Znajdź nas na

Polscy studenci biorący udział w międzynarodowych zawodach i konkursach otrzymają wsparcie finansowe. Dzięki projektowi „Najlepsi z najlepszych!” wybitni młodzi naukowcy dostaną dofinansowanie na pokrycie kosztów swojego uczestnictwa w rywalizacji.

„Financial Times” wysoko ocenia studia Executive MBA w Koźmińskim. Ukończenie akredytowanego programu MBA to początek awansów na wysokie stanowiska menedżerskie wszędzie na świecie.

Polscy studenci i badacze będą mogli swobodnie korzystać z otwartych repozytoriów, cyfrowych bibliotek, bezpłatnych czasopism i publikacji naukowych. Resort nauki we wtorek poinformował o przyjęciu strategii otwartego dostępu (OD) do treści naukowych.

W Polsce na 428 uczelniach działa 340 akademickich biur karier. W ponad połowie z nich pracuje najwyżej jeden etatowy pracownik, mimo to coraz aktywniej pomagają absolwentom - wynika z zaprezentowanego w Warszawie raportu Rzecznika Praw Absolwenta.

Wraz z początkiem kolejnego roku akademickiego rozpoczęła się nowa, 12. edycja programu edukacyjnego Forum Odpowiedzialnego Biznesu - Liga Odpowiedzialnego Biznesu. Program kierowany jest do studentów, spośród których wyłaniani są Ambasadorzy i Ambasadorki CSR. Rekrutacja trwa do 30 października.

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie znalazła się w składzie Association of Asia-Pacific Business Schools z siedzibą w Seulu. Jest jedyną polską uczelnią, stowarzyszoną w tej organizacji. Na 218 umów międzynarodowych podpisanych przez ALK - 30 dotyczy współpracy z uczelniami azjatyckimi.

Edyta Mikołajczak, studentka z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej zajęła III miejsce w konkursie „SPE 2015 International Student Paper Contest”, który został zorganizowany przez międzynarodową organizację inżynierską „Society of Petroleum Engineers”.

4-letni cykl finansowania uczelni, więcej umów na czas nieokreślony wśród naukowców, możliwość, by studenci bardziej wpływali na tok swych studiów - to niektóre z punktów programu rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki, przedstawionego przez resort nauki.

Studenci i absolwenci, którzy chcą rozpocząć karierę w sektorze usług biznesowych, mogą skorzystać z prestiżowego programu edukacyjnego ABSL Academy. Każdy uczestnik, który ukończy kurs z wynikiem pozytywnym, weźmie udział w minimum dwóch rozmowach rekrutacyjnych. Zajęcia będą realizowane na trzech śląskich uczelniach.

Stereotypowe postrzeganie niepełnosprawności i niska wiedza o ich potrzebach jest główną barierą, z jaką na studiach spotykają się osoby z niepełnosprawnościami. Niektóre uczelnie albo kierunki studiów, czy zajęcia w ogóle nie są dla nich dostępne - wynika z publikacji RPO.

Zgodnie z rankingiem The 2015 Academic Ranking of World Universities, 17 z 20 najlepszych uczelni na świecie to uniwersytety z USA. Badania potwierdzają, że studia za oceanem to nie tylko prestiż, ale także szansa na lepszą pracę i wyższe zarobki. Sprawdzono, z jakimi kosztami powinien liczyć się rodzic absolwenta szkoły średniej, chcącego zdobywać wiedzę na amerykańskim uniwersytecie.

Osiem państw Unii Europejskiej zwróciło się do komisarza Carlosa Moedasa w sprawie unijnego finansowania sektora badań i rozwoju. Wśród nich, obok Francji, Hiszpanii oraz Włoch znalazła się również Polska. To już kolejna europejska inicjatywa minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej dotycząca finansowania badań i rozwoju.

Decyzja o podjęciu studiów jest jedną z najważniejszych w życiu. Student musi nie tylko wybrać kierunek czy specjalizację, lecz także uczelnię, na której chce się uczyć – wybrać duży uniwersytet w innym mieście, czy mniejszy bliżej domu. Każde z tych rozwiązań ma dobre i złe strony, które przyszły żak musi rozważyć.

Ministrowie szkolnictwa wyższego i edukacji z 17 państw oraz rektorzy polskich i chińskich uniwersytetów – to uczestnicy szczytu edukacyjnego organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W Warszawie zakończyło się najważniejsze dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej spotkanie edukacyjne z udziałem Chin.

85 % Polaków dopuszczających możliwość podjęcia studiów podyplomowych deklaruje, że decydującym o podjęciu nauki czynnikiem byłaby obecność wśród wykładowców praktyków obcujących na co dzień z biznesem lub liderów biznesowych w danym sektorze. Tak wynika z najnowszego badania Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie Grupy Muszkieterów, zrzeszającej sieci Intermarché i Bricomarché[1] .

Czujesz, że tej jesieni chciałbyś spróbować czegoś nowego? Masz wrażenie, że same studia to za mało? Jesteś pełen energii, masz mnóstwo pomysłów i zbyt mało okazji, żeby się wykazać? Chciałbyś się ciągle rozwijać i uczyć czegoś nowego? Albo może po prostu szukasz sposobów na ciekawe spędzenie wolnego czasu? Jeśli chociaż raz odpowiedziałeś „TAK” to niepodważalny znak, że właśnie w Tobie drzemie moc IAESTE!

Cudzoziemcom będzie łatwiej nostryfikować dyplom lub kontynuować studia w Polsce. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało rozporządzenie w tej sprawie.

Prawo powinno być nauczane na 5-letnich studiach magisterskich. Studiowanie w systemie 3+2 na kierunkach prawniczych nie zdało egzaminu. Absolwent np. polonistyki, który później szedł na studia prawnicze nie miał możliwości dostania się na aplikację - powiedziała wiceminister nauki Daria Lipińska-Nałęcz.

Przyszli studenci oczekują, że w trakcie studiów będą mogli przede wszystkim zdobyć praktyczne umiejętności, które są poszukiwane przez pracodawców, a także spodziewają się, że zostaną dobrze przygotowani do podjęcia pierwszej pracy i poznają swojego przyszłego pracodawcę jeszcze w trakcie studiów – wynika z badań „Uniwersum Talent Research 2015”, przeprowadzonych przez międzynarodową organizację Uniwersum ze Sztokholmu.

Wraz z reformą szkolnictwa weszły zmiany dotyczące wyboru kierunku studiów. Obecnie chcąc podjąć studia w zakresie chemii należy zawczasu tę decyzję podjąć i przemyśleć. Wybierając kierunek studiów warto rozważyć wszystkie za i przeciw, zwłaszcza iż trendy na rynku pracy się zmieniają z czasem. Oczywiście wykształcenie można uzupełniać jak i zmieniać. Popyt na chemików rośnie, głównie za sprawą rozwoju branży technologii przemysłu spożywczego jak i farmacji, w mniejszej mierze przemysłu chemicznego farb, polimerów itp. Młodzi ludzie często zastanawiają się co mogliby ze sobą zrobić kończąc chemię.