Znajdź nas na

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało ranking 10 uczelni najbardziej obleganych w tym roku przez maturzystów. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania zajęła świetne 6 miejsce w Polsce wśród najchętniej wybieranych niepublicznych szkół wyższych.

Program grantowy Stypendium im. Lesława A. Pagi jest skierowany do akademickich kół naukowych i organizacji studenckich działających w obszarze rynku kapitałowego. Celem programu jest wspieranie projektów edukacyjnych i naukowo-badawczych w zakresie rynku kapitałowego, prowadzonych przez organizacje studenckie i akademickie koła naukowe uczelni wyższych w całym kraju. Czas na zgłoszenia jest do 28 listopada.

„Dzień dobry, mam problem z wytłumaczeniem moim uczniom różnic w tworzeniu trybu rozkazującego. Może istnieje reguła, której nie spotkałam...”. Tymi słowami rozpoczyna swój wpis pewna nauczycielka języka polskiego z Białorusi w ramach jednej z popularnych platform nauczania zdalnego. Od razu uzyskuje odpowiedź, wyczerpującą, potwierdzoną licznymi przypisami, podpisaną nazwiskiem utytułowanego językoznawcy i wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystko odbywa się w przyjaznej atmosferze, a jedyną rzeczą łączącą rozmówców jest komputer z dostępem do Internetu.

Program "Executive MBA" Akademii Leona Koźmińskiego zwyciężył w Rankingu MBA Perspektywy 2014. Wyniki rankingu ogłoszone zostały oficjalnie 20 listopada na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Pierwsi ukraińscy studenci, stypendyści programu Polski Erasmus dla Ukrainy, zaczynają studia na polskich uczelniach. Polski Erasmus dla Ukrainy to inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach programu w tym roku na polskich uczelniach studiować będzie 85 ukraińskich studentów, mieszkających na terenach działań militarnych. Kształcenie się na dobrych uczelniach ma wesprzeć budowanie demokratycznych instytucji i rozwój kapitału społecznego na Ukrainie.

Międzynarodowy Uniwersytet z Monako (IUM) otwiera nabór na studia doktoranckie z zarządzania biznesem (DBA) w systemie online. Ta oferta powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie ze strony kadr mających przynajmniej 5 lat doświadczenia zawodowego i chcących zrobić przerwę w karierze w celu spożytkowania swojej wiedzy i rozwinięcia nowych kompetencji. We współczesnym kontekście rynku pracy, gdzie dyplom MBA stał się bardzo popularny (zwłaszcza w USA), posiadanie dyplomu DBA może pozwolić na wyróżnienie się z tłumu.

Liczba maturzystów przyjętych na studia w roku akademickim 2014/15 spadła, ale mniej niż podczas ubiegłorocznej rekrutacji. Spadek dotyczy przede wszystkim studiów wieczorowych i zaocznych oraz uczelni niepublicznych - wynika z danych podanych przez resort nauki. Z danych opublikowanych w środę przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że na rok akademicki 2014/15 na uczelnie publiczne i niepubliczne - zarówno na studia pierwszego i drugiego stopnia - przyjęto ponad 462 tys. osób.

Studiowanie nie wydaje się szczególnie trudnym zajęciem, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Wystarczy uczęszczać na ćwiczenia i wybrane wykłady, zaliczyć kolokwia i sesje egzaminacyjne, napisać pracę dyplomową i następnie ją obronić. Prawda, że to banalnie proste? To jednak tylko pozory...

Każdy obywatel Unii Europejskiej może podjąć studia na wybranym uniwersytecie na takich samych warunkach jak mieszkańcy danego kraju, chociaż zasady rekrutacji różnią się w poszczególnych państwach. Istnieje również możliwość odbycia części studiów za granicą lub praktyki zawodowej w ramach programu Erasmus+. Niniejszy przewodnik zawiera opis dostępnych możliwości oraz wszelkie informacje, które mogą okazać się przydatne przed wyjazdem.

Od 1 stycznia na fotelu przewodniczącego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej zasiądzie Mateusz Mrozek z Uniwersytetu Warszawskiego, który w trakcie zjazdu PSRP odbywającego się w ostatnią niedzielę 9 listopada, pokonał w głosowaniu Zuzannę Hazubską z Politechniki Wrocławskiej.

Wprowadzenie Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej, większe pieniądze dla najlepszych instytucji, rozszerzenie terminu: badania naukowe - to niektóre założenia projektu noweli ustawy o finansowaniu nauki. Podkomisja stała ds. nauki i szkolnictwa wyższego zakończyła trwające kilka miesięcy prace nad projektem nowelizacji ustawy o finansowaniu nauki. Rekomendowane przez nią zapisy znalazły się w dwóch projektach nowelizacji: rządowym i uzupełniającym go projekcie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Uczestnicy konferencji poświęconej systemom antyplagiatowym w szkolnictwie wyższym stwierdzili, że rola promotora pracy dyplomowej jest kluczowa w zapobieganiu plagiatom, m.in. prac magisterskich. Opiekuna, znającego swoich dyplomantów, nie zastąpi nawet najlepszy program.

Program Ambasadorstwa CSR jest jedną z inicjatyw Ligi Odpowiedzialnego Biznesu, która skupia wokół siebie młodych, energicznych ludzi chcących nie tylko zdobywać wiedzę, ale przede wszystkim działać na rzecz swojego środowiska lokalnego. Program skierowany jest do studentów i studentek z całej Polski.

Długie wykłady, częste dojazdy i niespodziewane sytuacje. To stałe elementy studenckiej codzienności. Na szczęście istnieją gadżety, które pomagają ułatwić życie każdego żaka. Oto 4 z nich.

Do 2 listopada 2014r. można aplikować do Akademii Młodych Dyplomatów (AMD). AMD jest rocznym programem, przygotowującym studentów ostatnich lat studiów lub młodych absolwentów dorekrutacji i pracyw polskiej służbie zagranicznej i cywilnej, instytucjach europejskich oraz organizacjach międzynarodowych.

Francja, która ma długą tradycję uniwersytecką, postanowiła rozwijać tzw. „MOOC”, czyli „ogólnodostępne i powszechne kursy internetowe” pozwalające wszystkim chętnym skorzystać z doskonałego francuskiego szkolnictwa wyższego.

Obok udziału w programach stażowych szansą na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego dla pracowników uczelni wyższych i studentów jest także uczestnictwo w konkursach. Szczególnie tych organizowanych przez międzynarodowe koncerny. Przykładem dobrych praktyk w tym zakresie jest konkurs „Quarry Life Award”, organizowany przez koncern HeidelbergCement i Grupę Górażdże.

Opublikowany 20 października tegoroczny ranking „Financial Times” studiów Executive MBA winduje polski program Akademii Leona Koźmińskiego najwyżej w historii – na 45. miejsce w świecie. Wśród stu najlepszych programów jest tylko jeden z Polski. Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej, bo aż 36 uczelni pochodzi z USA, bowiem to tam narodził się program MBA i stamtąd ruszył na podbój świata. Jak pokazuje obecność w rankingu aż 11 uczelni chińskich, rosnące gospodarki potrzebują menedżerów z wysokimi kwalifikacjami i z tytułem MBA.

Według analizy przewodnika „Pracodawcy 2014/2015” student, pracujący w IT, potrafi zarobić więcej niż doświadczony i wykształcony przedstawiciel administracji biurowej. Analiza pokazuje jeszcze jedno: wyższe wykształcenie się opłaca!

Jak wynika ze sprawozdania opublikowanego przez sieć Eurydice Komisji Europejskiej, wysokość czesnego, stypendiów/grantów oraz pożyczek/kredytów studenckich nadal uwydatnia istotne różnice w Europie. W sprawozdaniu obejmującym 33 kraje europejskie pokazano, że systemy opłat utrzymują się na stosunkowo stałym poziomie na całym kontynencie, chociaż istnieją też pewne godne uwagi wyjątki. Niemcy to jedyny kraj, który niedawno zniósł czesne, pomimo że wprowadził je niedawno, bo dopiero w 2007 r.