiązywały nowe przepisy dot. finansowania szkolnictwa wyższego i nauki. Zasady przyznawania uczelniom środków mają być prostsze, a jakość i umiędzynarodowienie - bardziej doceniane - powiedziała wiceminister nauki Teresa Czerwińska.
Utworzenie nowej europejskiej chmury dla otwartej nauki planuje Komisja Europejska - zapowiedziano we wtorkowym komunikacie KE. Dzięki temu systemowi możliwy będzie m.in. dostęp badaczy z UE do danych uzyskanych w eksperymentach naukowych oraz powtórne wykorzystanie zebranych wyników - np. przez inne zespoły.
Rokrocznie Uniwersytet wzbogaca swoją ofertę studiów. Od roku akademickiego 2016/2017 są to m.in. specjalności neuropsychologia i neurokognitywistyka na psychologii, kierunek bioinformatyka z biofizyką stosowaną czy specjalność filologia germańska z językiem angielskim na neofilologii.
Szacuje się, że w roku 2015 brakowało w Polsce około 30 000 osób do pracy w branży IT. Czy oferta edukacyjna polskich szkół wyższych odpowiada potrzebom rynku? Według najnowszego raportu Fundacji Pro Progressio kierunki informatyczne prowadzi obecnie 121 polskich uczelni, które w bieżącym roku akademickim przyjęły 26 234 nowych studentów. Czy to wystarczy by uzupełnić lukę specjalistów?
Referat naukowy autorstwa Edyty Mikołajczak, studentki IV roku Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH, zwyciężył w konkursie SPE 2016 European Regional Student Paper Contest w kategorii prace studentów studiów I stopnia.
Otwieranie dostępu do publikacji naukowych oraz danych badawczych jest ważne, więc warto się zastanowić, jak to zjawisko właściwie wspierać - zwracają uwagę w liście otwartym instytucje zrzeszające akademików - głównie z Europy. Wśród sygnatariuszy listu jest też Akademia Młodych Uczonych PAN.
Rzadsze oceny okresowe pracowników i ograniczenia liczby niepotrzebnych konkursów - to niektóre pomysły na deregulację pracy uczelni, o których powiedziała wiceminister nauki Teresa Czerwińska. Resort chce, by nowe przepisy obowiązywały od jesieni br.
Jeżeli chcesz przez semestr lub rok akademicki studiować na jednej z blisko trzydziestu najlepszych krajowych uczelni, zapoznaj się z aktualną ofertą MOST-u. W piątek 15 kwietnia rusza rekrutacja do programu.
Studentki i absolwentki, które chcą skorzystać z pomocy mentorek z dziedziny nowych technologii czy nauk ścisłych, mogą zgłosić się do udziału w programie "Lean in STEM". Czekają w nim 22 mentorki - kobiety o wyjątkowych dokonaniach, które chcą dzielić się swoimi doświadczeniami. Udział w programie jest bezpłatny, a zgłoszenia można przesyłać do 22 kwietnia.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie obchodzi w tym roku jubileusz 200-lecia. Z tej okazji uczelnia organizuje wiele ciekawych wydarzeń.
W Polsce w listopadzie ub. r. studiowało 1 mln 405 tys. osób. To o 64 tys. mniej niż rok wcześniej - wynika z opublikowanych w środę wstępnych danych GUS. Rośnie natomiast liczba studiujących w kraju cudzoziemców. Teraz to 57 tys. osób - o 11 tys. więcej niż rok temu.
Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z partnerem - Wydziałem Chemii i Farmacji Uniwersytetu w Sassari (Sardynia, Włochy) mają przyjemność ogłosić, że rozpoczęły współpracę, której efektem będzie nowy kierunek studiów magisterskich od roku akademickiego 2016/2017 "Chemia - studia międzynarodowe".
Zwycięzcy dwunastej edycji pokonali ponad 550 zespołów. EY Financial Challenger organizowany jest już od ponad dekady z myślą o studentach zainteresowanych tematyką corporate finance - w szczególności zagadnieniami wyceny przedsiębiorstw oraz procesów fuzji i przejęć. Udział w konkursie daje możliwość sprawdzenia się w obszarze Doradztwa Transakcyjnego i doświadczenia współpracy zespołowej pod presją czasu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności