Znajdź nas na

Po raz drugi z rzędu studenci Akademii Górniczo-Hutniczej stanęli na podium w 2. edycji międzynarodowego konkursu UPPP organizowanego przez firmę MOL Group. Tym razem, pokonując ponad tysiąc drużyn z całego świata, zajęli drugie miejsce.

W dorocznym rankingu Perspektyw polsko-kanadyjski program Canadian Executive MBA (CEMBA) prowadzony przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie we współpracy z University of Quebec w Montrealu zajął pierwsze miejsce. Na 5. miejsce awansował drugi program – MBA-SGH.

Naukowcy, którzy uczestniczą w międzynarodowych projektach badawczych, mogą liczyć na większe dofinansowanie z resortu nauki. Dodatkowe finansowanie mogą otrzymać też polscy uczestnicy projektów w programie Horyzont 2020 - poinformowało MNiSW.

Programy Studiów Bachelor Studies in Finance oraz Master Studies In Finance realizowane w ramach kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu otrzymały jedną z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych w świecie finansów akredytację ACCA (Association of Chartered Certified Accountants ).

W europejskim rankingu uczelni biznesowych, opublikowanym 7 grudnia przez „Financial Times”, Akademia Leona Koźmińskiego (pod angielskojęzyczną nazwą Kozminski University) lokuje się na 45. pozycji. Ranking prezentuje 85 najlepszych wyższych uczelni na całym kontynencie, dlatego pozycję w środku stawki można uznać za duży sukces. Składają się na niego noty uzyskane w subrankingach, w których Koźmiński wypadł bardzo dobrze, zajmując 30. miejsce w kategorii studiów Executive MBA i 36. miejsce w kategorii studiów magisterskich z zarządzania.

Uwzględnienie różnic między konkretnymi dziedzinami naukowymi czy nowa lista czasopism dla nauk humanistycznych i społecznych to niektóre ze zmian, jakie wprowadza nowe rozporządzenie dotyczące oceny parametrycznej jednostek naukowych.

Kontakty między naukowcami i przedsiębiorcami będą łatwiejsze dzięki portalowi społecznościowemu Inventorum. Serwis działa analogicznie do Facebooka, a stworzyli go eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – PIB (OPI PIB), instytucji posiadającej największą bazę danych o polskiej nauce.

Za długie zdania? Zbyt trudna składnia? Wyrazy, które zrozumieją tylko specjaliści? Czasami wystarczą niewielkie zmiany, żeby jakiś tekst stał się dla odbiorcy łatwiejszy w odbiorze. Opracowana przez polskich badaczy aplikacja Jasnopis sprawdza czy dany tekst jest trudny. Podpowiada też piszącemu, co można w wypowiedzi uprościć.

Jak pogodzić studia z wychowywaniem i opieką nad dziećmi? Jak odnaleźć równowagę pomiędzy rolą rodzica a obowiązkami studenckimi? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w „Przewodniku dla studiujących i pracujących naukowo rodziców”, opublikowanym przez Stowarzyszenie Doradców Europejskich PLinEU.

Politechnika Warszawska uzyskała tytuł najbardziej prodoktoranckiej uczelni w kraju, wygrywając w konkursie Prodok 2015. Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN uznano z kolei za najbardziej prodoktorancki instytut PAN, przyznając mu pierwsze miejsce w konkursie ProPAN 2015.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika jako pierwsza uczelnia w Polsce otrzymała logo HR Excellence in Research, którym wyróżnia się ośrodki naukowe za tworzenie przyjaznego środowiska pracy naukowej.

Językoznawca z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dr Sebastian Żurowski wraz z dr. Arturem Czesakiem z UJ i dr. Łukaszem Szałkiewiczem z UW stworzyli
Dobrysłownik.pl - pierwszy internetowy i zarazem interaktywny słownik języka polskiego.

Senator PiS, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Aleksander Bobko będzie wiceministrem nauki. Informację portalu 300polityka.pl potwierdził na Twitterze minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

12 rektorów, menadżerów i zespołów z 11 polskich szkół wyższych otrzymało w poniedziałek nagrody w Konkursie Liderzy Zarządzania Uczelnią LUMEN 2015. Sześcioro laureatów otrzymało nagrody w najważniejszej kategorii: "Zarządzanie Uczelnią".

Toruńscy badacze zdobyli 4 złote i 2 srebrne medale podczas 64. Międzynarodowej wystawy The World Exhibition of Innventions, Research and New Technologies INNOVA 2015 w Brukseli. Cztery wynalazki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika znalazły się wśród ponad 300 technologii z całego świata, zgłoszonych do głównego konkursu Eureka Competition.

W tym samym licencjacie jeden program zobaczył plagiat, a inny zaledwie 12 proc. zapożyczeń. Jeden antyplagiat dał się oszukać dodatkowymi spacjami, inny te same spacje wykrył i rozpoznał kradzież tekstu.

Uważasz się za dobrego mediatora? Lubisz rywalizować? Chciałbyś się sprawdzić? Zbierz drużynę i weź udział w eliminacjach Studenckiego Turnieju Negocjacyjnego. Masz czas jeszcze do 2 grudnia – wtedy zakończy się rekrutacja. Trzy dni później, 5 grudnia, odbędzie się pierwszy etap eliminacji.

Prezes Rady Ministrów przedstawiła Sejmowi plan działań dla swojego rządu. W wystąpieniu zwróciła także uwagę na znaczenie polskiej nauki i szkolnictwa wyższego w rozwoju kraju.

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego wygrali XXI Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Kolejne dwa miejsca na podium zajęli studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Potrzebne jest wyłonienie w Polsce ośrodków wiodących i obszarów nauk stosowanych, dzięki którym Polska będzie liczyć się na świecie – powiedział Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Beaty Szydło.