Studia - artykuły

Znajdź nas na    
Francja, która ma długą tradycję uniwersytecką, postanowiła rozwijać tzw. „MOOC”, czyli „ogólnodostępne i powszechne kursy internetowe” pozwalające wszystkim chętnym skorzystać z doskonałego francuskiego szkolnictwa wyższego.
Obok udziału w programach stażowych szansą na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego dla pracowników uczelni wyższych i studentów jest także uczestnictwo w konkursach. Szczególnie tych organizowanych przez międzynarodowe koncerny. Przykładem dobrych praktyk w tym zakresie jest konkurs „Quarry Life Award”, organizowany przez koncern HeidelbergCement i Grupę Górażdże.
Opublikowany 20 października tegoroczny ranking „Financial Times” studiów Executive MBA winduje polski program Akademii Leona Koźmińskiego najwyżej w historii – na 45. miejsce w świecie. Wśród stu najlepszych programów jest tylko jeden z Polski. Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej, bo aż 36 uczelni pochodzi z USA, bowiem to tam narodził się program MBA i stamtąd ruszył na podbój świata. Jak pokazuje obecność w rankingu aż 11 uczelni chińskich, rosnące gospodarki potrzebują menedżerów z wysokimi kwalifikacjami i z tytułem MBA.
Według analizy przewodnika „Pracodawcy 2014/2015” student, pracujący w IT, potrafi zarobić więcej niż doświadczony i wykształcony przedstawiciel administracji biurowej. Analiza pokazuje jeszcze jedno: wyższe wykształcenie się opłaca!
Jak wynika ze sprawozdania opublikowanego przez sieć Eurydice Komisji Europejskiej, wysokość czesnego, stypendiów/grantów oraz pożyczek/kredytów studenckich nadal uwydatnia istotne różnice w Europie. W sprawozdaniu obejmującym 33 kraje europejskie pokazano, że systemy opłat utrzymują się na stosunkowo stałym poziomie na całym kontynencie, chociaż istnieją też pewne godne uwagi wyjątki. Niemcy to jedyny kraj, który niedawno zniósł czesne, pomimo że wprowadził je niedawno, bo dopiero w 2007 r.
Rozwiązania, które sprawią, że studiowanie łatwiej będzie można łączyć z wychowywaniem dzieci, chce wypracować resort nauki z pomocą Niezależnego Zrzeszenia Studentów UW. Chodzi m.in. o zachęcanie uczelni do tworzenia żłobków. O problemach, z jakimi borykają się studiujący rodzice, rozmawiali w ubiegłym tygodniu z minister nauki i szkolnictwa wyższego przedstawiciele Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy prowadzą akcję "Żłobki na uczelnie". Resort chce przychylić się do próśb studentów i wypracować rozwiązania przyjazne dla studiujących rodziców.
Fundacja Młodych Talentów MyWay narodziła się z pasji do muzyki. Zarówno jej genezy, jak i celu dopatrywać się należy w chęci pomocy utalentowanym muzykom.Solidne wsparcie narzędziowe, praktyczne szkolenia prowadzone przez wybitnych specjalistów z różnych branż – na to wszystko mogą liczyć beneficjenci Fundacji.Pionierski program MyWay właśnie objął pierwszą czwórkę artystów.
Do 15 października można zgłaszać kandydatów do PROJUVENES 2014 w 8 wyselekcjonowanych kategoriach. Zgłoszeń można dokonać za pomocą strony www.projuvenes.pl. Laureaci – spośród nominowanych wybranych przez Kapitułę – wyłonieni zostaną w głosowaniu. Uroczysta gala, na której nagrodzimy zwycięzców odbędzie się 7 listopada 2014 w warszawskim Teatrze Palladium.
Komisja Europejska opublikowała raport "Erasmus Impact Study". Wynika z niego, że osoby, które zdecydowały się na studia za granicą znacznie lepiej radzą sobie na rynku pracy. Unia Europejska chce, by liczba absolwentów z międzynarodowym doświadczeniem uniwersyteckim wzrosła do 20% w ciągu 7 lat.
Organizatorzy zapraszają do udziału w projekcie Think Paga! Akademia Analiz i Mediów – wyjątkowym programie edukacyjnym skierowanym do pasjonatów biznesu, finansów, zarządzania, prawa, czyli szeroko rozumianej gospodarki.
IAESTE to nie tylko praktyki, między innymi co roku organizuje warsztaty Case Week pozwalające studentom zapoznać się z pracodawcą na ich uczelni, wirtualne targi pracy Online Career Fair, Central European Convention – konferencje, podczas której dzieli się doświadczeniami i planami na przyszłość z członkami Komitetów z Europy środkowej.
Interesuje cię doradztwo strategiczne? Chcesz wiedzieć więcej na temat pracy doradcy strategicznego? International Strategy Workshop jest właśnie dla Ciebie! Warsztaty odbędą się 26-29.XI.2014 w Amsterdamie.
Finansowanie najzdolniejszym osobom studiów w najlepszych zagranicznych uczelniach, wzrost wydatków na naukę do 2 proc. PKB w 2020 r. oraz pomoc urzędów administracji publicznej w praktykach studenckich - to zapowiedzi nowego rządu dotyczące uczelni i nauki. Do zapowiedzi premier Ewy Kopacz dotyczących studentów pozytywnie odniósł się przewodniczący Parlamentu Studentów RP Piotr Mueller.
Studencka organizacja Niezależne Zrzeszenie Studentów zachęca studentów z całej Polski do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach samorządowych i głosowania tam, gdzie studiują.
Tysiące studentów rozpoczęło właśnie rok akademicki. Nastał koniec słodkiego lenistwa i początek wczesnego wstawania na poranne zajęcia. Perspektywa niezbyt wesoła, dlatego przedstawiamy gadżety, które ułatwią Wam powrót do szarej, akademickiej rzeczywistości.
W naszym kraju studiuje około 2 000 000 młodych ludzi i to zainspirowało nas do stworzenia projektu rejestracji potencjalnych dawców szpiku wśród społeczności akademickich, którego celem jest zjednoczenie wszystkich studentów na rzecz ratowania życia ludzkiego.
Jak utrzymać się na studiach? Czesne, czynsz za akademik lub mieszkanie, książki, bilety – na tramwaj i do kina, wieczory spędzone w pubach…Budżet studencki ma wiele pozycji po stronie kosztów. Nic dziwnego zatem, że coraz częściej po stronie przychodów, obok stypendium i kieszonkowego od rodziców, pojawia się dodatkowa lub tymczasowa praca, zwłaszcza że pracodawcy cenią sobie studentów jako pracowników.
Od nowego roku akademickiego studenci będą mogli studiować bezpłatnie na wielu kierunkach, a wynalazcy z uczelni będą mieli więcej do powiedzenia przy urynkawianiu innowacji. 1 października wchodzą w życie najważniejsze przepisy noweli ustawy o uczelniach.
Najważniejszymi celami uczelni powinno być umiędzynarodowienie tych ośrodków, podnoszenie jakości nauczania i innowacyjności badań, a także kształcenie, które pozwoli absolwentom znaleźć pracę - mówiła w poniedziałek szefowa resortu nauki Lena Kolarska-Bobińska.
Obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 400 szkół wyższych. Jesteśmy „potęgą akademicką” na tle innych krajów Unii Europejskiej. Panuje przekonanie, że wyższe wykształcenie zapewni zatrudnienie. Tak się jednak nie dzieje, co powoduje frustrację rosnącej liczby młodych bezrobotnych. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej we Wrocławiu radzi w jaki sposób studiować, aby po studiach znaleźć dobrą pracę albo ją sobie stworzyć?
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności