Studia - artykuły

Znajdź nas na    
Stowarzyszenie Studentów BEST działające na Politechnice Warszawskiej zachęca do wzięcia udziału w badaniu opinii studentów na temat sytuacji na rynku pracy. Trwa 16-ta edycja Plebiscytu Pracodawca dla Inżyniera, czyli największego ogólnopolskiego badania opinii studentów uczelni technicznych.
Akademia Leona Koźmińskiego podpisała umowę z Wydziałem Ekonomicznym Uniwersytetu Porto, która pozwala studentom obu uczelni na uzyskanie dwóch dyplomów studiów magisterskich z finansów. Już od najbliższego roku akademickiego najlepsi studenci studiów drugiego stopnia z finansów wykładanych po angielsku zarówno w ALK ,jak i w Porto będą mogli przenieść się na cały rok do drugiego kraju, by kontynuować naukę.
Jagiellońskie Centrum Językowe (JCJ) UJ jako pierwsza jednostka akademicka w Polsce otrzymało akredytację międzynarodowej organizacji EAQUALS. Certyfikat jakości przyznany został po audycie obejmującym różne aspekty działalności dydaktycznej Centrum. To prestiżowe wyróżnienie stawia JCJ w międzynarodowej elicie instytucji zajmujących się nauczaniem języków obcych.
Akademia Górniczo-Hutnicza znalazła się na 384 miejscu w najnowszej edycji rankingu "Webometrics", zajmując ponownie najwyższą lokatę spośród polskich uczelni technicznych.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się na 580. miejscu w prestiżowym zestawieniu Ranking Web of Universities. UMK jest też 7. uczelnią i 4. uniwersytetem w Polsce oraz 19. szkołą wyższą w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest również najwyżej notowaną uczelnią z regionu. W zestawieniu znalazły się również: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - 20. w Polsce (1345. na świecie), Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy - 43. (2031).
Rozpoczęła nadawanie Naukowa Uniwersytecka Telewizja Internetowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - jedyna w kraju uczelniana telewizja nadawcza. UAM.TV emituje swój program przez całą dobę.
Trzy wrocławskie uczelnie posiadające uprawnienia akademickie (prawa do nadawania stopnia doktora lub doktora habilitowanego): Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Bankowa oraz Wyższa Szkoła Filologiczna, podpisały umowę o powołaniu Unii Akademickich Niepublicznych Uczelni Wrocławia. Założyciele unii ze względu na zbliżony status, ugruntowaną pozycję na rynku akademickim oraz plany rozwoju oparte na harmonijnym łączeniu badań naukowych z kształceniem studentów, postanowiły wspólnie działać w tym kierunku.
28 stycznia 2016 roku w Politechnice Warszawskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Aerodynamiki Turbin Lotniczych i Spalania (LATIS). Prowadzone w nim będą prace badawcze z zakresu wewnętrznej aerodynamiki silników lotniczych i spalania w lotniczych komorach spalania. Laboratorium LATIS zostało utworzone na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
W 2016 roku pojawi się nowe rozporządzenie resortu nauki dotyczące oceny jednostek naukowych powiedział w Sejmie podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Leszek Sirko. Ma ono w większym stopniu uwzględniać ocenę ekspertów w procesie oceny parametrycznej.
Komisja Europejska poinformowała że już ponad milion osób wzięło udział w 18 tys. projektów finansowanych z programu Erasmus+, który w 2014 - pierwszym roku funkcjonowania dysponował budżetem wynoszącym ponad 2 mld euro.
Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej od nowego roku akademickiego 2016/2017 uruchamia nowy kierunek studiów pierwszego stopnia (inżynierskich) biogospodarka. Biogospodarka to interdyscyplinarny kierunek międzyuczelniany o unikatowych celach i efektach kształcenia, realizowany w ramach porozumienia o współpracy UT3, pomiędzy trzema uczelniami technicznymi, tj. Politechniką Łódzką, Politechniką Warszawską i Wojskową Akademią Techniczną.
Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym jest potrzebna, ale powinna dawać uczelniom więcej autonomii, być jak najprostsza, a przede wszystkim stawiać na jakość kształcenia - oceniają rektorzy uczelni. Prace nad nową ustawą zapowiedział minister nauki Jarosław Gowin.
W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie toczą się prace nad wprowadzeniem odpłatności za studia medyczne - podała w czwartek rzeczniczka resortu Katarzyna Zawada. Obostrzeń związanych z kosztami szkolenia lekarzy nie przewiduje też resort zdrowia.
Blisko 103 mln euro otrzyma Polska na realizację unijnego programu Erasmus+ w 2016 r. Największym budżetem - sięgającym ponad 45 mln euro - będzie dysponował sektor szkolnictwa wyższego.
Wspólne wydarzenia naukowe, integracja samorządów studenckich, rozwój pracowników akademickich, a przede wszystkim współpraca w zakresie podnoszenia jakości kształcenia to zakres działań, które wspólnie zamierzają podjąć Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Akademia Leona Koźmińskiego. Uczelnie podpisały właśnie porozumienie, w ramach którego będą działać na rzecz spójnej realizacji polityki edukacyjnej.
Programy MBA oferowane przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie są najlepsze w regionie w kategorii Executive MBA według najnowszego rankingu Eduniversal 2015/2016. Programy CEMBA (Canadian Executive Master of Business Administration) oraz MBA-SGH zostały do oceny zgłoszone łącznie. Wyprzedziły m.in. programy MBA oferowane przez Graduate School of Management na Uniwersytecie w Sankt Petersburgu, na Uniwersytecie Corvinus w Budapeszcie oraz programy MBA oferowane przez polskie uczelnie (Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie).
Pieniądze na finansowanie uczelni powinny w mniejszym niż dotąd stopniu "iść za studentem"; w dobie niżu demograficznego mogłoby to doprowadzić do pauperyzacji czy wręcz upadku uczelni - mówi minister nauki Jarosław Gowin. Trzeba stworzyć inne kryteria dotacji, rozpoczęliśmy już prace - dodaje.
Osiem polskich uczelni znalazło się w rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie - według liczby cytowań prac naukowych zarejestrowanych na indywidualnych profilach Google Scholar. Najlepszy spośród polskich uczelni - Uniwersytet Warszawski, uplasował się na 562. pozycji. Wygrał amerykański Harvard University.
Szkolenia, wsparcie wybitnych mentorek, tworzenie seed-upów i start-upów oraz Konkurs Shesnnovation to tylko niektóre elementy nowego programu promującego działalność start-upową wśród dziewczyn. Do 22 stycznia trwa nabór do Programu Mentoringowego Girls go start-up! Academy!
Zmiany w szkolnictwie, zwłaszcza odbiurokratyzowanie uczelni, proponowane przez ministra Jarosława Gowina to dobry krok - oceniają rektorzy. "Diabeł tkwi w szczegółach. Pracujmy nad nimi tak, aby z dobrych pomysłów wyszły dobre rozwiązania" - powiedział rektor UW, prof. Marcin Pałys.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności