Znajdź nas na

Resort nauki chce umożliwić uzyskiwanie stopni naukowych za dokonane wdrożenia. "Chcielibyśmy, aby można się było doktoryzować i habilitować nie tylko na podstawie publikacji, ale także na podstawie wdrożeń" - powiedział wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Potęga gospodarcza Państwa Środka, jego egzotyka i chęć zrozumienia roli, jaką odgrywa w świecie, przyciąga ludzi z całego świata, również z Polski - i to nie tylko przedsiębiorców. Obecnie także młodzi ludzie korzystają z możliwości wyjazdów na studia do Pekinu, Szanghaju czy Hong Kongu. Dodatkową zachętą jest dla nich fakt, że studia dzienne, które w Polsce teoretycznie są „bezpłatne”, kosztują ich znacznie więcej, niż w sercu Azji. Jak to możliwe?

Szkolnictwo wyższe - a w zasadzie jego jakość - od kilku lat jest przedmiotem debaty publicznej w naszym kraju. Efekt? Już widać odwrót od masowych pielgrzymek na studia wszelakie. Jednak przeciwwagą dla studiów wszelakich pozostają studia za granicą, cieszące się coraz większą popularnością wśród młodych Polaków. Co wybierają najczęściej?

26 instytucji naukowych w całym kraju przygotowuje atrakcje Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Odbędzie się ona już po raz piąty, tym razem z 15 na 16 stycznia 2016 roku. W programie m.in. spacer pod gwiazdami z GPS-em, zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego, wykłady o perłach, kofeinie i maści czarownic.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawiesiło nabór do rządowego programu „Studia dla wybitnych” - podano w poniedziałek na stronie resortu nauki. Program, przyjęty przez rząd Ewy Kopacz, miał zapewniać wybitnym studentom finansowanie studiów na najlepszych uczelniach świata.

Kluby PiS, PO, PSL i Nowoczesna opowiedziały się w Sejmie za przyjęciem ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji porządkującym system kwalifikacji zawodowych w Polsce. Przeciw uchwaleniu ustawy jest Kukiz'15.

Dzięki pierwszej edycji programu przy 43 uczelniach w całej Polsce stworzono ponad 1300 miejsc opieki dla dzieci studentów, doktorantów i pracowników akademickich. „Maluch na uczelni” powraca, a szkoły wyższe po raz kolejny mają szansę ubiegać się o dodatkowe środki.

Marcin Dziedzic, który w tym roku ukończył kierunek Aviation Management w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, za część swojej pracy licencjackiej otrzymał prestiżową European Prize in Aviation Management and Economics. Wręczono mu ją podczas Międzynarodowej Konferencji Lotniczej w Wielkiej Brytanii.

Projekt eksploracji Księżyca – HECATE – opracowany m.in. przez studentów Politechniki Wrocławskiej zwyciężył w prestiżowym konkursie organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Oprócz nagród rzeczowych zwycięzcy mogą także liczyć na propozycje współpracy przy projektach kosmicznych prowadzonych przez ESA.

Uniwersytet SWPS znalazł się na pierwszym miejscu wśród najczęściej wybieranych uczelni niepublicznych oferujących studia stacjonarne – wynika z podsumowania tegorocznej rekrutacji, które sporządziło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tę wysoką pozycję Uniwersytet SWPS utrzymuje już piąty rok z rzędu.

Polscy programiści opracowali inteligentny system przeciwplagiatowy, który działa jak neurony w ludzkim mózgu. Genuino nie tylko wyłapie skopiowane fragmenty, ale zrozumie „przeczytaną” treść. Dzięki temu wskaże promotorom wyłącznie zamierzone plagiaty oraz te, które mają znaczenie w ocenie oryginalności pracy. Program zamówiło już Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Rusza Program Ambasadorski iSpot mający na celu przybliżenie studentom świata nowych technologii. W ramach projektu zrekrutowanych zostało ośmioro studentów, którzy przez najbliższe miesiące służyć będą radą, prezentować kolegom i koleżankom z uczelni sprzęt Apple oraz zachęcać ich do testowania aplikacji wspierających edukację.

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie zajęła pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu „Kuźnia Prezesów” dziennika „Rzeczpospolita”.

34 naukowców otrzymało łącznie ponad 39 mln zł w programie Lider. Dzięki grantom zrealizują oni nowatorskie projekty badawcze i utworzą własne zespoły naukowe. "Upatrujemy w was nadzieję na przyszłość" - zwrócił się do laureatów minister nauki Jarosław Gowin.

W rankingu programów MBA "Perspektywy" 2015 Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego uplasował się na 3. miejscu w Polsce. W kategorii STUDENCI zajął zaś pierwsze miejsce.

Po raz drugi z rzędu studenci Akademii Górniczo-Hutniczej stanęli na podium w 2. edycji międzynarodowego konkursu UPPP organizowanego przez firmę MOL Group. Tym razem, pokonując ponad tysiąc drużyn z całego świata, zajęli drugie miejsce.

W dorocznym rankingu Perspektyw polsko-kanadyjski program Canadian Executive MBA (CEMBA) prowadzony przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie we współpracy z University of Quebec w Montrealu zajął pierwsze miejsce. Na 5. miejsce awansował drugi program – MBA-SGH.

Naukowcy, którzy uczestniczą w międzynarodowych projektach badawczych, mogą liczyć na większe dofinansowanie z resortu nauki. Dodatkowe finansowanie mogą otrzymać też polscy uczestnicy projektów w programie Horyzont 2020 - poinformowało MNiSW.

Programy Studiów Bachelor Studies in Finance oraz Master Studies In Finance realizowane w ramach kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu otrzymały jedną z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych w świecie finansów akredytację ACCA (Association of Chartered Certified Accountants ).

W europejskim rankingu uczelni biznesowych, opublikowanym 7 grudnia przez „Financial Times”, Akademia Leona Koźmińskiego (pod angielskojęzyczną nazwą Kozminski University) lokuje się na 45. pozycji. Ranking prezentuje 85 najlepszych wyższych uczelni na całym kontynencie, dlatego pozycję w środku stawki można uznać za duży sukces. Składają się na niego noty uzyskane w subrankingach, w których Koźmiński wypadł bardzo dobrze, zajmując 30. miejsce w kategorii studiów Executive MBA i 36. miejsce w kategorii studiów magisterskich z zarządzania.