Znajdź nas na

Już 13 polskich instytucji może się pochwalić logo „HR Excellence in Research”. To znak nadawany przez Komisję Europejską instytucjom, które są wzorem, jeśli chodzi m.in. o procedury rekrutacji. W ostatnim czasie logo trafiło do INTiBS PAN oraz IRWiR PAN, a także IUNG i ITE.

Studenci studiów drugiego stopnia Master in Finance and Accounting w Akademii Leona Koźmińskiego znacznie zwiększyli swoje szanse na uzyskanie międzynarodowej licencji CFA. Akademia dołączyła bowiem do Programu CFA University Recognition, jako jedna z około 300 uczelni ekonomicznych na świecie i druga w Polsce, uzyskując tym samym akredytację CFA dla prowadzonych w języku angielskim studiów magisterskich z finansów i rachunkowości.

Resort nauki poinformował w piątek, że rezygnuje z przeprowadzenia programu „Studia dla wybitnych” w dotychczasowej formule. Ten program, przyjęty przez rząd Ewy Kopacz, miał zapewniać wybitnym studentom finansowanie studiów na najlepszych uczelniach świata.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju planuje przeznaczyć 250 milionów złotych na projekty wspierające rozwój u studentów umiejętności potrzebnych gospodarce. W kwietniu ruszy druga edycja konkursu „Program Rozwoju Kompetencji”. Celem programu jest umożliwienie studentom uczenia się od praktyków - powiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego nadal w pierwszej setce najlepszych światowych uczelni w dziedzinie rolnictwo i leśnictwo. QS World University Rankings serwisu
TopUniversities.com jest już szóstą edycją rankingu.

Ponad 80 kierunków studiów prowadzonych przez polskie uczelnie otrzymało certyfikaty "Studia z Przyszłością". Nagrodzono nimi kierunki realizowane według nowoczesnych i innowacyjnych programów kształcenia, które dobrze odpowiadają na potrzeby rynku pracy.

Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 16 marca 2016 roku Wydział Medyczny Uczelni Łazarskiego otrzymał zgodę na prowadzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunku lekarskim.

Zespół studentów, którzy przyjechali do Politechniki Łódzkiej z Ameryki Środkowej zwyciężył w konkursie Cisco Swith Up Challenge 2016 w Krakowie. Projektem inteligentnej, świecącej podkoszulki pokonali silną reprezentację AGH, która miała w finale aż sześć drużyn.

Kierunek fizyka techniczna prowadzony na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika otrzymał prestiżową akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT).

21 marca w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi podpisano list intencyjny dotyczący powołania i prowadzenia przez Uniwersytet Łódzki i Politechnikę Łódzką przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi wspólnego, międzyuczelnianego kierunku studiów magisterskich o profilu praktycznym – rewitalizacja miast. Porozumienie w tej sprawie podpisali: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz rektorzy prof. Włodzimierz Nykiel i prof. Stanisław Bielecki. Otwierany w Łodzi kierunek jest unikatowy w skali kraju.

Już po raz dziewiąty uczelnie techniczne zapraszają uczennice szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn. Po raz siódmy zrobią to wydziały ścisłe uniwersytetów. Cel? Przekonać dziewczyny, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są dla nich doskonałym pomysłem na życie. 15 uczelni przygotowało specjalny program. Będą gry edukacyjne, warsztaty, wykłady, spotkania ze studentkami i przedstawicielami uczelni oraz Bieg w Kasku, który w tym roku odbędzie się w pięciu miastach.

Akademia Pedagogiki Specjalnej zaprasza na pierwszy w Polsce kierunek kształcenia II stopnia - Interdyscyplinarne studia nad niepełnosprawnością, przygotowujący profesjonalistów - liderów, rzeczników, specjalistów, badaczy zajmujących się niepełnosprawnością i osobami z niepełnosprawnością.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został sklasyfikowany na 8. miejscu w Polsce i jako 799. uczelnia na świecie w rankingu University Ranking by Academic Performance za rok 2015/2016. UMK w światowym zestawieniu odnotował awans do ósmej setki rankingu (w zeszłym roku zajął 801. miejsce) oraz obronił pozycję z zestawienia krajowego.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju anulowało konkurs dla uczelni dot. obsługi systemów antyplagiatowych. W zamian Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zobowiązuje się udostępnić bezpłatnie polskim uczelniom jednolity system antyplagiatowy.

Kolejny świetny występ studentów Politechniki Wrocławskiej podczas zawodów lotniczych SAE Aero Design East w USA. Tym razem ekipa JetStream uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej w klasie advanced. W rywalizacji wzięło udział ponad 70 drużyn z całego świata.

Pierwsze w kraju Polskie Towarzystwo Kobiet w Matematyce powstaje w Rzeszowie. Będzie reprezentować środowisko polskich kobiet zajmujących się matematyką i naukami pokrewnymi zarówno w polskim środowisku naukowym, jak i w europejskich i światowych gremiach.

Ewelina Brodawka i Jacek Olszewski, studenci Wydziału Energetyki i Paliw kierunku Technologia Chemiczna, zostali laureatami 1. edycji międzynarodowego konkursu Process Simulation Cup. Ponadto Akademia Górniczo-Hutnicza zajęła III miejsce w zestawieniu uczelni obejmującym najlepsze wyniki osiągane przez swoich studentów na poszczególnych etapach.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Grupa Nowy Styl i IBS Poland (Dassault Systemes) podpiszą umowę o współpracy w ramach nowej specjalności „Projektowanie i wytwarzanie w środowisku wirtualnym” na kierunku Mechanika i budowa maszyn. To pierwsze takie studia w kraju, które nie tylko łączą naukę i biznes, lecz również umożliwiają znalezienie pracy w przyszłościowym zawodzie.

Studenci Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zajęli pierwsze oraz trzecie miejsce w najbardziej prestiżowym światowym konkursie z obszaru finansów, CFA Research Challenge.

Narodowe Centrum Nauki świętowało 5. rocznicę działalności. Obecny na uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił, że polska nauka jest dłużnikiem wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania NCN.