Studia - artykuły

Znajdź nas na    
Rokrocznie Uniwersytet wzbogaca swoją ofertę studiów. Od roku akademickiego 2016/2017 są to m.in. specjalności neuropsychologia i neurokognitywistyka na psychologii, kierunek bioinformatyka z biofizyką stosowaną czy specjalność filologia germańska z językiem angielskim na neofilologii.
Szacuje się, że w roku 2015 brakowało w Polsce około 30 000 osób do pracy w branży IT. Czy oferta edukacyjna polskich szkół wyższych odpowiada potrzebom rynku? Według najnowszego raportu Fundacji Pro Progressio kierunki informatyczne prowadzi obecnie 121 polskich uczelni, które w bieżącym roku akademickim przyjęły 26 234 nowych studentów. Czy to wystarczy by uzupełnić lukę specjalistów?
Referat naukowy autorstwa Edyty Mikołajczak, studentki IV roku Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH, zwyciężył w konkursie SPE 2016 European Regional Student Paper Contest w kategorii prace studentów studiów I stopnia.
Otwieranie dostępu do publikacji naukowych oraz danych badawczych jest ważne, więc warto się zastanowić, jak to zjawisko właściwie wspierać - zwracają uwagę w liście otwartym instytucje zrzeszające akademików - głównie z Europy. Wśród sygnatariuszy listu jest też Akademia Młodych Uczonych PAN.
Rzadsze oceny okresowe pracowników i ograniczenia liczby niepotrzebnych konkursów - to niektóre pomysły na deregulację pracy uczelni, o których powiedziała wiceminister nauki Teresa Czerwińska. Resort chce, by nowe przepisy obowiązywały od jesieni br.
Jeżeli chcesz przez semestr lub rok akademicki studiować na jednej z blisko trzydziestu najlepszych krajowych uczelni, zapoznaj się z aktualną ofertą MOST-u. W piątek 15 kwietnia rusza rekrutacja do programu.
Studentki i absolwentki, które chcą skorzystać z pomocy mentorek z dziedziny nowych technologii czy nauk ścisłych, mogą zgłosić się do udziału w programie "Lean in STEM". Czekają w nim 22 mentorki - kobiety o wyjątkowych dokonaniach, które chcą dzielić się swoimi doświadczeniami. Udział w programie jest bezpłatny, a zgłoszenia można przesyłać do 22 kwietnia.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie obchodzi w tym roku jubileusz 200-lecia. Z tej okazji uczelnia organizuje wiele ciekawych wydarzeń.
W Polsce w listopadzie ub. r. studiowało 1 mln 405 tys. osób. To o 64 tys. mniej niż rok wcześniej - wynika z opublikowanych w środę wstępnych danych GUS. Rośnie natomiast liczba studiujących w kraju cudzoziemców. Teraz to 57 tys. osób - o 11 tys. więcej niż rok temu.
Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z partnerem - Wydziałem Chemii i Farmacji Uniwersytetu w Sassari (Sardynia, Włochy) mają przyjemność ogłosić, że rozpoczęły współpracę, której efektem będzie nowy kierunek studiów magisterskich od roku akademickiego 2016/2017 "Chemia - studia międzynarodowe".
Zwycięzcy dwunastej edycji pokonali ponad 550 zespołów. EY Financial Challenger organizowany jest już od ponad dekady z myślą o studentach zainteresowanych tematyką corporate finance - w szczególności zagadnieniami wyceny przedsiębiorstw oraz procesów fuzji i przejęć. Udział w konkursie daje możliwość sprawdzenia się w obszarze Doradztwa Transakcyjnego i doświadczenia współpracy zespołowej pod presją czasu.
Już 13 polskich instytucji może się pochwalić logo „HR Excellence in Research”. To znak nadawany przez Komisję Europejską instytucjom, które są wzorem, jeśli chodzi m.in. o procedury rekrutacji. W ostatnim czasie logo trafiło do INTiBS PAN oraz IRWiR PAN, a także IUNG i ITE.
Studenci studiów drugiego stopnia Master in Finance and Accounting w Akademii Leona Koźmińskiego znacznie zwiększyli swoje szanse na uzyskanie międzynarodowej licencji CFA. Akademia dołączyła bowiem do Programu CFA University Recognition, jako jedna z około 300 uczelni ekonomicznych na świecie i druga w Polsce, uzyskując tym samym akredytację CFA dla prowadzonych w języku angielskim studiów magisterskich z finansów i rachunkowości.
Resort nauki poinformował w piątek, że rezygnuje z przeprowadzenia programu „Studia dla wybitnych” w dotychczasowej formule. Ten program, przyjęty przez rząd Ewy Kopacz, miał zapewniać wybitnym studentom finansowanie studiów na najlepszych uczelniach świata.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju planuje przeznaczyć 250 milionów złotych na projekty wspierające rozwój u studentów umiejętności potrzebnych gospodarce. W kwietniu ruszy druga edycja konkursu „Program Rozwoju Kompetencji”. Celem programu jest umożliwienie studentom uczenia się od praktyków - powiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego nadal w pierwszej setce najlepszych światowych uczelni w dziedzinie rolnictwo i leśnictwo. QS World University Rankings serwisu TopUniversities.com jest już szóstą edycją rankingu.
Ponad 80 kierunków studiów prowadzonych przez polskie uczelnie otrzymało certyfikaty "Studia z Przyszłością". Nagrodzono nimi kierunki realizowane według nowoczesnych i innowacyjnych programów kształcenia, które dobrze odpowiadają na potrzeby rynku pracy.
Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 16 marca 2016 roku Wydział Medyczny Uczelni Łazarskiego otrzymał zgodę na prowadzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunku lekarskim.
Zespół studentów, którzy przyjechali do Politechniki Łódzkiej z Ameryki Środkowej zwyciężył w konkursie Cisco Swith Up Challenge 2016 w Krakowie. Projektem inteligentnej, świecącej podkoszulki pokonali silną reprezentację AGH, która miała w finale aż sześć drużyn.


Kierunek fizyka techniczna prowadzony na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika otrzymał prestiżową akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT).
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności