Studia - artykuły

Znajdź nas na    
Projekt Platforma Kształcenia Społecznościowego - WeLearning realizowany jest w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie od września 2012 r. do sierpnia 2015 r.
Zrodził się na krakowskiej uczelni wyższej, która od lat śledzi dynamikę rynku pracy, wzrastające potrzeby pracodawców i dostrzega ciągłą potrzebę kształcenia również osób dorosłych.
Stypendia w programie Erasmus + będą wolne od podatku – to ważna wiadomość dla polskiej kadry akademickiej i studentów zainteresowanych wyjazdem za granicę. Takie rozporządzenie, po staraniach minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, podpisał dziś minister finansów, Mateusz Szczurek.
Studiuję – Głosuję! to ogólnopolska kampania informacyjna, mająca na celu zachęcenie studentów do oddania głosu zarówno w nadchodzącym referendum – 6 września jak i wyborach parlamentarnych – 25 października.
Pięć polskich uczelni znalazło się wśród 500 najbardziej widocznych w internecie szkół wyższych na świecie - wynika z najnowszej edycji rankingu "Webometrics Ranking of World Universities". Najlepsza w zestawieniu polska uczelnia - Uniwersytet Jagielloński - uplasowała się na 285. miejscu.
Polska może już decydować o największej infrastrukturze i projektach astronomicznych na świecie. Zakończył się formalny proces ratyfikacji członkostwa Polski w Europejskim Obserwatorium Astronomicznym na Półkuli Południowej. To oznacza, że jesteśmy już krajem należącym do tej organizacji.
Coaching to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie. W Kanadzie wyprzedzają go tylko technologie informatyczne. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów jest bardzo duże i wciąż rośnie. Collegium Da Vinci to jedyna uczelnia w Polsce uprawniona do nadawania tytułu magistra doradztwa i coachingu. W cenie studiów studenci otrzymają kurs przygotowujący do certyfikacji w największej na świecie organizacji coachingowej – ICF, o wartości 12.000 zł.
Około 700 certyfikatów dyplomów oraz zaświadczeń ukończenia zajęć organizowanych w ramach BED wręczono studentom i absolwentom Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Bon Edukacji Dodatkowej (BED) to nowatorski projekt WSPiA. Dzięki niemu studenci jeszcze w czasie studiów mają możliwość bezpłatnego zdobycia dodatkowych specjalistycznych kwalifikacji.

Studenci, którzy wyjechali na wymianę, mają zdecydowanie większe szanse na znalezienie dobrej pracy, niż ich rówieśnicy bez takiego doświadczenia. Oto podpowiedzi jak przygotować się do udziału w programie Erasmus+, na co zwrócić uwagę i czego się spodziewać.
Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej (KKHP) chce, by rząd jeszcze przed wyborami wprowadził pewne zmiany w szkolnictwie wyższym. Oczekuje też na spotkanie z premier Ewą Kopacz w tej sprawie. W przeciwnym razie zapowiada kolejne protesty na uczelniach.
Umożliwienie uczelniom sprawniejszego uzyskiwania uprawnień do prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim - zakłada nowela Prawa o szkolnictwie wyższym, którą bez poprawek przyjął w piątek Senat.
Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2014 r. najbardziej obleganymi ośrodkami kształcenia wyższego były politechniki, a najchętniej wybieranym kierunkiem studiów – informatyka. Choć większość uczelni zakończyło już pierwszy etap rekrutacji, nadal trwa nabór na studia drugiego stopnia. Jak spośród bogatej oferty edukacyjnej wybrać kierunki i specjalizacje, które zagwarantują sukces na arenie zmagań zawodowych?

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski to najwyżej notowane polskie uczelnie w światowym rankingu CWUR - The Center for World University Rankings. Wśród tysiąca notowanych w nim szkół wyższych zajęły jednak miejsca w piątej setce. Wygrał amerykański Uniwersytet Harvarda.
Bogatą ofertę studiów podyplomowych widać w ofercie niemalże każdej uczelni. Prześcigają się w tematyce, cenie i sposobie prowadzenia zajęć. Wszystkie czekają na studentów, a czego oni oczekują od podyplomówek?
Niektóre uczelnie już od nowego roku akademickiego dadzą możliwość potwierdzanie efektów kształcenia i szybszego zaliczenia studiów. Resort nauki zwraca uwagę, że potwierdzanie efektów uczenia obejmuje kandydatów, a nie osoby już będące studentami uczelni.
Nauka w sieci staje się coraz popularniejsza. Możliwość uczenia się w dowolnym czasie i miejscu, niskie koszty szkolenia, szybkość i łatwość dostępu do wiedzy sprawiają, że dla wielu osób taki system nauczania jest atrakcyjniejszy od tradycyjnego.
European Foundation for Management Development przyznało akredytacje European Programme Accreditation System (EPAS) dla najlepszych programów edukacyjnych, realizowanych w europejskich szkołach biznesu. Po raz kolejny akredytację otrzymał program Executive MBA prowadzony na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest to jeden z dwóch programów w Polsce (obok programu Executive MBA Politechniki Warszawskiej), który może poszczycić się tą prestiżową akredytacją.
Rekrutacja na studia medyczne nie powinna odbywać się na zasadzie konkursu świadectw - uważa wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera. Jej zdaniem elementem rekrutacji mogłyby być np. testy psychologiczne, aby do zawodu trafiały osoby z odpowiednimi predyspozycjami.
Rozmowa z dr hab. Anną Konert, ekspertem prawa lotniczego, Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.
Problemy z seksualnością dotyczą 43% kobiet i 46% mężczyzn – tak wynika ze statystyk. Osoby borykające się z trudnościami w tej sferze najczęściej szukają pomocy u lekarzy. Tymczasem w wielu przypadkach nie są to problemy medyczne i wówczas konieczna jest pomoc psychologa-seksuologa. Nowy kierunek studiów – psychoseksuologia na Uniwersytecie SWPS w Sopocie – będzie kształcić kadry specjalistów do pracy edukacyjnej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
Łatwiejszy dostęp do egzaminów i certyfikatów poświadczających znajomość języka polskiego wprowadza nowela ustaw, którą podpisał w piątek prezydent Bronisław Komorowski. Nowe przepisy umożliwią m.in. przystąpienie do egzaminów większej liczbie osób.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności