Znajdź nas na

Finansowanie najzdolniejszym osobom studiów w najlepszych zagranicznych uczelniach, wzrost wydatków na naukę do 2 proc. PKB w 2020 r. oraz pomoc urzędów administracji publicznej w praktykach studenckich - to zapowiedzi nowego rządu dotyczące uczelni i nauki. Do zapowiedzi premier Ewy Kopacz dotyczących studentów pozytywnie odniósł się przewodniczący Parlamentu Studentów RP Piotr Mueller.

Studencka organizacja Niezależne Zrzeszenie Studentów zachęca studentów z całej Polski do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach samorządowych i głosowania tam, gdzie studiują.

Tysiące studentów rozpoczęło właśnie rok akademicki. Nastał koniec słodkiego lenistwa i początek wczesnego wstawania na poranne zajęcia. Perspektywa niezbyt wesoła, dlatego przedstawiamy gadżety, które ułatwią Wam powrót do szarej, akademickiej rzeczywistości.

W naszym kraju studiuje około 2 000 000 młodych ludzi i to zainspirowało nas do stworzenia projektu rejestracji potencjalnych dawców szpiku wśród społeczności akademickich, którego celem jest zjednoczenie wszystkich studentów na rzecz ratowania życia ludzkiego.

Jak utrzymać się na studiach? Czesne, czynsz za akademik lub mieszkanie, książki, bilety – na tramwaj i do kina, wieczory spędzone w pubach…Budżet studencki ma wiele pozycji po stronie kosztów. Nic dziwnego zatem, że coraz częściej po stronie przychodów, obok stypendium i kieszonkowego od rodziców, pojawia się dodatkowa lub tymczasowa praca, zwłaszcza że pracodawcy cenią sobie studentów jako pracowników.

Od nowego roku akademickiego studenci będą mogli studiować bezpłatnie na wielu kierunkach, a wynalazcy z uczelni będą mieli więcej do powiedzenia przy urynkawianiu innowacji. 1 października wchodzą w życie najważniejsze przepisy noweli ustawy o uczelniach.

Najważniejszymi celami uczelni powinno być umiędzynarodowienie tych ośrodków, podnoszenie jakości nauczania i innowacyjności badań, a także kształcenie, które pozwoli absolwentom znaleźć pracę - mówiła w poniedziałek szefowa resortu nauki Lena Kolarska-Bobińska.

Obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 400 szkół wyższych. Jesteśmy „potęgą akademicką” na tle innych krajów Unii Europejskiej. Panuje przekonanie, że wyższe wykształcenie zapewni zatrudnienie. Tak się jednak nie dzieje, co powoduje frustrację rosnącej liczby młodych bezrobotnych. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej we Wrocławiu radzi w jaki sposób studiować, aby po studiach znaleźć dobrą pracę albo ją sobie stworzyć?

Jedynie 1/3 studentów w Polsce jest przekonana, że obowiązkowy program studiów i praktyk przygotowuje ich do przyszłej pracy zawodowej. Z pomocą w rozwoju tzw. umiejętności miękkich, jak komunikacja, rozwiązywanie problemów, określanie celów życiowych coraz częściej przychodzi specjalny doradca-coach.

„Jesteśmy tutaj dzięki przodkom, nasi potomkowie będą tutaj dzięki nam” – tak mówi się podczas uroczystości wręczenia dyplomów na Uniwersytecie Oxfordzkim. To powiedzenie jeszcze nigdy nie było tak aktualne jak dzisiaj. Polaków jest na brytyjskich uczelniach coraz więcej - nie tylko w charakterze studentów, ale również wykładowców.

Badanie efektów programu Erasmus potwierdza, że unijny program wymiany studentów zwiększa możliwości zatrudnienia i mobilność zawodową

48 programów prowadzonych przez 39 uczelni otrzymało dofinansowanie w rządowym Programie Rozwoju Kompetencji. Za przyznane w sumie 50 mln zł uczelnie wzmocnią kompetencje zawodowe studentów np. zwiększając liczbę staży, ucząc zarządzania czasem czy negocjacji.

Startuje rządowy Program Rozwoju Kompetencji. Studenci będą się uczyć m.in. przedsiębiorczości, zarządzania czasem, efektywnej komunikacji i skutecznego rozwiązywania problemów. Do 2020 roku na kształcenie takich kompetencji na studiach rząd przeznaczy ponad miliard złotych.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęło prace nad stworzeniem dogodnych warunków do powstania kolejnych żłobków na uczelniach. Obecnie żłobki i przedszkola na uniwersytetach s

Liga Odpowiedzialnego Biznesu to edukacyjny program społeczny realizowany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, który wspiera rozwój przyszłych kadr menedżerskich i promuje odpowiedzialność jako standard funkcjonowania w biznesie i w życiu.

5 uczelni w Polsce opracowuje modele funkcjonowania szkół wyższych dla zintegrowania i popularyzacji uczenia się przez całe życie. Modele mają służyć jako wzorce dla uczelni w Polsce. Projekt “Szkoły wyższe w roli integratora uczenia się przez całe życie” prowadzi Instytut Badań Edukacyjnych. Wśród wybranych uczelni, obok m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej czy SGH, znalazła się także Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie.

Wrzesień to nie tylko czas poprawkowej sesji, ale również dodatkowej rekrutacji na uczelnie. Na fali popularności zdrowego stylu życia wzrosło zainteresowanie studiami związanymi z żywieniem. Już nie tylko prawo, zarządzanie i anglistyka, ale również dietetyka i technologia żywności to kierunki chętnie wybierane przez młodych. Z duchem czasu idą również uczelnie wyższe – obecnie ponad 30 z nich oferuje studia związane z żywieniem.

Ranking "Financial Times" porównuje 70 najlepszych programów magisterskich na całym świecie. Wśród nich jest także program CEMS Master in International Management, który prowadzony jest przez 29 uczelni, w tym w Polsce jedynie przez SGH. Najnowsza edycja rankingu została opublikowana w poniedziałek, 15 września 2014 r.

Kierunek "Zarządzanie w wirtualnym środowisku" wprowadzony niedawno przez Akademię Leona Koźmińskiego spotkał się z najlepszą oceną „Financial Times”. W kategorii nauczania e-biznesu uczelnia zajęła trzecie miejsce na świecie.

Opublikowany 15 września przez „Financial Times” ranking najlepszych na świecie kierunków magisterskich z zarządzania pokazuje siłę europejskich uczelni. Na 70 uczelni sklasyfikowanych w zestawieniu aż 64 pochodzi ze Starego Kontynentu. Wśród nich są: Akademia Leona Koźmińskiego (35. miejsce) i SGH (miejsce 68.). Zwycięzcą rankingu jest szwajcarski Uniwersytet St. Gallen.