Znajdź nas na

Uniwersytety Jagielloński, Warszawski, Śląski, Rzeszowski, Medyczny w Lublinie czy Politechniki: Śląska i Częstochowska - to niektóre z uczelni, które ubiegają się o środki na tworzenie w szkołach wyższych żłobków i klubików w programie "Maluch na uczelnie" - wynika ze wstępnych informacji resortu nauki.

Studenci, którzy dostaną się na studia na najlepszych zagranicznych uczelniach, będą mogli skorzystać z finansowej pomocy państwa – przewiduje rządowy projekt, nad którym pracował Sejm. Rząd zakłada, że z pomocy w ciągu 10 lat skorzysta ok. 700 studentów.

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi od 1993 roku wprowadza do przestrzeni edukacyjnej w Polsce innowacyjne podejście do kształcenia. Uczelnia dzięki stosowanym metodom kształcenia przygotowuje swoich studentów do nowego sposobu pracy, zbierającego pozytywne opinie wśród pracodawców.

Nowy blog #Kozminski studentów Akademii Leona Koźmińskiego jest wyjątkowy, ponieważ jest tworzony w języku angielskim. Wartym podkreślenia rozwiązaniem zastosowanym przez uczelnię jest pozostawienie kwestii doboru tematów samym zainteresowanym oraz niezależność autorów bloga. To również ciekawy przykład wykorzystania blogów jako narzędzia komunikowania się instytucji.

Przedstawiciele trzynastu polskich uczelni biorą udział w rozpoczętych w środę w Lizbonie największych w Portugalii targach edukacyjnych "Futuralia". Głównym celem ich wizyty jest przyciągnięcie na studia do Polski młodzieży z Portugalii oraz Brazylii.

Dlaczego ludzie bywają źli? Czy dźwięk potrafi ugasić płomienie? Czy środowisko zatruwa nasz mózg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy spotkań zorganizowanych przez polskie instytucje naukowe z okazji Światowego Tygodnia Mózgu. Odbędzie się on między 16 a 22 marca.

Do 29 marca będą przyjmowane zgłoszenia na konferencję naukową.
12 maja 2015 r. dowiemy się, dokąd zmierza świat albo przynajmniej usłyszymy, jak jego przyszłość widzą polscy studenci. Tego dnia na Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) odbędzie się studencka konferencja naukowa pt. „Dokąd zmierza świat – gospodarka, polityka i społeczeństwo przyszłości”.

Profesor Zbigniew Błocki otrzymał powołanie na stanowisko nowego dyrektora Narodowego Centrum Nauki (NCN). Przez najbliższe cztery lata będzie zarządzał agencją, która rozdziela granty na badania podstawowe.

Coraz głośniejsza w społecznościach lokalnych, świecie polityki i w mediach dyskusja nad zmianami środowiska domaga się głosu ekspertów wrażliwych na otaczający świat przyrody i rozumiejących relację między kulturą i naturą. Instytut Historii stawia w tej debacie krok do przodu powołując od roku akademickiego 2015/2016 specjalizację biohistoryczną. Biohistoria jest pierwszym tego typu profilem kształcenia w Europie Środkowo-Wschodniej.

Sześć uczelni zwyciężyło w czwartej edycji konkursu Genius Universitatis 2015 na najlepsze, kreatywne kampanie rekrutacyjne szkół wyższych w roku akademickim 2014/2015. Nagrodzono m.in. jabłko z logo uczelni przyrodniczej i kampanię prasową opartą na autorytecie znanych wykładowców.

Wszystkie programy operacyjne UE na lata 2014-2020 są już gotowe. Komisja Europejska zatwierdziła właśnie ostatni z nich – Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. Tym samym przed uczelniami otwierają się bogate możliwości skorzystania z finansowania.

Polska jest w ogonie Unii Europejskiej, jeśli chodzi o umiędzynarodowienie polskich uczelni. Sytuację ma poprawić dotyczący tego zagadnienia program resortu nauki.

Turystyka biznesowa dynamicznie rozwija się w Polsce, co związane jest z coraz większym otwarciem polskiej gospodarki i rosnącymi powiązaniami naszego kraju z gospodarką światową. Oznacza to rosnący popyt na profesjonalistów, którzy będą umieli pomóc firmom i klientom instytucjonalnym w wyborze odpowiedniego miejsca na konferencję, kongres czy podroż służbową, a także nowocześnie organizować tego typu usługi.

Jedenaście studenckich drużyn z sześciu uczelni z całego kraju będzie reprezentowało Polskę w zawodach Shell Eco-marathon Europe 2015. Energooszczędne pojazdy skonstruowane przez uczestników zmierzą się na torze w Rotterdamie 21-24 maja.

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji zajęła pierwsze miejsce w corocznym zestawieniu uczelni, których absolwenci zdali egzamin na wybraną aplikację. Jest to znaczący awans – w ubiegłym roku uczelnia uplasowała się na wysokiej czwartej pozycji. WSPiA znalazła się na najwyższym miejscu wśród uczelni, z których do egzaminów przystąpiło poniżej 300 zdających. Zestawienie przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Otwarte repozytoria, cyfrowe biblioteki, bezpłatne czasopisma naukowe - naukowcy mają sporo możliwości, by za darmo legalnie korzystać w sieci z najnowszych publikacji naukowych. Badaczom i wydawnictwom, które chcą otworzyć dostęp do swoich treści pomaga Platforma Otwartej Nauki działająca w ICM UW.

W 2017 r. zacznie obowiązywać nowy system oceny jednostek naukowych - zapowiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego. Profesor zaapelowała do naukowców o udział w dyskusji nad proponowanymi zmianami.

Gdy obowiązki rodzinne lub służbowe nie dają się pogodzić ze studiami, gdy z miejsca zamieszkania trudno dojechać na uczelnię, można wybrać studia łączące zajęcia w e-learningu i tradycyjne wykłady w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie: finanse i rachunkowość, ekonomię lub zarządzanie I stopnia. Rekrutacja trwa do końca lutego 2015 r.

Stu studentów rocznie dzięki wsparciu państwa będzie mogło rozpocząć studia na najlepszych uczelniach na świecie. Startujący w 2016 roku program „Studia dla wybitnych” to pierwszy publiczny projekt finansowania całości studiów za granicą. Dziś przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

Dlaczego turystyka? A może dlatego, że turystyka jest jednym z najistotniejszych elementów budujących markę kraju. Strategia marketingowa Polski w sektorze turystycznym na lata 2012-2020 zakłada szereg działań mających na celu dalszy rozwój turystyki na arenie krajowej i międzynarodowej. Polska Organizacja Turystyczna realizuje ambitny program promocji turystyki przyjazdowej do Polski na rynkach indyjskim, chińskim i japońskim. Planuje się dalszą rozbudowę bazy hotelowej Polski, która nadal charakteryzuje się najniższym wskaźnikiem liczby miejsc noclegowych spośród państw w regionie.