Znajdź nas na

Likwidacja systemu bolońskiego w Polsce zmniejszy mobilność studentów w kraju i w Europie, oznaczałaby też koniec z Erasmusem - powiedziała minister nauki, odnosząc się do wypowiedzi prof. Piotra Glińskiego, który krytykował obecny system kształcenia.

W listopadzie dobiega końca program MNiSW Akademickie Centra Kreatywności, w którym uczelnie i szkoły wspólnie prowadziły badania nad nowymi sposobami i technikami nauczania. Widać już pierwsze jego efekty, np. w niektórych szkołach nowe metody nauczania stały się częścią zajęć.

W dzisiejszych czasach, kiedy kariera zawodowa wymaga od nas ciągłego rozwijania umiejętności, a czas spędzany w pracy nie pozwala na uczestniczenie w tradycyjnych zajęciach, poszukujemy nowych sposobów podnoszenia swoich kwalifikacji. Do nowoczesnych metod kształcenia z powodzeniem możemy zaliczyć e-learning, który umożliwia zdobywanie wiedzy z dowolnego miejsca na ziemi za pośrednictwem internetu.

ZAPROSZENIE DO WDROŻENIA
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny zaprasza uczelnie wyższe do wdrożenia innowacyjnego modelu kształcenia ustawicznego opracowanego w projekcie "PI: Innowacyjny model kształcenia ustawicznego w uczelniach wyższych" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Obowiązek weryfikowania prac dyplomowych przez systemy antyplagiatowe zwiększa rolę promotorów. To oni ostatecznie mogą ocenić, że praca jest plagiatem i skierować sprawę do komisji dyscyplinarnej - mówili w poniedziałek eksperci podczas Europejskiego Forum Antyplagiatowego.

Sześć polskich uczelni należy do międzynarodowej sieci uczelni rejonu Morza Bałtyckiego - Baltic Sea Region University Network. Jako ostatni dołączył do niej Uniwersytet w Białymstoku, który aktywnym członkiem zostanie od stycznia 2016 roku.

Studenci, którzy przerywają studia lub z nich rezygnują w trakcie trwania semestru, znajdują inne sposoby na zdobycie cennego doświadczenia, które może przełożyć się na realizację swoich zawodowych planów.

INFORMATYCZNE TECHNIKI ZARZĄDZANIA w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania to nowy unikatowy kierunek studiów zapewniający pełne, wszechstronne przygotowanie absolwentów do skutecznego działania w aspekcie ciągle wzrastających wyzwań sektora IT.

Rusza program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowany do humanistów: „Pomniki polskiej myśli filozoficznej, teologicznej i społecznej XX i XXI wieku”. Uczestnicy będą mogli ubiegać się o fundusze na badania związane z najnowszymi dokonaniami polskiej humanistyki.

Według najnowszego rankingu najlepszych programów Executive MBA na świecie przygotowanego przez Financial Times Aalto Executive MBA w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, razem z innymi programami w sieci Aalto University – jednej z najlepszych szkół biznesowych na świecie – awansował aż o 7 miejsc i znajduje się obecnie na 76. miejscu. Sukces podkreśla również fakt, że w zestawieniu są tylko 2 programy Executive MBA z Polski.

U podstaw rozwoju każdego biznesu leży dostęp do wykwalifikowanych kadr. Kluczem do stworzenia oferty edukacyjnej odpowiadającej potrzebom współczesnego rynku pracy jest ścisła kooperacja samorządów, biznesu i szkolnictwa wyższego. Część polskich ośrodków akademickich odrobiła lekcje.

Co roku stu polskich studentów będzie mogło ze wsparciem państwa rozpocząć studia na najlepszych uczelniach na świecie. Rząd przyjął rozporządzenie do ustawy, która ma umożliwić realizację programu
"Studia dla wybitnych".

Polscy studenci biorący udział w międzynarodowych zawodach i konkursach otrzymają wsparcie finansowe. Dzięki projektowi „Najlepsi z najlepszych!” wybitni młodzi naukowcy dostaną dofinansowanie na pokrycie kosztów swojego uczestnictwa w rywalizacji.

„Financial Times” wysoko ocenia studia Executive MBA w Koźmińskim. Ukończenie akredytowanego programu MBA to początek awansów na wysokie stanowiska menedżerskie wszędzie na świecie.

Polscy studenci i badacze będą mogli swobodnie korzystać z otwartych repozytoriów, cyfrowych bibliotek, bezpłatnych czasopism i publikacji naukowych. Resort nauki we wtorek poinformował o przyjęciu strategii otwartego dostępu (OD) do treści naukowych.

W Polsce na 428 uczelniach działa 340 akademickich biur karier. W ponad połowie z nich pracuje najwyżej jeden etatowy pracownik, mimo to coraz aktywniej pomagają absolwentom - wynika z zaprezentowanego w Warszawie raportu Rzecznika Praw Absolwenta.

Wraz z początkiem kolejnego roku akademickiego rozpoczęła się nowa, 12. edycja programu edukacyjnego Forum Odpowiedzialnego Biznesu - Liga Odpowiedzialnego Biznesu. Program kierowany jest do studentów, spośród których wyłaniani są Ambasadorzy i Ambasadorki CSR. Rekrutacja trwa do 30 października.

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie znalazła się w składzie Association of Asia-Pacific Business Schools z siedzibą w Seulu. Jest jedyną polską uczelnią, stowarzyszoną w tej organizacji. Na 218 umów międzynarodowych podpisanych przez ALK - 30 dotyczy współpracy z uczelniami azjatyckimi.

Edyta Mikołajczak, studentka z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej zajęła III miejsce w konkursie „SPE 2015 International Student Paper Contest”, który został zorganizowany przez międzynarodową organizację inżynierską „Society of Petroleum Engineers”.

4-letni cykl finansowania uczelni, więcej umów na czas nieokreślony wśród naukowców, możliwość, by studenci bardziej wpływali na tok swych studiów - to niektóre z punktów programu rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki, przedstawionego przez resort nauki.