Znajdź nas na

Finanse i rachunkowość, ekonomię lub zarządzanie od października 2014 r. będzie można studiować w trybie mobile learning w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Studenci zrealizują 60% nauki przez internet, a 40% na uczelni. Pierwszych 20 osób otrzyma iPada mini wraz z zestawem oprogramowania.

W Uniwersytecie Śląskim w Katowicach po pierwszej turze rekrutacji system internetowy odnotował ponad 17 tys. zapisów, co jest podobnym wynikiem jak w ubiegłym roku. Ogółem uczelnia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I oraz II stopnia przygotowała 17 tys. 350 miejsc.

Budownictwo i fizjoterapia to najpopularniejsze kierunki studiów wśród kandydatów, ubiegających się o miejsca na Politechnice Świętokrzyskiej i Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Takie same kierunki studiów były najbardziej oblegane także podczas ubiegłorocznej rekrutacji. Jednak obecnie na każdej z uczelni chce studiować o ok. 15 proc. studentów mniej niż przed rokiem.

Na Uniwersytecie Szczecińskim w pierwszym etapie największym zainteresowaniem cieszyły się skandynawistyka i psychologia (na obu kierunkach ponad cztery osoby na jedno miejsce), następnie filologia angielska i prawo (na tych kierunkach ponad dwie osoby na miejsce), a także bezpieczeństwo wewnętrzne (dwie osoby na miejsce) oraz mikrobiologia (prawie dwie osoby na miejsce).

Akademia Finansów i Biznesu Vistula jest pierwszą uczelnią w Polsce, która oferuje studia prowadzone w ramach University of London International Programmes. Studenci mogą zdobyć dyplom University of London – jednej z najlepszych uczelni na świecie, bez wyjeżdżania z naszego kraju. Do wyboru jest 8 kierunków studiów o profilu biznesowym i ekonomicznym. Rekrutacja trwa do 20 września 2014 r.

Projektant grafiki, by odnieść sukces zawodowy, musi poruszać się równie dobrze w sferze marketingu, zagadnień technologicznych, jak i artystycznych środków wyrazu. Rynek reklamy odczuwa wyraźny brak tak wszechstronnie wykształconych osób - mówi Anna Treska- Siwoń, grafik i opiekun kierunku Grafika reklamowa i multimedia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie.

Filologia norweska i duńska miały największe wzięcie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na innych uczelniach publicznych w mieście oblegane były m.in. logistyka, weterynaria i kierunek lekarski. Na UAM o każde miejsce na filologii norweskiej starało się 28 osób, na filologii duńskiej 13 osób, zaś na lingwistyce stosowanej ponad siedem osób. Co ciekawe, ponad siedem osób walczyło o miejsce na reżyserii dźwięku.

Najbardziej oblegane kierunki studiów na największych publicznych wyższych uczelniach w Białymstoku, to: Kryminologia, prawo, logistyka i medycyna. Na wydział lekarski właśnie na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku zarejestrowano ponad 4,1 tys. zgłoszeń, a o jeden indeks ubiegało się blisko 26 osób. Natomiast najwięcej chętnych było na jedno miejsce na wydziale lekarsko-dentystycznym - 30 osób.

Po kilkuset kandydatów mniej aplikowało w tym roku na studia na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej. Zdaniem odpowiadających za nabór to skutek niżu demograficznego i faktu, że blisko 30 proc. maturzystów nie zdało egzaminu dojrzałości.

Dobrze to widać na przykładzie regionu kujawsko-pomorskiego, gdzie największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia cieszyła się medycyna. Na jedno miejsce na kierunku lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przypadły 32 osoby. To o siedem więcej niż rok temu. Na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zgłosiło się, podobnie jak w zeszłym roku, 20 tys. osób. Dla przyszłych studentów przygotowano 7 tys. miejsc.

Politechnika Warszawska i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego odnotowały nieznaczny spadek liczby kandydatów na studia w roku akademickim 2014/15. Według wstępnych danych skutków niżu demograficznego nie odczują Uniwersytet Warszawski i Szkoła Główna Handlowa.

Marketing w tradycyjnym znaczeniu to fachowe wypracowywanie odpowiedzi na potrzeby rynku tj. odbiorców, w celu sprzedaży czy promocji określonego produktu, usługi bądź idei. Zadnie coraz trudniejsze, gdyż społeczeństwo z roku na rok jest bardziej świadome. W jaki sposób skutecznie reklamować, promować i sprzedawać swoje towary czy usługi? Czy cena zawsze jest najważniejsza? Co powinien wiedzieć skuteczny marketing menadżer?

UMK zajął 918 miejsce w rankingu CWUR (The Center for World University Rankings) i znalazł się w czołówce 4,2% spośród ponad 22 000 szkół wyższych świata.

Rośnie zapotrzebowanie na pracowników z tytułem inżyniera. Na portalach z ofertami pracy propozycji dla inżynierów jest co miesiąc o 10-20 proc. więcej. Młodzi ludzie szukają studiów gwarantujących im wykształcenie i przygotowanie zawodowe zgodne z oczekiwaniami rynku pracy.

Eksperci z dziedziny prawa podkreślają, iż Polska potrzebuje nowego 3-letniego modelu kształcenia prawników, którzy bezpośrednio po studiach będą mogli z powodzeniem pracować dla firm i administracji. Chodzi o zmianę programu studiów, który zaopatrzy absolwentów w nowe kompetencje, niezbędne dla gospodarki wolnorynkowej.

Wśród uczelni ekonomicznych w naszym kraju, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu wiedzie prym w liczbie przyznanych grantów w ramach konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki w 2013 r. i I półroczu 2014 r. W sumie UEP otrzymało 43 granty na łączną kwotę ponad 9 milionów złotych.

Dobre informacje płyną z danych opublikowanych za kwiecień 2014 przez Eurostat. Wynika z nich, że bezrobocie wśród młodych do 25. roku życia maleje. Niestety wskaźnik jest nadal niepokojąco wysoki i wynosi w Unii Europejskiej 22,5%.

„Financial Times” opublikował ranking studiów magisterskich z finansów, który potwierdza wysoką pozycję Akademia Leona Koźmińskiego wśród najlepszych szkół biznesu na świecie. Na 45 sklasyfikowanych uniwersytetów ALK zdobyła 21. miejsce i znalazła się w zestawieniu jako jedyny reprezentant Polski. W poprzednich latach uczelnia zajęła odpowiednio miejsca: 19, 21 i 20.

Socjologia to nauka krytycznego myślenia, stawiania pytań i poszukiwania na nie mądrych odpowiedzi. Socjolog odkrywa prawidłowości, jakie rządzą światem społecznym, wykorzystując w tym celu przede wszystkim swoją własną wyobraźnię. Zajmuje się wszystkim tym, co dzieje się między ludźmi. Zadaje sobie przy tym trud poszukiwania nieszablonowych rozwiązań problemów, które dostrzega i ma świadomość, że często nie ma jednego, „właściwego” scenariusza wyjaśniającego rzeczywistość. Myśleć socjologicznie to znaczy pytać „jak”, „dlaczego” i „po co”, dostrzegać zróżnicowany kontekst funkcjonowania jednostek i grup, społeczności i instytucji.

Akademia Finansów i Biznesu Vistula została wyróżniona w kategorii „Najwyższa Jakość Studiów” w ramach Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Szkół Wyższych „Uczelnia Liderów”. Kapituła doceniła m.in. nowoczesne programy studiów, praktyczny charakter nauki, nacisk na współpracę z biznesem i skuteczność w realizacji projektów wspólnie z sektorem gospodarczym.