Znajdź nas na

W 2016 roku pojawi się nowe rozporządzenie resortu nauki dotyczące oceny jednostek naukowych powiedział w Sejmie podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Leszek Sirko. Ma ono w większym stopniu uwzględniać ocenę ekspertów w procesie oceny parametrycznej.

Komisja Europejska poinformowała że już ponad milion osób wzięło udział w 18 tys. projektów finansowanych z programu Erasmus+, który w 2014 - pierwszym roku funkcjonowania dysponował budżetem wynoszącym ponad 2 mld euro.

Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej od nowego roku akademickiego 2016/2017 uruchamia nowy kierunek studiów pierwszego stopnia (inżynierskich) biogospodarka. Biogospodarka to interdyscyplinarny kierunek międzyuczelniany o unikatowych celach i efektach kształcenia, realizowany w ramach porozumienia o współpracy UT3, pomiędzy trzema uczelniami technicznymi, tj. Politechniką Łódzką, Politechniką Warszawską i Wojskową Akademią Techniczną.

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym jest potrzebna, ale powinna dawać uczelniom więcej autonomii, być jak najprostsza, a przede wszystkim stawiać na jakość kształcenia - oceniają rektorzy uczelni. Prace nad nową ustawą zapowiedział minister nauki Jarosław Gowin.

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie toczą się prace nad wprowadzeniem odpłatności za studia medyczne - podała w czwartek rzeczniczka resortu Katarzyna Zawada. Obostrzeń związanych z kosztami szkolenia lekarzy nie przewiduje też resort zdrowia.

Blisko 103 mln euro otrzyma Polska na realizację unijnego programu Erasmus+ w 2016 r. Największym budżetem - sięgającym ponad 45 mln euro - będzie dysponował sektor szkolnictwa wyższego.

Wspólne wydarzenia naukowe, integracja samorządów studenckich, rozwój pracowników akademickich, a przede wszystkim współpraca w zakresie podnoszenia jakości kształcenia to zakres działań, które wspólnie zamierzają podjąć Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Akademia Leona Koźmińskiego. Uczelnie podpisały właśnie porozumienie, w ramach którego będą działać na rzecz spójnej realizacji polityki edukacyjnej.

Programy MBA oferowane przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie są najlepsze w regionie w kategorii Executive MBA według najnowszego rankingu Eduniversal 2015/2016. Programy CEMBA (Canadian Executive Master of Business Administration) oraz MBA-SGH zostały do oceny zgłoszone łącznie. Wyprzedziły m.in. programy MBA oferowane przez Graduate School of Management na Uniwersytecie w Sankt Petersburgu, na Uniwersytecie Corvinus w Budapeszcie oraz programy MBA oferowane przez polskie uczelnie (Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie).

Pieniądze na finansowanie uczelni powinny w mniejszym niż dotąd stopniu "iść za studentem"; w dobie niżu demograficznego mogłoby to doprowadzić do pauperyzacji czy wręcz upadku uczelni - mówi minister nauki Jarosław Gowin. Trzeba stworzyć inne kryteria dotacji, rozpoczęliśmy już prace - dodaje.

Osiem polskich uczelni znalazło się w rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie - według liczby cytowań prac naukowych zarejestrowanych na indywidualnych profilach Google Scholar. Najlepszy spośród polskich uczelni - Uniwersytet Warszawski, uplasował się na 562. pozycji. Wygrał amerykański Harvard University.

Szkolenia, wsparcie wybitnych mentorek, tworzenie seed-upów i start-upów oraz Konkurs Shesnnovation to tylko niektóre elementy nowego programu promującego działalność start-upową wśród dziewczyn. Do 22 stycznia trwa nabór do Programu Mentoringowego Girls go start-up! Academy!

Zmiany w szkolnictwie, zwłaszcza odbiurokratyzowanie uczelni, proponowane przez ministra Jarosława Gowina to dobry krok - oceniają rektorzy. "Diabeł tkwi w szczegółach. Pracujmy nad nimi tak, aby z dobrych pomysłów wyszły dobre rozwiązania" - powiedział rektor UW, prof. Marcin Pałys.

Akademia Finansów i Biznesu Vistula została członkiem European Foundation for Management Development. Do globalnego stowarzyszenia szkół biznesu dołączyła jako 13. instytucja edukacyjna z Polski. EFMD jest uznanym organem akredytującym jakość w edukacji zarządzania, przyznającym certyfikaty m.in. EQUIS i EPAS.

W roku akademickim 2016/2017 Uniwersytet Gdański uruchamia nowy kierunek studiów – Biznes chemiczny. Rekrutacja rozpocznie się w maju 2016 roku, a studia ruszą w październiku 2016 roku. To pierwsze tego typu w Polsce unikatowe studia o profilu inżyniersko-menadżerskim. Nowy kierunek został zainspirowany przez pracodawców z branży chemicznej, współpracujących z Uniwersytetem Gdańskim w ramach Rady Konsultacyjnej Wydziału Chemii UG.

W projekcie budżetu na 2016 rok przewidziano zwiększenie wydatków na naukę o 5, 9 proc. w stosunku do zeszłego roku. Udział nakładów na naukę w PKB wyniesie 0,44 proc.- poinformowała na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Nauk Edukacji i Młodzieży Teresa Czerwińska z MNiSW.

Resort nauki chce umożliwić uzyskiwanie stopni naukowych za dokonane wdrożenia. "Chcielibyśmy, aby można się było doktoryzować i habilitować nie tylko na podstawie publikacji, ale także na podstawie wdrożeń" - powiedział wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Potęga gospodarcza Państwa Środka, jego egzotyka i chęć zrozumienia roli, jaką odgrywa w świecie, przyciąga ludzi z całego świata, również z Polski - i to nie tylko przedsiębiorców. Obecnie także młodzi ludzie korzystają z możliwości wyjazdów na studia do Pekinu, Szanghaju czy Hong Kongu. Dodatkową zachętą jest dla nich fakt, że studia dzienne, które w Polsce teoretycznie są „bezpłatne”, kosztują ich znacznie więcej, niż w sercu Azji. Jak to możliwe?

Szkolnictwo wyższe - a w zasadzie jego jakość - od kilku lat jest przedmiotem debaty publicznej w naszym kraju. Efekt? Już widać odwrót od masowych pielgrzymek na studia wszelakie. Jednak przeciwwagą dla studiów wszelakich pozostają studia za granicą, cieszące się coraz większą popularnością wśród młodych Polaków. Co wybierają najczęściej?

26 instytucji naukowych w całym kraju przygotowuje atrakcje Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Odbędzie się ona już po raz piąty, tym razem z 15 na 16 stycznia 2016 roku. W programie m.in. spacer pod gwiazdami z GPS-em, zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego, wykłady o perłach, kofeinie i maści czarownic.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawiesiło nabór do rządowego programu „Studia dla wybitnych” - podano w poniedziałek na stronie resortu nauki. Program, przyjęty przez rząd Ewy Kopacz, miał zapewniać wybitnym studentom finansowanie studiów na najlepszych uczelniach świata.